Izrael podnikl rázné kroky proti lidem vyhýbajícím se vojenské službě
Izraelská armáda přichází o rekruty. Jen vloni se počet desertérů a lidí vyhýbajících se vojenské službě zvýšil o 700. Na první pohled není výpadek několika set vojáků pro IDF tak hrozný. Nicméně šéfové armády se bojí, že motivace branců bude klesat každý rok a bude více vyhýbačů.
Aby zabránila dalšímu zhoršování situace, přistoupila vláda a parlament k dalším opatřením, s cílem zlepšit legislativu regulující podmínky služby v armádě. Zákon Tal, který je základem odvodů, je, podle místních představitelů, zastaralý. Poskytuje spoustu příležitostí, aby se mladí lidé oficiálně vyhnuli „posvátné vojenské povinnosti“.
Největší skupinou Izraelců, které se netýká povinná vojenská služba, jsou haredim (náboženští židé). Debaty o tomto pochybném privilegiu probíhají již dlouho. Vláda má tradičně hodně stoupenců z řad lidí, kteří chtějí zrušit výhody pro haredim. Ale na legislativní úrovni nebude změna znamenající přechod na povinnou vojenskou službu náboženských židů snadná, protože to může způsobit odpor vlivné strany Shas. Nicméně vypracovávání nového zákona o vojenské službě je již v chodu. Podle místních médií byla v polovině května, na příkaz premiéra Benjamina Netanyahu, vytvořena komise pro vytvoření zákona, který v dlouhodobém horizontu nahradí zákon Tal.
Dobrou zprávou pro vojáky, obzvláště pro ty, kteří jsou povoláváni do bojových jednotek, by se mohly stát „finanční pobídky“ ve formě mzdy. Plat byl v minulosti v izraelské armádě vyplácen, ale pro vojáky NIS 300 to bylo pouhé kapesné. Nyní mají mzdy činit nejméně 2,500 šekelů. Nejvyšší mzdy budou vypláceny bojovým vojákům – 3,500 šekelů měsíčně. Původně byla iniciativa revidovat výplatní systém v armádě předložena notoricky známým izraelským politikem, který téměř prohrál druhou libanonskou válku, bývalým ministrem obrany Amirem Peretzem. Podle nových pravidel budou vojáci dostávat měsíčně peněžní dar v posledním roce služby. Ženy v aktivní službě v armádě budou dostávat plat v posledních šesti měsících služby.
52 členů parlamentu tento návrh svými podpisy podpořilo. Nicméně toto opatření zasáhne do rozpočtu země, protože jeho zavedení si vyžádá 500 milionů šekelů ročně, a to podle izraelského portálu Zman.com. Nicméně izraelští ekonomové našli způsob, jako „ušetřit“ na finančních kompenzacích brancům. Předpokládá se, že část peněz, která se hromadí ve formě „daru“ při povolání do armády, půjde nyní na mzdy.
Zároveň se zpřísní tresty za dezerci. Ministerstvo obrany se chce s vyhýbači vypořádat urychleně a přísně, bez ohledu na jejich pohlaví a věk. Nyní ti, kteří se neobjevili před odvodovou komisí v minulých pěti až deseti letech, se nebudou moct ospravedlnit omezeními. Během nedávné razie, při které policie hledala dezertéry, bylo zatčeno 374 lidí. Mezi nimi byl i 40letý muž, který byl zatčen za dezerci, které se dopustil před 20 lety. Izraelské úřady přistoupily k identifikace vyhýbačů vážně. Byly vytvořeny zvláštní skupiny, které mají chytat dezertéry, a jsou podporovány policií. Existují zdokumentované případy vyhýbačů povinné vojenské služby, kteří zatčení vzdorovali fyzicky.
75% zadržených během květnových policejních razií bylo obviněno. Mezi nimi mnoho žen, kterých se povinná vojenská služba týká také. Ale podle oficiální statistiky odmítá odvod každá druhá izraelská žena.
Je zajímavé, že Izrael má stejné trendy jako Rusko, kde většina všech vyhýbačů přebývá v centrální oblasti země. Podle armádních zdrojů zmíněných informační agenturou „Cursor“ žije minimálně 60% vyhýbačů a dezertérů v srdci Izraele, a pouhých 20% na severu a na jihu.
Statistika neúprosně ukazuje, že počet těch, kteří jsou ochotni se vyhnout službě pod jakoukoliv záminkou, roste. Je dvakrát více těch, kteří nechtějí projít povinnou vojenskou službou, než těch, kteří utekli z náhradní služby: 1800 oproti 900. To jsou vyhýbači, kteří se ani nepokusí uvést legitimní důvod.
Další možností je vyhnout se odvodu legitimně. Dnes, podle agentury „Cursor“, není do armády povolán každý čtvrtý muž vojenského věku a každá druhá žena.
Mezitím vojensko-politická situace v regionu eskaluje, a probírá se povolání dalších vojáků do armády. Krátce po událostech v Egyptě a Sýrii byly náhle povolány do armádních náborových středisek stovky rezervistů. Celkově má izraelská armáda v plánu povolat přes 20 praporů rezervistů, aby zvýšila vojenskou přítomnost v hraničních oblastech na severu a jihu.