Další tah BRICS směrem k sesazení dolaru coby obchodní měny
Jižní Afrika podnikne tento týden počáteční kroky k odstranění dolaru coby preferované světové měny u obchodu a investic ve vynořujících se ekonomikách.
Takže se očekává, že tato země se stane jednou z protistran používajících čínskou měnu, renminbi, jako obchodní měnu na vynořujících se trzích.
To znamená, že zřízení bankovního účtu v renminbi, mimo dolarového účtu, může být pro africké firmy snažící se podnikat na vynořujících se trzích výhodné.
Tento krok naruší nadvládu amerického dolaru. Experti říkají, že je to poslední salva v rámci největší světové měnové války od 30. let.
Ve 30. letech několik zemí zcela znehodnotilo své měny, aby poskytly svým domácím ekonomikám vůči ostatním výhodu.
A to vedlo v té době k celosvětovému poklesu objemu obchodů.
Sever bude postaven proti celému jihu, v historické konkurenční bitvě – jejíž místo vedení se přesunulo do hlavního města Indie, New Delhi – kde se tento týden sejdou představitelé zemí BRICS (Brazílie, Ruska, Indie, Číny a Jižní Afriky).
Čína se snaží najít nové trhy pro svoji měnu a lobbuje za její internacionalizaci prostřednictvím států BRICS.
Pro Čínu nejde o novou hru. V r. 2009 vysocí čínští bankovní představitelé přišli s prohlášením, že mezinárodní měnový systém je vadný, kvůli nezdravé závislosti na americkém dolaru, a vyzvali k vytvoření „nadnárodní“ mezinárodní rezervní měny.
Experti říkají, že prvním krokem Pekingu je internacionalizace jeho měny (prostřednictvím rozšíření jejího užívání mimo Čínu), její liberalizace (umožnění stanovování její hodnoty trhem, místo aktivním řízením, jak je tomu nyní) a pak z ní učinit rezervní měnu pro mnoho zemí v rozvojovém světě.
Největší africká banka, Standard Bank (Rothschild – p.p.) ve výzkumné zprávě uvádí: „Očekáváme, že do roku 2015 bude v renminbi v čínsko-africkém obchodu vypořádáván objem nejméně v hodnotě 100 miliard dolarů.“
Banka předjímá, že používání renminbi sníží v Africe transakční náklady, čímž dojde ke snížení obchodních bariér v obchodování.
Uvádí rovněž, že Číňané budou úspěšnější v provádění transakcí v renminbi v Africe, než kdekoliv jinde, protože většina měn je slabá a do jisté míry lokální.
Nejen, že bude zpochybněn americký dolar, ale také celý mezinárodní finanční režim – vedený Světovou bankou a Mezinárodním měnovým fondem – který byl dominantní od konce druhé světové války.
Místo Jižní Afriky ve vynořujícím se mezinárodním finančním režimu bude posíleno. Zou Lixing, vice-prezident Institutu výzkumu Čínské rozvojové banky, v rámci příprav na stávající setkání BRICS řekl, že „ačkoliv je ekonomický agregát Jižní Afriky ve vztahu k BRICS relativně malý, poskytuje Jižní Afrika BRICS vstupní bránu a přístup na obrovský africký trh“.
Pět členských zemí kolektivně volalo po ukončení tiché dohody mezi USA a Evropou, která zajišťuje, že šéfem Světové banky je americký občan, a šéfem Mezinárodního měnového fondu Evropan.
Navrhly, aby byl navržen kandidát z vynořujících se ekonomik, až funkční období současného šéfa Světové banky Roberta Zoellicka za tři měsíce skončí.
Fundacao Vargas, člen brazilské delegace, řekl, že uskupení BRICS by mohlo konfrontovat „existující struktury vládnutí“ a usilovat o posílení vlivu tohoto bloku v existujících institucích, jako Světová banka a Mezinárodní měnový fond, zatímco by vytvářelo alternativy.
Požadavek většího politického slova v mezinárodních záležitostech zapadá do očekávaného vzestupu Číny coby finanční velmoci v příštích osmi letech.
Vargas ukázal, že projekce v rámci příprav na setkání naznačují, že čínská ekonomika zastíní americkou do r. 2020, takže z toho plyne prosazování renminbi coby preferované měny jihu.
Renminbi se tradičně obchodoval za záměrně nižší kurz, což poskytovalo obrovský impulz domácím čínským sektorům a umožňovalo její prudkou industrializaci a růst.
USA a další obchodní partneři již dlouho obviňují Čínu z „měnové manipulace“.
Minulý týden Brazílie vyhlásila svůj závazek udržet svoji měnu – real – nízko. Brazilský ministr financí Guido Mantega zopakoval svůj výrok z listopadu 2010, že vypukla globální měnová válka.
Řekl: „Nechceme ztratit náš výrobní sektor. Nebudeme sedět a dívat se, zatímco ostatní země budou své měny devalvovat.“
Brazílie a Čína vloni protestovaly, když prostřednictvím vražedných iniciativ, přezdívaných QE2 – kvantitativní uvolňování dva – USA nepřímo devalvovaly svoji měnu tak, že nalily asi 600 miliard dolarů do své ekonomiky, aby ochránily ekonomiku před opětovným pádem do krize.
Jihoafričtí ekonomové byli ohledně kroků směrem k rozšíření vlivu renminbi rozpolcení.
Ekonom a akademik Peter Draper nedávno City Press řekl, že rozhodnutí založit rozvojovou banku BRICS a rozšířit sféru renminbi „je politické a souvisí se současnou politickou dynamikou v rámci Světové banky“ a existujícím mezinárodním finančním systému.
Tom Wheeler z Jihoafrického institutu mezinárodních záležitostí řekl, že vývoj v New Delhi (v Indii) „poskytl opodstatnění pro dříve volně uspořádaný ekonomický blok“.