Začínají se objevovat rozpory mezi USA a Velkou Británií?
10.10.2012 Komentáře Témata: Současné události 342 slov
Pokud sledujete geopolitický vývoj, začněte sledovat vztahy mezi Spojenými státy a Velkou Británií. Tyto země se po řadu desetiletí chovali jako téměř nerozluční spojenci. Nyní se objevují první signály o možných významnějších rozporech.
Například mě zarazila skutečnost, že British Petroleum začala nakupovat benzín od indické společnosti Mangalore Refinery & Petrochemicals Ltd, a to i za ceny vyšších cen. Tato rafinérie leží na východoindickém pobřeží a většinu zpracovávané ropy dováží z Íránu. To není normální chování. BP diverzifikuje své zdroje i za cenu, že ropu defacto kupuje z Íránu, navíc s přirážkou prostředníkovi. Jako racionální chování by se to mohlo ukázat v případě, že by platby směřující do Indie nebyly v dolarech, ale librách.
Vezmu-li v úvahu prakticky nerozlučné spojenectví Spojených států a Velké Británie, jde o krok s velkým geopolitickým dopadem. Jak porušení Spojenými státy prosazovaného embarga vůči Íránu, tak používání liber pro nákup ropy.
Americká strana však má silnou protizbraň. Tou jsou derivátové pozice British Petroleum. V takovém případě je British Petroleum životně závislá na výši svého ratingu. Pokles z dnešního „A“ do skupiny BBB by mohl mít pro BP fatální důsledky. Rozdíl v zajištění požadovaném pro derivátové kontrakty pro firmy s ratingem „A“ nebo „BBB“ je významný.
Toto může nastat relativně rychle – stačilo by, aby se se americké ministerstvo spravedlnosti vytasilo s žalobami ohledně předloňské události v Mexickém zálivu – a problémy jsou na světě. Jako odveta za opuštění dolarové standardu pro obchodování s ropou se takovýto krok přímo nabízí.
Kde by se existenční problémy BP mohly projevit? Hlavní riziko pádu BP se podle mého názoru ukrývá v derivátové angažovanosti společnosti, kde BP patří k největším hráčům na poli OTC dlouhodobých kontaktů na energie. Neplnění derivátových obchodů by znamenal obrovské ztráty pro protistrany včetně bank, dopad takového neplnění by se svým dopadem vyrovnal krachu velké globální banky.
Finanční válka tak může propuknout tam, kdy bychom to ani nečekali – mezi Spojenými státy a Velkou Británií.