„Preventivní diplomacie“ generálního tajemníka OSN

Peter Iskenderov

19.9.2011 Komentáře Témata: OSN, Světová banka, Analýza 936 slov

66. zasedání Valného shromáždění OSN, zahájené 13. září, slibuje, že se stane milníkem v historii OSN. Zdá se, že jeho agenda odráží celé spektrum klíčových témat současných mezinárodních záležitostí, od současné situace v severní Africe a na Středním východě, po právní rozměr problému samozvaných států. Očekává se, že palestinská žádost o uznání státnosti vyvolá obzvláště horkou debatu, kdy se jak stoupenci, tak odpůrci Palestiny dovolávají různých existujících precedentů, jako Kosovo. Aby se vyhnul možnému americkému veto, prezident Palestinské samosprávy Mahmoud Abbas a priori odmítl možnost projednávání této záležitost v Radě bezpečnosti OSN. Místo toho bude probírána Valným shromážděním OSN, kdy již několik zemí a šéfů vlád oznámilo, že se chystají se ho zúčastnit. Mahmoud Abbas předloží návrh odpovídající rezoluce přímo generálnímu tajemníkovi OSN Ban Ki-moonovi.

Je zde dilema mezi plným členstvím Palestiny v OSN s hlavním městem ve východním Jeruzalému a uznáním Palestiny OSN jako nečlenské země. Oba výsledky jsou pro Palestinu přijatelné, a ta bude, v případě statutu nečlenské země, schopna požádat o členství v různých mezinárodních organizacích a ratifikovat Římský statut Mezinárodního trestního soudu.

Mimo Holandska, České republiky a potenciálně některých dalších zemí EU, které přislíbily podpořit vehementně vzpírající se Izrael, většina EU pravděpodobně Palestinou navrženou rezoluci podpoří, stejně jako většina arabských a dalších muslimských zemí. Tudíž lze realisticky očekávat, že Palestina získá ve Valném shromáždění OSN 120-130 hlasů, ze 193, ačkoliv spousta věcí bude záviset na krocích podniknutých USA. Do dnešního dne zůstává Washington ohledně svých plánů poněkud tajnůstkářský. Vloni B. Obama v podstatě zmínil vyhlídky na to, že Palestina v době, kdy se světoví vůdci sejdou v rámci stávajícího zasedání Valného shromáždění OSN, členství získá, ale později americké ministerstvo zahraničí vysvětlilo, že poznámka amerického prezidenta by měla být považována za projev naděje a v žádném případě ne za výzvu k hlasování ve prospěch připuštění Palestiny do OSN.

Mimo to, že je schopen ovlivnit, kolik členských zemí OSN bude na Valném shromáždění hlasovat, má Washington v Radě bezpečnosti OSN právo veto. Charta OSN uvádí, že „připuštění jakéhokoli státu za členskou zemi OSN bude ovlivněno rozhodnutím Valného shromáždění, na základě doporučení Rady bezpečnosti“. Pokud by nehrozilo bezprostřední americké veto, Palestina by pravděpodobně křeslo v OSN získala prostřednictvím Rady bezpečnosti.

Již je jasné, že tábor skládající se z USA, západní Evropy, Organizace islámské konference a Arabské ligy, který jednal v koordinované shodě na Balkáně, u Libye atd., čekají vážné rozmíšky. Tyto sváry se mohou přeměnit na viditelné geopolitické posuny a stát se předehrou k nové hře, mající vliv na post-sovětský prostor podél Velkého Blízkého východu.

V předvečer zasedání Valného shromáždění OSN přišel Ban Ki-moon s programovým prohlášením o udržování mezinárodního míru a prevenci konfliktů, což jsou v dnešním světě předměty velkých kontroverzí. Po zdůraznění dobře známého – „Preventivní diplomacie byla trvalým záměrem OSN po mnoho desetiletí“ – generální tajemník OSN prohlásil, že „dnes preventivní diplomacie dává konkrétní výsledky, za relativně nevelkých nákladů, v mnoha regionech světa a pomáhá zachraňovat životy a chránit výsledky rozvoje“. Keňa, Guinea a Demokratická republika Kongo byly uvedeny jako příklady. „Za neustále rostoucích znalostí, silnějších partnerství a lepších nástrojů jsem přesvědčen, že je možné dále posílit schopnost mezinárodního společenství provádět preventivní diplomacii v zájmu míru, bezpečnosti a rozvoje,“ řekl Ban Ki-moon a dodal, že rezoluce Světového summitu 2005, na kterém členské země opětovně potvrdily svůj závazek budovat „kulturu prevence“, posilovat OSN a pracovat kolektivně, slouží jako právní základ pro výše uvedené.

Avšak zpoza agendy probíhajícího zasedání Valného shromáždění OSN se vynořují množící se problémy s řešením mezinárodních konfliktů, spíše než nějaký pokrok, který by tento optimismus opravňoval. OSN bude konfrontováno s problémy na Středním východě, v post-sovětském prostoru, v Palestině a na Kypru. Zvláštní místo na tomto seznamu zaujímá prevence ozbrojených konfliktů.

Vůdci řady zemí se hodlají opětovně vrátit během obecných politických debat k tématu Balkánu. V posledních několika týdnech Kosovo směřovalo k nové vlně masivních nepřátelských střetů a situace si zjevně vyžádala Ban Ki-moonovu „preventivní diplomacii“, ve které mezinárodní společenství selhávalo roky. Od 90. let se OSN naléhavě pokoušelo konflikty na Balkáně zmírnit, ale nevytvořilo žádné solidní základy pro stabilitu v tomto regionu. Uplatňování mezinárodního práva v tomto procesu bylo nanejvýš selektivní, a co víc, v posledních letech se interpretace tak zvaných humanitárních intervencí rozšířila do té míry, že opravňuje architekty nového světového řádu k zahajování totálních vojenských útoků proti vzpouzejícím se zemím a režimům.

Dnešní OSN se své role zabývat se klíčovými regionálními problémy prakticky vzdalo a odpovídající zodpovědnost delegovalo na NATO, EU a další hráče. Washington a západoevropská mocenská centra, obzvláště Paříž a Londýn, egoisticky trvají na vlastním dalekosáhlém plánu na politickou nadvládu na celém Balkáně, v severní Africe a na Středním východě, zatímco OSN pouze vede politické kecy, aniž by se pokoušelo opětovně nastolit mezinárodní právo…

Navíc zveřejnění dříve tajných dokumentů jasně ukázalo, že Ban Ki-moon patřil k prvotním podporovatelům samozvané nezávislosti Kosova. Podle Koha Ditore, albánských novin vydávaných v Prištině, se Ban Ki-moon setkal se stálým americkým zástupcem v OSN Zalmay Khalilzadem, když Bělehrad a Priština vedly rozhovory pod záštitou tria Rusko-USA-EU, aby zdůraznil, že on osobně podporuje myšlenku státnosti Kosova, ale obává se následné konfrontace s Ruskem.

Katarský vyslanec v OSN Nassir Abdulaziz Al-Naser, který současnému zasedání Valného shromáždění OSN předsedá, po prvním dnu fóra řekl, že debaty by se měly zaměřit na zprostředkovávání. Pravdou je, že s požehnáním OSN v posledních letech NATO, EU a některé další mezinárodní instituce běžně zprostředkovávání a jakoukoliv na kompromis orientovanou diplomacii mařily. Pokud mohl generální tajemník OSN, v jasném rozporu s rezolucí Rady bezpečnosti 1244 z r. 1999, vyjádřit podporu samozvané nezávislosti Kosova a dokonce naznačit, že patří mezi jeho hlavní cíle, pak je zcela přirozené, že OSN jako celek začalo hrát v mezinárodních záležitostech jen roli kulis. Palestinská iniciativa může být hlavním bodem agendy Valného shromáždění OSN, ale není pochyb, že skutečné rozhodnutí o palestinském problému bude učiněno jinde. A podobným způsobem prostě nemá OSN, s veškerou svojí diplomacií a zprostředkováváním, co mluvit do situace kolem Libye, Sýrie a Íránu.

UN Secretary General's “Preventive Diplomacy” vyšel 16. září na Strategic Culture Foundation. Překlad Zvědavec.
Známka 1.0 (hodnotilo 49)

Oznámkujte kvalitu článku jako ve škole
(1-výborný, 5-hrozný)

1  2  3  4  5 

Gesto pro nezávislost

24

Darováním zajistíte přežití nedotovaného redakčního prostoru, daleko od finančních a politických tlaků. Je to více, než pouhá podpora webu, je to závazek k pravdě a svobodě informací.

Za měsíc duben přispělo 48 čtenářů částkou 8 400 korun, což je 24 % měsíčních nákladů provozu Zvědavce.

Bankovní spojení: 2000368066/2010

IBAN: CZ4720100000002000368066
Ze Slovenska 2000368066/8330
IBAN: SK5883300000002000368066
BIC/SWIFT: FIOBCZPPXXX

[PayPal]

Bitcoin:
bc1q40mwpus89teua4ruhxrtal6v45lc3ye5a9ttud

Další možnosti platby ›

Ve zkratce

Ukrajina porušila velikonoční příměří navržené Vladimirem Putinem20.04.25 21:02 Ukrajina 0

Spojené státy právě zmasakrovaly civilisty v Jemenu, aniž by předstíraly, že jde o vojenské cíle20.04.25 20:48 Jemen 0

Arménie, Slovensko a Gruzie podpořily rezoluci OSN obviňující Rusko20.04.25 20:08 Neurčeno 0

Ukrajina bude moci bojovat až do roku 2029, ale Německo se musí vzdát 30 % techniky ze svých arzenálů - zástupce Kyjeva při OSN20.04.25 19:59 Ukrajina 0

Trump požaduje přístup do Fort Knox: „Budeme naštvaní, když tam žádné zlato nebude“20.04.25 19:45 USA 0

EU chce dát neziskovkám miliardy na kompenzaci ztrát USAID20.04.25 19:37 Evropská unie 0

Green Deal zdražuje vlaky, zboží jde z kolejí na silnice20.04.25 13:45 Česká republika 0

WHO se připravuje na „mamutí neštovice“, hrozí prý světu z arktického permafrostu19.04.25 20:27 Neurčeno 7

Britská vláda a plány čisté nuly: Žádné maso, mléko a sýr do 25 let19.04.25 18:11 Británie 3

Jak z našich daní Brusel dlouhodobě financuje islamizaci Evropy19.04.25 13:34 Evropská unie 3

EU zatím nezakáže dovoz ruského LNG do Evropy, panuje nejistota ohledně alternativ19.04.25 07:05 Evropská unie 0

Šéfka sekce MPSV: V Česku pracuje 155.000 uprchlic a uprchlíků z Ukrajiny19.04.25 01:00 Česká republika 0

Bloomberg: Plán USA na řešení ukrajinského konfliktu zahrnuje uznání nových ruských území18.04.25 18:53 Ukrajina 0

Královna Ursula a konec národních států. Rychle, tiše a nevratně18.04.25 18:44 Evropská unie 2

Předvolební Rumunsko: Za psaní na internet pokuty až čtvrt milionu18.04.25 13:16 Rumunsko 0

Američané ztrácejí trpělivost. Nebude-li v řádu dní jasný konec války, ukončí jednání o příměří18.04.25 13:10 USA 0

Víte, kolik mešit je v Praze?18.04.25 10:08 Česká republika 2

„Zotročování žen, obchod s lidmi.“ Daniela Kovářová o Pospíšilovi, vztazích a mužích i ženách18.04.25 08:34 Česká republika 1

Meloniová navštívila Bílý dům. „Dojde k obchodní dohodě, na 100 procent,“ řekl Trump18.04.25 07:48 USA 0

Velikonoce za rekordní ceny. Z vajec je luxusní zboží, na zlevnění jídla to nevypadá18.04.25 07:33 Česká republika 0

Měnové kurzy

USD
22,04 Kč
Euro
25,06 Kč
Libra
29,22 Kč
Kanadský dolar
15,92 Kč
Australský dolar
14,08 Kč
Švýcarský frank
26,93 Kč
100 japonských jenů
15,48 Kč
Čínský juan
3,02 Kč
Polský zloty
5,86 Kč
100 maď. forintů
6,14 Kč
Ukrajinská hřivna
0,53 Kč
100 rublů
26,82 Kč
1 unce (31,1g) zlata
73 156,15 Kč
1 unce stříbra
714,18 Kč
Bitcoin
1 863 315,12 Kč

Poslední aktualizace: 20.4.2025 21:00 SEČ

Tuto stránku navštívilo 13 177