Konec zázračného léku
Až budou PR novináři (Mladá fronta v první linii) zase jednou sténat, jak kvůli hamižným doktorům a nelidským pojišťovnám není na nové, zázračné léky, vzpomeňte si na příběh zázraku jménem Xigris.
Před 10 lety ... zázrak v Mladé frontě:
Lék proti sepsi může zachránit tisíce životů
23. listopadu 2001 11:06
Washington - Američtí lékaři dostanou k dispozici průlomový lék, který zachrání tisíce lidí postižených smrtelnými otravami krve. Xigris je první lék, který působí přímo proti sepsi. Úřad pro potraviny a léky FDA schválil prodej xigrisu ve středu. Výrobce Eli Lilly and Co. tak v nejbližší době lék vyexpeduje nemocnicím.
Xigris jako jediný na světě snižuje úmrtnost. Díky němu mohou být zachráněny desítky tisíc lidských životů. FDA ale upozorňuje, že se má nasazovat jen u pacientů, u nichž se soudí, že je nejnižší pravděpodobnost přežití. U takových lidí snižuje o třináct procent riziko, že zemřou.
Co je sepse?
Sepse je smrtelná bakteriální infekce krevního oběhu. Infekce totiž vyvolá řetěz chemických reakcí, které ničí orgány. Postihuje kohokoli. Může být komplikací při úrazech, operacích, zápalu plic a řadě dalších onemocnění.
Pacienti byli dosud léčeni antibiotiky, roztoky, ventilátory na podporu plic a dalšími podpůrnými terapiemi. Zatím ale neexistoval lék, který by přímo působil proti způsobu, jímž sepse pacienty ničí - zánětům a krevním sraženinám.
FDA ale varuje, že xigris, působící na srážlivost krve, může vyvolat vážné krvácení včetně mrtvice. Nikdo také neví, zda bude lék pomáhat dětem. Proto preparát ještě čeká řada dalších testů.
Před 6 lety: ... pojišťovna dělá cavyky a Mladá fronta bojuje za pacienty:
Lékaři volí, komu dají šanci na život
27. května 2005 1:00
Rozdíl mezi tím, co je lékařská věda schopna nabídnout, a tím, co jsou zdravotní pojišťovny schopné zaplatit, se neustále zvětšuje. Lékaři tak stále častěji stojí před etickým problémem - koho léčit, a koho ne?
"Tento rozpor je možná největším problémem současné medicíny, a to nejen té české. Nedá se vyřešit a bude pořád narůstat," říká kardiolog profesor Petr Widimský. Čím dál častěji lékaři musí volit, komu nejmodernější léčbu poskytnou. Příkladem může být ...
....U pacientů, kteří se již dostávají do šoku, lze šanci na přežití zvýšit přípravkem Xigris. Podle studií tento nový lék dokáže zachránit jeden život z šestnácti. Účinná dávka stojí čtvrt milionu korun.
"Určovat, kterému pacientovi tak drahý lék podat a kdy, je pro nás těžké. Snad ale mohu říci, že jsme zatím nikoho svými pochybami nepoškodili," říká přednostka I. infekční kliniky Fakultní nemocnice Bulovka docentka Vilma Marešová.
A DNES? ...
Nic za miliony
07.11.2011 07:16
Zdroj: TÝDEN
Autor: Veronika Rodriguez
Užitek nula, cena milionová. To je příběh léku na těžké septické stavy Xigris, který nyní odhalil časopis TÝDEN. Sedm let tento přípravek proudil do žil českým pacientům a pojišťovny za něj platily. Dnes se stahuje z trhu. Důvod? Nefunguje. Poradce ministra zdravotnictví Pavel Vepřek slibuje novou legislativu.
Americký výrobce Eli Lilly nedokáže šokující zjištění vysvětlit. "Důvody těchto neočekávaných výsledků ve studii nejsou známy," stojí v dopise, který rozeslal českým lékařům. A prosí: Lék už svým pacientům nepodávejte. Teď se totiž ukázalo, že je absolutně neúčinný. A nejen to: při posledních testech dokonce zemřelo o dvě procenta více pacientů léčených Xigrisem než těch, kterým bylo podáváno placebo.
Medikament přitom nepatřil k nejlevnějším. Úřady ho před sedmi lety zařadily do šuplíku "vysoce inovativních léků". Jedna krabička s roztokem Xigrisu stála 5876 korun.
Roztok se podával lidem, kterým začaly selhávat dva a více orgány. Většinou šlo o pacienty na odděleních ARO.
"Za jeden rok nemocnice spotřebovaly přípravek za zhruba půl milionu korun," shrnula Veronika Babicová Petláková, mluvčí Státního ústavu pro kontrolu léčiv, který spotřebu a ceny medikamentů sleduje.
Případ Xigrisu přitom není ojedinělý. Podle Josefa Suchopára ze společnosti Infopharm se každý rok najde několik "lékových omylů".
"Od šedesátých let víme o sto padesáti stažených látkách," přibližuje praxi Suchopár.
Pokud je prášek "jen neúčinný", jde podle něho ještě o veselejší případ. Objevují se i takové medikamenty, které skončí kvůli nebezpečným vedlejším účinkům. "Nedávno třeba mizel z trhu lék na snížení hladiny cholesterolu. Jeho účinná látka byla sice o řád až dva účinnější než jiné léky, po čase se ale zjistilo, že vyvolává poškození měkké tkáně. A to takové, že pacienti umírali," vzpomíná Suchopár.
Kdo to zaplatí…
Bude výrobce vracet peníze?
Za nepoužité léky, které mu nemocnice vrátí, ano. Spotřebované medikamenty však neproplatí.
Právník Platformy zdravotních pojištěnců Ondřej Dostál tvrdí, že ač je to paradoxní, vina padá na hlavu pojišťoven. To ony milionové sumy platí, měly by se proto o účinnost léčby zajímat.
"Bylo by vhodné, aby samy vyhledávaly data a platily oponentské studie," domnívá se Dostál.
Spoléhat na křišťálovou čest farmakologických firem je podle něho nesmysl. "Firma sice dodá k žádosti o vstup na trh studii, výsledky ale mohou být ,cinklé'. Studie totiž sponzorují samy farmaceutické firmy," připomíná Dostál.
Pokud pojišťovny nic neudělají, zaplatí neúčinný lék a žádné náhrady škody se v budoucnu nedomohou.
"To už je pak nevymáhatelné. Lék se začal v dobré víře používat. Stejně jako se ve středověku v dobré víře pouštělo pacientovi žilou. Taky se určitou dobu věřilo, že mu to prospívá," vysvětluje Dostál.
To je i případ výrobce Eli Lilly – firma se sama "udala", čímž dala najevo dobrou vůli.
…asi nikdo
Pojišťovny se ale brání. "O úhradě léku rozhoduje lékový ústav. Ten by měl zadávat oponentní studie. Pojišťovna je pouze jedním z účastníků správního řízení. Jediné, co my můžeme, je odvolat se proti rozhodnutí lékového ústavu," říká mluvčí Oborové zdravotní pojišťovny Mario Böhme.
Naprosto bezradně přešlapuje i ministerstvo zdravotnictví. Poradce ministra zdravotnictví Pavel Vepřek situaci zachraňuje alespoň příslibem nové legislativy. "Připravujeme nový systém, podle kterého se budou daleko přísněji hodnotit nové technologie ve zdravotnictví a jejich přínos," slibuje.
* * *
Masmediální fronta mlčí.