Kdo má věřit že Američané o přípravách útoků z 11. září nevěděli?

Mojmír Babáček

6.9.2012 Komentáře Témata: Terorismus, USA 1508 slov

Od 5. do 8. ledna roku 2000 sledovala CIA, prostřednictvím malajské policie, setkání organizátorů teroristických útoků Al Kájdy v malajském hlavním městě Kuala Lumpuru. CIA věděla, že do Kuala Lumpuru má přicestovat Chálid al-Midhar a sledovala ho na jeho cestě z Jemenu do Kuala Lumpuru. Malajskou policii pak Chálid al-Midhar navedl na ostatní účastníky setkání.

Chálid al-Midhar a Naváf al-Hazmí ze schůzky odlétali do USA, zahájit přípravy útoků z 11. září. Mezi účastníky schůzky byl i Taufík Bin Ataš, přezdívaný Chalad (stříbro), podle protézy, kterou měl na jedné noze. CIA o tomto jeho handicapu věděla. Věděla také, že Chalad byl hlavním organizátorem teroristických útoků na americká vyslanectví v Africe, při kterých zemřelo 223 lidí a přes 4000 jich bylo zraněno. Do organizace útoků v Africe byl zapleten i Chálid al-Midhar.

Malajská policie účastníky setkání fotografovala, registrovala telefonáty, které prováděli z telefonní budky před domem, kde bydleli a podle německého týdenníku Die Zeit, také, po jejich odchodu, registrovala jejich e-mailovou korespondenci na počítačích v internetových kavárnách, které navštěvovali. Schůzka byla zasvěcena přípravám útoků z 11. září.

Není uvěřitelné, že se CIA, během sledování schůzky, nedozvěděla nic o tom, že se tam připravují teroristické útoky proti USA. Z  bytu, kde teroristé bydleli, byla vyhlídka na golfové hřiště (str. 68), odkud mohli být účastníci schůzky odposloucháváni přes okno laserovým zařízením.

Naopak, chování CIA vzbuzuje dojem, že si jen ověřovala, že se rozeběhnou přípravy na útoky, jejichž realizace byla přáním americké vlády. 

O chystaných únosech letadel v USA věděla CIA od uzbeckých špiónů, kteří pronikli do vedení výcvikových táborů Al Kájdy a znali obsah jednání vedení Al Kájdy.

Francouzská zpravodajská služba potvrdila, že jejich informace předávala CIA od začátku roku 2000 a je víc než pravděpodobné, že CIA dostávala tyto informace i přímo od uzbecké vlády.

Uzbekistán byl od roku 1994 členem organizace Partnerství pro mír, která připravuje členské státy na vstup do NATO a jeho vláda je silně proti muslimská.

Během cesty z Jemenu do Kuala Lumpuru si CIA zkopírovala pas Chálida al-Midhara a dozvěděla se tak, že má v pase americké vízum, platné do dubna 2000. Vzhledem k tomu, že se v USA očekávaly na přelomu tisíciletí teroristické útoky Al Kájdy, šlo o nesmírně závažné zjištění.

Když se ale pracovník FBI, Doug Miller, přidělený na protiteroristické centrum CIA kvůli lepší spolupráci obou agentur, pokusil informovat o Midharově vízu FBI, zakázali mu nadřízení z protiteroristického centra CIA, odeslat FBI už napsanou zprávu.

O týden později se Doug Miller znovu ptal nadřízených z protiteroristického centra CIA, jestli může zprávu odeslat na FBI a zřejmě se znovu nesetkal s kladnou odpovědí. FBI jeho zprávu neobdržela (http://www.fas.org/irp/agency/doj/oig/fbi-911/chap5.pdf str. 239-241).

O nutnosti odeslat zprávu přesvědčoval nadřízené z protiteroristického centra CIA i jiný pracovník FBI, který tam byl přidělený, Mark Rossini.  V roce 2008 se oba přiznali, že při vyšetřování práce amerických zpravodajských služeb před útoky z 11. září generálním inspektorem FBI oba dva, na pokyn a výhrůžky nadřízených ze CIA, lhali, že si na neodeslanou zprávu nevzpomínají.

O tom, že CIA tuto informaci před FBI zatajila záměrně a snažila se to zakrýt, svědčí i to, že v době sledování schůzky v Kuala Lumpuru, rozeslalo protiteroristické centrum CIA několika svým zastoupením v zahraničí zprávu, že informace o Midharově vízu byla předána FBI.

Zprávu napsala stejná osoba, která tři hodiny před odesláním této zprávy Dougu Millerovi zakázala odeslání zprávy o Midharovu vízu na FBI (kap. 5, str 242-243).

Ve zprávě Národní komise pro vyšetřování útoků z 11. září se píše, že informace o sledování schůzky v Kuala Lumpuru předávala CIA i tehdejšímu poradci amerického prezidenta pro národní bezpečnost, Sandy Bergerovi a Národní bezpečnostní komisi (http://www.gpoac­cess.gov/911/index.html str. 181).

Nepíše se ovšem, jestli tito nejvyšší bezpečnostní představitelé americké vlády dostali i informaci o Midharově americkém vízu.

Tehdejší americká vláda z tohoto důvodu nemůže být obviněna, že ignorovala informaci o pravděpodobné cestě teroristy z Al Kády do USA v době, kdy byly americké bezpečnostní služby v pohotovosti kvůli hrozbě teroristického útoku v USA na přelomu tisíciletí.

Během sledování schůzky telefonovali její účastníci, ze sledované telefonní budky v Kuala Lumpuru, mimo jiné do hotelu Washington, v thajském hlavním městě Bangkoku. To prozradil až v roce 2006 hlavní vyšetřovatel FBI útoku na americkou válečnou loď Cole z října 2000, Ali Sufan (str. 67).

Zprávy amerických vyšetřovacích orgánů tento fakt zatajily. Jinak by nemohly vysvětlit, proč se CIA po odletu do Bangkoku (jak alespoň tvrdila) budoucí útočníci z 11. září ztratili a CIA tak nezaznamenala jejich odlet z Bangkoku do USA.

Teroristé se totiž v Bangkoku ubytovali v hotelu Washington (http://www.lawrencewright.com/WrightSoufan.pdf str. 67). Z Kuala Lumpuru odlétali do Bangkoku Chálid al-Midhar, Naváf al-Hazmí a Chalad.

V prohlášení personálu Národní komise pro vyšetřování útoků z 11. září z ledna 2004 se píše, že ze seznamu cestujících letu z Kuala Lumpuru do Bangkoku „zpravodajské služby zjistily, že jeden z cestujících používal jméno, které používal Chalad jako falešné jméno“.

CIA tuto informaci dostala a její pracovníci v Kuala Lumpuru, žádali, aby toto jméno a jména Naváfa al-Hazmího a Chálida al-Midhara byla zapsána do seznamu teroristů, kterým nesměl být povolen vstup na americké území.

Ředitelství CIA na tento požadavek, v době zvýšené pohotovosti kvůli očekávaným teroristickým útokům v USA na přelomu tisíciletí, nereagovalo (http://www.9-11commission.gov/staff_statements/staff_statement_2.pdf str. 6).

Národní komise tuto informaci svého personálu neuvedla ve své závěrečné zprávě, zjevně proto, aby nezkompromitovala CIA a aby její pravděpodobně záměrné selhání vypadalo jenom jako náhodné opomenutí.

CIA ani nepožádala thajskou vládu, aby „Chalada“ při jeho odletu z Thajska zadržela a ověřila jeho totožnost, přesto že měl na svědomí více než 200 lidských životů. Protéza na jedné noze byl snadný identifikační návod k ověření Chaladovy totožnosti.

Thajská zpravodajská služba byla ochotná se CIA spolupracovat a určitě by Chaladovu totožnost ověřila. Sama měla problémy s muslimy na malajských hranicích.

Ve skutečnosti CIA zřejmě odmítla její nabídku na spolupráci. Za normálních okolností by CIA nepochybně měla zájem Chalada dopadnout a odsoudit.

V čem byly okolnosti nenormální? Nevyplývá snad z jednání CIA, že měla zájem na tom, aby se teroristé z Al Kajdy dostali v pořádku do USA a aby byl realizován plán útoků z 11. září a americké armádě se tak otevřela cesta k iráckým ropným zásobám?

V březnu 2000 dostala CIA od thajské zpravodajské služby informaci, že Naváf al-Hazmí z Bangkoku odletěl do USA. Před schůzkou v Kuala Lumpuru CIA v jedné zprávě psala, že „cílem jeho cesty může být teroristický útok“.

O příletu al-Hazmího do USA CIA opět FBI neinformovala (http://www.fas.org/irp/agency/doj/oig/fbi-911/chap5.pdf str. 248). Podle stručného shrnutí zprávy generálního inspektora CIA o činnosti této agentury před 11. zářím 2001, zveřejněného v srpnu 2007, „četlo od ledna do března roku 2000 50 až 60 zaměstnanců CIA jeden nebo více kabelogramů obsahujících informace o cestách těchto teroristů“ (Hazmí­ho a Midhara)  (https://www.cia.gov/library/reports/Executive%20Summary_OIG%20Report.pdf str. XIV).

Kdo uvěří, že nikoho z nich nenapadlo, že Hazmí přiletěl do USA provést teroristický útok, udělá to jen z loajality ke Clintonově vládě.

Těm, které to napadlo, zřejmě ředitelství CIA doporučilo, aby se touto myšlenkou nezabývali.

V záznamech ze soudního řízení se Zachariasem Músávím, který je považován za záložního pilota pro útoky z 11. září,  se píše, že Chálid Šejk Mohamed, hlavní organizátor útoků z 11. září, vypo­vídal po svém zatčení, že mu Chálid al-Midhar, po svém návratu z USA řekl, že byli s Naváfem al-Hazmím přesvědčeni, že byli během jejich letu z Bangkoku do USA sledováni  http://www.vaed.uscourts.gov/notablecases/moussaoui/exhibits/defense/941.pdf.

Potom asi těžko někoho překvapí, že se v kalifornském San Diegu Chálid al-Midhar a Naváf al-Hazmí nakonec ubytovali u informátora FBI (http://www.fas.org/irp/agency/doj/oig/fbi-911/chap5.pdf str. 224).

V dubnu 2009 zveřejnil vědecký časopis The Open Chemical Physics Journal článek, podepsaný 9 experty z různých oborů, včetně chemie a fyziky, který byl před zveřejněním předložen ke kritice dalším vědcům a ve kterém předkládali výsledky analýzy prachu ze Světového obchodního centra.

Analýza ukázala, že prach obsahoval v poměru přibližně 1:1000 částečky výbušniny (thermitu), která se v té době vyráběla jen ve špičkových amerických vojenských laboratořích. Vědci dospěli k závěru: "Důkaz pro vysoce energetický, thermitický materiál v prachu ze SOC je přesvědčivý".

(Podrobnou analýzu práce amerických zpravodajských služeb před útoky z 11. září najdete v knize „11. září a tajné služby, podvodná hra tajných služeb“ .

Článek vyšel před rokem na Outsider Media.
Známka 1.5 (hodnotilo 75)

Oznámkujte kvalitu článku jako ve škole
(1-výborný, 5-hrozný)

1  2  3  4  5 

Články s podobnou tématikou

Káva pro Zvědavce

30

Být v obraze něco stojí.
Připojte se k ostatním a staňte se
také sponzorem Zvědavce, stačí
částka v hodnotě jedné kávy měsíčně.

Za měsíc listopad přispělo 58 čtenářů částkou 10 333 korun, což je 30 % měsíčních nákladů provozu Zvědavce.

Bankovní spojení: 2000368066/2010

IBAN: CZ4720100000002000368066
Ze Slovenska 2000368066/8330
IBAN: SK5883300000002000368066
BIC/SWIFT: FIOBCZPPXXX

[PayPal]

Bitcoin:
bc1q40mwpus89teua4ruhxrtal6v45lc3ye5a9ttud

Další možnosti platby ›

Ve zkratce

Politico - Západ nakupuje plyn od Ázerbájdžánu, ale Rusko z toho těží 21.11.24 19:24 Neurčeno 0

Protestující policisté a hasiči vypískali Rakušana. Jeho sliby označili za pohádky21.11.24 17:43 Česká republika 0

Mezinárodní trestní soud vydal zatykač na Netanjahua. Viní ho z válečných zločinů v Gaze21.11.24 17:25 Neurčeno 0

V bažinách Washingtonu začíná být rušno 21.11.24 15:15 USA 0

Po nás potopa21.11.24 08:13 USA 0

Vláda zvýšila dědickou daň pro britské zemědělce 21.11.24 07:24 Británie 0

Česká republika koupí 14 tanků Leopard 2A4 za čtyři miliardy. Nahradí sovětské stroje21.11.24 07:13 Česká republika 0

Markov: Toto rozhodnutí Spojených států, Británie a Francie není krokem k jaderné válce, je to velký skok k jaderné válce, jaderné destrukci21.11.24 00:45 Rusko 0

Kyjev: "Bombardovali jsme ruský Krasnodar pomocí British Storm Shadows" - Zasáhne Rusko Británii? 21.11.24 00:35 Ukrajina 1

Zelenský se porušením Ottawské smlouvy stává válečným zločincem20.11.24 23:02 Ukrajina 0

52 % Ukrajinců si přeje, aby vedení země vyjednalo co nejdříve mír20.11.24 22:45 Ukrajina 1

Evropští lídři byli zděšeni brzkým zveřejněním komuniké G20, aby se účastníci vyhnuli diskusi o ruské válce 20.11.24 22:04 Brazilie 0

Dánsko dodalo Ukrajině šest F-16, dalších 13 bude následovat 20.11.24 21:50 Dánsko 1

USA oznámily balíček vojenské pomoci pro Ukrajinu ve výši 275 milionů dolarů20.11.24 21:46 USA 0

Evropské země, včetně Polska, jsou připraveny převzít odpovědnost za podporu Ukrajiny, pokud Spojené státy omezí svou pomoc20.11.24 21:43 Evropská unie 0

Skupiny pro lidská práva kritizují Bidenovo rozhodnutí poslat Ukrajině nášlapné miny20.11.24 20:44 USA 0

Bloomberg: "Ukrajina vypálila 12 britských řízených střel Storm Shadow na cíle na ruské půdě" 20.11.24 20:10 Rusko 5

Ministr energetiky v budoucí Trumpově vládě: Klimatická krize je destruktivní podvod20.11.24 17:33 USA 0

Kolik amerických raket ATAMS má Ukrajina k dispozici?20.11.24 17:08 Ukrajina 2

Von der Lejnová přitvrzuje20.11.24 16:54 Evropská unie 0

Měnové kurzy

USD
24,20 Kč
Euro
25,37 Kč
Libra
30,50 Kč
Kanadský dolar
17,33 Kč
Australský dolar
15,77 Kč
Švýcarský frank
27,31 Kč
100 japonských jenů
15,66 Kč
Čínský juan
3,34 Kč
Polský zloty
5,84 Kč
100 maď. forintů
6,17 Kč
Ukrajinská hřivna
0,59 Kč
100 rublů
23,89 Kč
1 unce (31,1g) zlata
64 604,03 Kč
1 unce stříbra
744,82 Kč
Bitcoin
2 370 291,64 Kč

Poslední aktualizace: 21.11.2024 22:00 SEČ

Tuto stránku navštívilo 16 987