Kdo krade nejvíc?
5.10.2011 Komentáře Témata: Česká republika, Pohledy z Evropy 1072 slov
Ve čtvrtek 22.září bylo v poslanecké sněmovne Parlamentu ČR nebývale veselo. Škoda, že tam nemohli být všichni voliči. Poslanci se totiž navzájem hašteřili o to, kdo ukradl více a kdo je větší darebák. „Kradl víc Gross nebo Řebíček?“, hádali se Sobotka s Nečasem či „Fischer nebo Vondra?“ Podle Zaorálka se navíc stát rozpadá. Chyběl jen MUDr. Barták, šéf české pobočky Rotary clubu, t.č. ve vazbě.
Soutěž o odhalení největšího zloděje zahájil sociální demokrat Přemysl Sobotka. Podle něj neslýchaně kradl Aleš Řebíček, ministr dopravy za ODS, během jehož úřadování získala stavební společnost Viamont s anonymními akciemi státní zakázky v řádu více než 10 miliard korun a jejíž akcie poté Řebíček prodal, čímž pohádkově zbohatl. Koupil si pak vilu v Toskánsku nebo fotbalový klub Slávie v Praze a nyní jen blaženě korupčně chrochtá.
Sobotka dále obvinil Vlastu Parkanovou, známou pěvkyni oslavných písní o americké bratrské armádě. V roce 2009 prý nakoupila letouny CASA 2x dráže než Portugalsko za 3,5 miliardy korun a provize byla tedy velmi tučná. Poradce Mirka Topolánka Pavel Němec zakoupil pro VZP software za 100 milionů na vymáhání pohledávek, který nikdo nepotřebuje, protože vymáhání mají řešit finanční úřady. Všechno mizí v anonymních firmách s akciemi na doručitele.
Poté, co Sobotka podal výčet tunelů a korupčních švindlů, přiběhl k mikrofonu jeho stranický kolega Lubomír Zaorálek. Sdělil, že se právě vrátil Karviné a Frýdku-Místku a v Ostravě byl zbit. Proč a od koho, bohužel neprozradil. Jeho asistentku lupiči prý zbili dokonce do bezvědomí. Znásilněna naštěstí nebyla. Policie prý nemá peníze na provoz a snižuje stavy. „Tohle, přátelé, je rozpad státu!“ volal vzrušeně Zaorálek.
A kdo je hlavním korupčníkem podle Zaorálka, vládního poslance od roku 1996 a bývalého předsedy sněmovny? Obdivovatel USA, exdisident a přítel Václava Havla, Alexandr Vondra. Poslal 143 milionů firmě Prague Military Hospital Concession (kvůli neúspěšnému projektu v areálu Ústřední vojenské nemocnice), kterou ze 75 % vlastní společností EC Property s neznámými anonymními akcionáři. „Jsou tam nějací dva bílí koně. Na ty se neptám. Já se ptám, komu to patří! Tuší Alexandr Vondra, komu ty peníze dal? Úplně bezdůvodně, přátelé. Protože to říká zpráva NKÚ, že nebyl žádný důvod ty peníze dávat!“ volal Zaorálek. Vondra prý krade dále. Stamiliony z Promopra prostě zmizely a nestalo se vůbec nic.
Zaorálek má prý informace z tajné zprávy BIS včetně jmen představitelů justice na osoby z kriminálního prostředí či existenci klientelistických vazeb, které mohou vážně ovlivnit soudní řízení. Předseda z korupce podezřelého Městského soudu v Praze Jan Sváček je podle Zaorálka sám podezřelý, protože obvinil BIS z korupce.
Socanský útok nemohl nechat bez povšimnutí občanský kapoun Petr Nečas. Začal ohavnou antisemitskou poznámkou – prý když slyší kázání sociálních demokratů, je to jako by mu bývalý ředitel Mezinárodního měnového fondu Dominique Strauss-Kahn kázal o sexuální zdrženlivosti. Snad si vládní zmocněnkyně Šimůnková ihned udělala poznámku do svého sešítku.
Nečas rozjel udání sociálně demokratických kasírtašek ve velkém. Vláda sociální demokracie v roce 1999 prodala 46 % akcií Mostecké uhelné společnosti bez soutěže firmě Invest Energy ze Švýcarska za 650 mil. korun. Tato firma poslala ihned 5 milionů dolarů na účet firmy přítele šéfa ČSSD Stanislava Grosse, lobbisty a zbrojaře Pavla Musely jako provizi za pomoc. Odtud peníze putovaly řetězcem kyperských firem a účtů a k jednomu z nich měl přístup i poradce Stanislava Grosse Jiří Martinek. Více než jeden milion dolarů, tedy více než v tehdejším kurzu 34 milionů korun z této provize, šlo koncem roku 1999 a v roce 2000 přes Panamu a Švýcarsko až do tuzemské firmy NOMA INVEST. Ve firmě tehdy působil šéf ekonomické sekce sociální demokracie Zdeněk Uhlíř. NOMA INVEST v roce 2000 poskytla půjčku deset milionů korun nadačnímu fondu Zdraví pro studenty. Ten krátce předtím založil Stanislav Gross a jeho blízký spolupracovník, tehdejší místopředseda sociální demokracie Karel Kobes. Podíl 46 % v Mostecké uhelné společnosti byl prodán za 650 mil. korun zjevně pod cenou, když jenom hodnota akcií byla stanovena téměř na 5 miliard korun a tržní hodnota těch samých akcií dnes se pohybuje někde okolo 20 mld. korun. Podivné provize přes Kypr převedené na účty pana Martinka a pana Antonína Sýkory, který se stal na podnět Stanislava Grosse náměstkem ministra průmyslu a obchodu a od kterého si právě tehdejší předseda sociální demokracie Gross koupil za necelých 20 milionů korun podíl ve společnosti Moravia Energo, který obratem prodal za 110 milionů korun a zázračně zbohatl.
Předseda vlády Nečas zuřil. Kradou a ještě si dovolí nás obvinit z korupce. Hřímal, že než pan Bohuslav Sobotka začne ukazovat prstem na někoho jiného, měl by ukázat do svých vlastních stranických řad a tázat se, jak zázračně bohatnou sociální demokraté.
Nečas vzteky prskal, že sociálně demokratická vláda v roce 2004 prodala tehdejší 46% podíl v ostravské OKD bez soutěže firmě Karbon Invest za 4,1 mld. korun, ačkoli tržní podíl byl firmou Ernst & Young odhadnut na 24 mld. Korun a skupina J&T nabízela 9,1 mld. korun. Jen hodnota bytů OKD byla podle posudku Sdružení nájemníků BYTYOKD.CZ odhadnuta na 6,5 mld. korun. Pod celou krádeží je podepsán tehdejší ministr financí Bohuslav Sobotka. V roce 2003 koupila od státu za 800 milionů korun 49procentní podíl v plzeňské Škodě Holding skupina Appian Group, která ho poté prodala za 11 miliard. Opět podepsal Sobotka.
Nejvíc kradli podle Nečase ociální demokraté na ministerstvu obrany. Ano, tam se opravdu krade hodně. Nákupy švédských dělostřeleckých radarů Arthur za 1,8 miliardy korun a protiletadlových kompletů RBS-70 za 1,1 miliardy, ekologická likvidace munice za 2,8 miliardy, vše bez výběrového řízení.
Jen co Nečas odešel od mikrofonu, chopil se ho znovu Sobotka a pálil ze všech hlavní. Dalík! Ten prý kradl nejvíce. Vybíral od firmy Steyer za předražené a nepotřebné transportéry Pandury. Roman z ČEZu. Všichni prý kradli. V udavačském rodeu pokračoval komunista Kováčik (prý se kradou stamiliardy) a opět Zaorálek (Bakala prý platí všechny a Nečas šetří na lidech, aby mohl rozdávat svým kamarádům). Mimochodem, Bakala platil i narozeninou party exprezidenta a sametového restituenta Havla. Kdo ví, zda ne z peněz z rozkradených OKD.
Potřebu obhájit se z ukradení 143 milionů firmě Prague Military Hospital Concession cítil ministr Vondra. Prý kradl Jan Fischer a ne on, když několik dnů před parlamentními volbami v roce 2010 byla podepsána smlouva na závratných 6,4 miliardy na ubytovnu pro vojáky, s bazénem a dalšími věcmi, tj. o 400 % více, než byly původní záměry. Fischer prý neznal míru a kradl jako straka ještě pár dní před koncem funkce. Nakonec dostala firma Prague Military Hospital Concession „jen“ odstupné 143 milionů.
Situace v českém parlamentu se tedy vyvíjí slibně. Poslanci se shodli, že všichni hrozně kradou, jen ještě nebyl jmenován absolutní vítěz. Brzy bychom mohli očekávat místo nepřímých nařčení a obvinění jasné informace: kdo, s kým, jak a kolik ukradl. Těmito informacemi naši politici evidentně disponují a snad poklička bouchne už brzy. Mohl bychom se dozvědět nevídané věci, jak to chodí v naší parlamentní demokracii a právním státě. Těšme se společně!