K čemu je nám letní čas?
10.4.2012 Komentáře Témata: Společnost 536 slov
Jako každý rok, i letos se nám nevyhnulo zavedení letního času poslední březnovou neděli. Vděčíme za to evropské směrnici č. 84/2000 a navazujícímu nařízení vlády č. 222/2011 Sb. Nebudu zde rozebírat historii tohoto zvyku, ať už byla jakákoli, zajímá mně především smysl letního času dnes a v budoucnosti. Co nám tato změna přináší?
Především, každý člověk je donucen dvakrát ročně upravit svůj biorytmus, což může způsobovat problémy se spánkem zejména pravidelně pracujícím, jako jsou lidé pracující na směny, pekaři, kteří každý den vstávají velmi časně, aby upekli čerstvé rohlíky (není divu, že "nejznámějším českým odpůrcem letního času" byl zesnulý pan Pecka, dále pak učitelé, žáci a studenti, prodavačky, inženýři, řidiči autobusů, kominíci, lékaři, kuchaři a všichni ostatní, které jsem nevyjmenoval. Dále, např. některé vlaky pojedou mimo stanovený jízdní řád. Dokonce i technika se s tím vyrovnává s obtížemi. Nedovedu si představit žádnou skupinu lidí napříč společností, prezidentem počínaje a bezdomovci konče, která by z posouvání času měla nějaký prospěch, samozřejmě za předpokladu, že neexistuje nějaká firma s akciemi na doručitele, která inkasuje miliony korun za to, že, např. na nějakém ministerstvu, každý rok na jaře a na podzim posune o hodinu všechny instalované hodiny, které jsou řízeny rádiovým signálem.
Samozřejmě, problémy způsobené letním časem nejsou nijak závažné a pokud by to mělo nějaký smysl, člověk by nad tím mávl rukou. Jenže: Pokud by to mělo nějaký smysl. Za nejhorší na tom všem považuji tu do nebe volající zbytečnost. Odnikud nezaznívají žádné rozumné argumenty, které by letní čas hájily. Nejčastěji se uvádí jako "důvod" úspora elektrické energie na svícení. Není mi jasný princip, který by měl tuto úsporu zajistit. Doba, po kterou je třeba svítit, je určena dobou od západu do východu Slunce. Na wikipedii se můžeme dočíst, že "většina lidí je aktivnější večer (po západu slunce) než ráno (před východem slunce)". Pokud by tento "argument" měl mít nějaký logický vztah k letnímu času, mesel by znít třeba nějak takto: "většina lidí je aktivnější večer (od 20:00 do 22:00) než ráno (od 6:00 do 8:00)". Takto kolosální nesmysl si však nedovolí zveřejnit ani wikipedie. Asi nejpřesvědčivější mi připadá věta z jakési internetové ankety: "Já bych to nerušil, pže si myslím,že jsme na to prostě už zvyklí...(někteří jsou zvyklí na to dokonce i nadávat:-)))"
Velmi výstižně je problematika zachycena např. v tomto článku.
Není mi prostě jasné (třeba mi to vysvětlí nějaký diskutující), kdo má jaký zájem o to, abychom tento zrůdný rituál neustále opakovali. Přece poledne je v okamžiku, kdy je Slunce v zenitu (pokud se nacházíme uprostřed časového pásma) a od toho se vše odvíjí. "Můžeme o tom vést spory, můžeme s tím dokonce i nesouhlasit, ale to asi tak vše, co s tím můžeme dělat." jak by řekl cimrmanolog.
Samozřejmě bych velmi uvítal, jak již čtenář jistě tuší, zrušení letního času. Protože ale nevím, jak toho docílit, zkouším touto cestou alespoň rozpoutat diskusi o této věci (a nejsem sám, dejte si do googlu heslo "letní čas"). Když o tom budeme pořád mluvit a psát, třeba se z toho stane nakonec i politické téma. Nemohu se totiž zbavit dojmu, že vláda nám nařizuje letní čas jenom proto, že může.