Cena zlata a válka o ní
17.4.2012 Komentáře Témata: Finance, peníze 461 slov
Pokud jde o trh zlata, jsem svědky bitvy vedené zbraněmi nejtěžšího kalibru – celé je to součástí globální finanční války. Tato válka trvá již řadu let, v poslední době se čím dál více stupňuje. V její první (a poměrně klidné) části – řekněme do roku 2008 – šlo o to, aby cena zlata vzrostla na desítky procent. Nyní se tato bitva přesunula do své druhé fáze. Dnes se hraje o nadvládu nad stanovováním ceny zlata.
Jedna strana (Fed, významné americké banky vedené JP Morgan a další – vždyť 2 banky kontrolují více než 90% derivátových obchodů se zlatem) preferuje cenu stanovenou při obchodování s „papírovým“ zlatem (deriváty, ETF…), druhá strana (Čína, Rusko, země Perského zálivu…), pak se zlatem fyzickým.
Ještě před pár roky měla strana preferující cenu stanovenou na základě „papírového“ výrazně navrch. Trhy zajímalo to, jak se obchodují deriváty, kolik se prodalo ETF… Protože mají významné short pozice, snaží se dostat cenu zlata co nejníže, aby mohli tyto pozice uzavírat. Pokud nevěříte, že se někdo snaží srazit cenu zlata co nejníže, schválně se podívejte na poslední týdny, kolik bylo případů, kdy zlato spadlo v řádu sekund jako kámen. To není běžné chování trhu, navíc se v poslední době vyskytuje relativně často. Nutno podotknout, že významného úspěchu v této bitvě dosáhla tato strana i relativně nedávno, kdy se jí podařilo ubránit zprovoznění nové čínské burzy drahých kovů – Pan Asian Gold Exchange, což měla být velká konkurence Londýnu, s tím, že by veškeré zde realizované obchody měly být podloženy fyzickým zlatem.
Celkově však poslední dobou podle všeho „papírová“ strana ztrácí půdu pod nohama. Je-li tomu skutečně tak, v horizontu roku či dvou můžeme být svědky systémové změny na trhu zlata se značným dopadem na jeho cenu. Výsledkem jakéhokoliv vyvolaného propadu ceny je jenom růst poptávky. Země jako Čína, Rusko podle všeho využívají jakýkoliv větší propad k nákupům, navíc často nezveřejněným. Navíc nezapomeňte, že Německo se chystá stahovat fyzické zlato ze zahraničí.
Co rozhodne? Rozhodne velikost měšce strany preferující cenu stanovenou podle trhy s fyzickým zlatem. Pokud je na této straně Čína se svými devizovými rezervami, mají velkou šanci. Trh zlata totiž není nijak extrémně velký.
Podle všeho si Čína porážku s Pan Asian Gold Exchange nenechá jen tak líbit. Tak jako v 90. letech minulého stoleté se říkalo, že americkým akciím brání v pádu „Greenspanův put“, tak stejně si dovolím tvrdit, že zlatu dnes brání v pádu „čínský put“.
Celé to směřuje k finančnímu systému postavenému na nových základech, s novou dominantní měnou. Nejdříve se celý nový systém připraví (Německo, Čína, Rusko…) a poté se jen počká na pořádnou rozbušku. Cena zlata bude patřičně reagovat.
Největší chybou, jaké se mohou investoři do fyzických drahých kovů dopustit, je nechat se ovlivňovat cenou „papírového“ zlata a stříbra.