Žoldáci "demokracie" maskování za charitu pochodují přes mrtvoly
Egyptská vojenská delegace nečekaně zrušila schůzku se svými US protějšky, signalizujíc tak ostré vyhrocení v napětí mezi USA a Egyptem. Tento krok může ohrozit americkou pomoc ve výši 1,5 miliardy dolarů, kterou má Egypt letos dostat.
Před soudem v Egyptě má stanout 19 Američanů poté, co egyptští vojenští vládci obvinili organizace podporované z USA, že financují protesty. V této kauze je obžalovaných celkem 43 osob. O datu zahájení procesu musí být ještě rozhodnuto.
Egyptští vojenští představitelé měli na úterý naplánované setkání s US senátory Johnem McCainem, Josephem Liebermanem a Carlem Levinem a podle agentury Reuters byli údajně odvoláni do Egypta. Stalo se tak následně po varování Hillary Clintonové, že zátah egyptských vojenských vládců na americké a místní prodemokratické skupiny by mohl ohrozit pomoc arabskému lidu. Clintonová uvádí, že bylo velice těžké zajistit tyto peníze a další prostředky na podporu ekonomiky a politických reforem v Egyptě, ale že to za současných okolností bude muset být přehodnoceno...
Egyptská vojenská vláda obvinila 43 zaměstnanců neziskových organizací, že ilegálně používali zahraniční dotace pro podněcování nepokojů v zemi. Budou-li usvědčeni, hrozí jim 3 až 7 let vězení. Všech 43 osob nesmí opustit Egypt. Mezi obviněnými Američany je Sam LaHood, syn amerického ministra dopravy, který v Egyptě vedl úřadovnu Mezinárodního republikánského institutu, sídlícího ve Washingtonu, dále 5 Srbů, 2 Němci, a 3 Arabové neegypského původu.
Operaci vede ministryně pro mezinárodní spolupráci Faiza Aboul Naga a udává, že vyšetřování finančních záležitostí odhalilo „...spiknutí zaměřené na podrývání egyptské stabiliy.“ Ředitel egyptské organizace pro lidská práva, Hafez Abu-Seada, říká, že vojenská vláda pozvala do Egypta neziskové organizace proto, aby se věnovaly charitativní činnosti a nikoli problematice lidských práv či demokracie, tedy „politickým aktivitám, o nichž se domnívají, že jsou v Egyptě zakázány.“
Již v říjnu měl násilný zásah bezpečnostních složek proti protestům za důsledek 17 mrtvých a více než 700 zraněných osob během jednoho měsíce. Egyptské bezpečnostní síly se stále více obávali zahraničního vměšování do vnitřních záležitostí země. Po násilných střetech egyptský ministr spravedlnosti povolal dva soudce, aby vyšetřili informace, že násilníci jsou placeni ze zahraničí. Ministr rovněž řekl, že každá organizace, jež bude shledána vinnou z této činnosti, bude obžalována „za zradu Egypta úmyslnou podporou politického konfliktu a potyček.“ V prosinci vnikla káhirská policie do 17 organizací pro občanskou společnost aby přesně zjistila, kdo násilné protesty financoval.
Maria Finoshina z Russia Today odjela do Egypta, aby zjistila, proč se skandál, vyvolaný nevládními organizacemi, stal pro Káhiru dostatečným důvodem pro pokažení vztahů s cenným přítelem.