Americká velvyslanectví: hnízda destabilizace
V posledních letech americké diplomaty a spolupracovníky zvláštních služeb v zemích latinské Ameriky nejednou usvědčili z nelegálních operací se zbraněmi. Pohrdavý vztah k Vídeňské konvenci a zákonům států se stal pro pracovníky amerického ministerstva normou.
Ve snaze dosáhnout nezpochybnitelnou nadvládu USA na západní polokouli řadí Washington k „nepřátelským režimům“ v tomto regionu především země bolívarské aliance zemí latinské Ameriky (ALBA). Ve Washingtonu říkají, že pro svržení „populistických“ vlád Venezuely, Ekvádoru, Bolívie, Nikaragui a „komunistické diktatury“ na Kubě nepoužijí sílu, avšak systematicky pracují na vytvoření řízených krizových situací v těchto zemích, a to čím dál agresivněji. Začalo to za prezidentského období Bushe mladšího a pokračuje to i za vlády Obamy. Podle všeho jsou „barevné revoluce“ na kontinentu „naplánovány“ washingtonskými koordinátory na rok 2013-2014, aby se zabránilo dalšímu rozvoji integračních procesů v latinské Americe, především v oblasti zajišťování kolektivní bezpečnosti. Ve své modernizované (libyjské) variantě budou „revoluce made in USA“ brutální a krvavé. Pokojnou „bílou“ nebo „oranžovou“ symboliku odvrhnou jako zbytečnou.
Možná, že z těchto důvodů se americká velvyslanectví v tomto regionu stále častěji ocitají ve středu skandálů s pašováním zbraní a munice. K poslednímu takovému případu došlo před několika dny v Bolivii. Mobilní strážní službou (Umopar) byl v 5 hodin ráno zastaven ve městě Trinidad (kraj Beni) Nissan Trail X amerického velvyslanectví, ve kterém byli Bolivijci – major Costas (šéf ochranky velvyslanectví) a desátník García, řidič. Během výslechu se zjistilo, že mají namířeno do hlavního města kraje Santa Cruz, se specifickým nákladem: třemi puškami, revolverem ráže .38 a velkým množstvím munice. Do Trinidadu okamžitě odletěl bolivijský ministr obrany a ministr vnitra. Po objasnění okolností mimořádné situace ministr vnitra Carlos Romero na tiskové konferenci sdělil, že přeprava zbraní a nábojů diplomatickým vozem proběhla nezákonně. Žádný požadavek s tímto účelem od Američanů nedorazil a adekvátně neobdrželi tedy ani žádné povolení: „Jedná se o činnost ohrožující bezpečnost státu.“ V Amazonii, stovky kilometrů od La Paz, došlo pod rouškou noci k tajnému přesunu zbraní, jejichž příjemce nebyl zjištěn.
Znepokojení bolivijského vedení je pochopitelné. Před rokem a půl to byli v Ekvádoru právě policisté, kdo zorganizoval puč, jehož hlavním cílem byla likvidace prezidenta Rafaela Correi. „Poradci“ z USA dlouhé roky spolupracovali s velením policie, zapojovali ho do plnění úkolů, vyzbrojovali ho a dodávali operační techniku a jeho služby štědře platili. Policie byla prakticky vyvedena mimo kontrolu oficiální moci. Během objasňování okolností atentátu na prezidenta se vyšetřovatelé pokoušeli najít současné místo, na kterém se nachází odstřelovací pušky, ze kterých se na Correu a jeho ochranku střílelo, ale bezvýsledně. Profesionálové vyškolení CIA umějí zametat stopy…
Americké velvyslanectví v La Paz si s vysvětlením podezřelých okolností incidentu v Trinidad pospíšilo. Podle americké verze byla policie v kraji Beni o přepravě zbraní do Santa Cruz informována včas. Ty měly být údajně určeny pro bolivijskou ochranku amerických institucí. Ministr Romero opět vyvrátil tvrzení velvyslanectví o existenci dokumentů, které převoz zbraní povolovaly. Rovněž oznámil, že pušky a munice do nich budou předány expertům, aby se vyjasnila legálnost jejich dovozu do země.
Podtext tohoto vysvětlení chápou všichni, kteří sledují rozvratné aktivity amerických zvláštních služeb v Bolívii. V polovině dubna 2009 byla v Santa Cruz, které je považováno za centrum separatismu, v hotelu „Las Americas“ bolivijským komandem zlikvidována skupina teroristů, kteří přicestovali ze západní Evropy, aby zde zorganizovali ozbrojené povstání proti „režimu“ a likvidaci Evo Moralese. V 90. letech bojovali na Balkáně proti Srbům v řadách Mezinárodního oddílu, kde na sebe upoutali pozornost západních zvláštních služeb. Bolivijská kontrarozvědka dodnes vyšetřuje všechny odnože „skupiny Rosse Florese“ (vůdce teroristů). Konkrétně se zjišťují náborové kanály a sklady zbraní, granátů, výbušniny C-4 a munice separatistů. Je pozoruhodné, že mnozí z těch, kteří pomáhali Rossovi v Bolívii, uprchli do USA. Patřil k nim i Hugo Achi (alias „Superman“), který pracoval pod krytím zástupce nadace Human Rights a proto byl v pravidelném kontaktu s americkými špiony. Bolivijským vyšetřovatelům se podařilo dešifrovat elektronickou korespondenci Rosse s nějakým Belovaysem, americkým občanem, kmenovým pracovníkem CIA, pracujícím v balkánských zemích. Podle dokumentů WikiLeaks nalákal Belovays Rosse ke spolupráci v 90. letech a byl jeho „řídícím“ i v době bolivijské „expedice“. Část zpráv o vykonané práci zasílal Ross Belovaysovi.
K incidentu se zbraněmi v autě amerického velvyslanectví došlo přesně měsíc po podpisu bolivijsko-americké dohody o normalizaci vztahů a vzájemném přijetí velvyslanců. Pro Moralese se to, k čemu došlo v Trinidad, stalo dalším potvrzením „nekalého“ chování personálu amerického velvyslanectví.
Ostatně v latinské Americe neexistuje země, ve které by k nezákonným manipulacím gringos se zbraněmi nedošlo. V Buenos Aires vloni v dubnu na letišti byl zadržen Američan, který převážel v autě s diplomatickým číslem tři pušky, kdy dvě z nich měly optický zaměřovač. Americké velvyslanectví mu rychle přispěchalo na pomoc a situaci vysvětlovalo nějakými mimořádnými okolnostmi. Nicméně stát se něco podobného cizinci na území USA, žádná ospravedlňování by nepomohla. Američan, tvrdící, že pracuje na kontrakt na velvyslanectví, opustil Argentinu rychle a kradmo. Důvod je pochopitelný: argentinská policie se zajímala o jeho cesty do pohraničních oblastí (s Chile a Bolívií), údajně kvůli lovu. Neboť cizí agenti mají operativní práci na území země, včetně boje s drogami, zakázánu.
Ještě větší ohlas vzbudil incident s „Boeingem“ amerického letectva před rokem. Během celní prohlídky na argentinském letišti byly na palubě letadla odhaleny bedny s nedeklarovanými zbraněmi, výzvědným vybavením a drogami. Nevyvratitelný kompromitující materiál! Nicméně, jako vždy, přišli Američané s jednoduchým vysvětlením: „To vše je nezbytné pro výcvik argentinských policistů.“
Signály, že v podzemních skladech amerických velvyslanectví v latinské Americe je uložen úctyhodný zbrojní arzenál, se v médiích objevují neustále. Žádný zvláštní údiv to nevyvolává: globální (proti)teroristická válka, kterou již deset let vedou Spojené státy, si vyzbrojování vyžaduje. Podobné pokyny ohledně taktiky pro přežití personálu amerických velvyslanectví v latinsko-amerických zemích byly zveřejněny i v materiálech WikiLeaks.
Nebezpečí číhá všude: v Mexiku, ve střední Americe, v Kolumbii, Brazílii, dokonce i v Uruguay. Předpokládají se všechny negativní scénáře vývoje událostí. A prognózy do budoucna jsou extrémně nepříznivé. Možná proto se architektura budov amerických velvyslanectví na tomto kontinentu za poslední roky změnila na architekturu budov vojenského určení. Nad zemí jsou masivní betonové bloky se střílnami, pod zemí patra zajištěné bezpečnosti.