Nejste-li na Facebooku, znamená to, že jste psychopat?
Někteří zaměstnavatelé a psychologové to považují za „podezřelé“
8.8.2012 Komentáře Témata: Společnost 397 slov
Facebook se stal natolik vše prostupujícím fenoménem v moderní společnosti, že stále rostoucí počet zaměstnavatelů a dokonce někteří psychologové věří, že lidé, kteří nejsou na sociální síti, jsou „podezřelí“.
Německý magazín Der Taggspiegel zašel dokonce ještě dále. Upozornil na to, že jak James Holmes obviněný z hromadné vraždy v kině v Auroře, tak Anders Breivik, který loni zastřelil v Norsku 69 lidí, také neměli svůj facebookový profil.
Na více hmatatelné notě: Forbes.com píše, že řada oddělení lidských zdrojů (já vím, zní to hrozně, ale tak se dnes bohužel překládá human resource department, pozn. překladatele) ve firmách napříč Spojenými státy zpozorní, pokud mladý zájemce o práci ve firmě nemá svůj profil na Facebooku.
Mezi manažery převládá názor, že nepřítomnost zájemce o práci na Facebooku by mohla naznačovat, že tam s ním bylo tolik problémů, že mu nakonec jeho profil vymazali.
Reportér Slate.com Farhad Manjoo zase napsal ve své rubrice, kde radí mladým lidem, že by člověk neměl jít na schůzku s někým, kdo není na Facebooku.
„Pokud jste v určitém věku a potkáte někoho, s kým se chystáte hupnout do postele, a ten dotyčný/dotyčná nemá svou facebookovou stránku, může jít o někoho úplně jiného, než jak se vám představil. Mělo by to být pro vás určité varování,“ říká.
Manjoo ale upozorňuje, že se tento závěr nemusí týkat starších lidé, kteří byli v produktivním věku před rozvojem sociálních médií.
Webová stránka počítačových gegů Slashdot.com učinila závěr z článku o sociálních sítích z Der Taggspiegel. Podle nich to, že někdo nemá účet na Facebooku, je první známkou toho, že jde o masového vraha.
Upozorňuje, že jak Holmes, obviněný ze zabití 12 lidí a nenarozeného dítěte a zranění 58 dalších v kině Aurora v Denveru, tak Breivik obviněný ze zabití 77 lidí, nepoužívali Facebook a na internetu měli jen nevelkou stopu.
Breivik používal MySpace a Holmes byl údajně závislý na erotické seznamce Adult Friend Finder.
Psycholog Christopher Moeller řekl, že používání Facebooku je známkou zdravých sociálních vazeb.
Připomněl, že Holmes a několik dalších masových vrahů postrádali skutečné přátelé.
Vychází nám z toho tento závěr: Skutečnost, že někdo není na Facebooku, který se stal mezi mladými lidmi normou, vyvolává podezření, že dotyčný je nenormální, dysfunkční a dokonce i nebezpečný.