Reakce na článek "Breivick není superman"
2.8.2011 Komentáře Témata: Terorismus 418 slov
Konspiračním teoriím o pozadí Breivikových vražd lidé věří, případně je i vytvářejí většinou proto, že si uvědomují něco, co je asi příliš samozřejmé, než aby to řekli přímo: Člověk má velice silný odpor k tomu, aby zabil někoho jiného. V naprosté většině případů se nedopustí ani jednotlivé vraždy. Vraždění podobného druhu je potom natolik zvrácené, že člověk chtě nechtě hledá přiměřené důvody - jenže kde je vzít. Představa, že je Breivik dnešní verzí dávných hašašínů, ubožáků, kterým byl pomocí hašiše, veselých děvčat a ideologie vymyt mozek natolik, že dělali šílené věci je asi tak první, co člověka napadne. Jiní si ovšem už přede mnou dali práci, aby ukázali, že obvyklí "konspirátoři" činem celkem nic nezískali, takže jsou jako inspirátoři nepravděpodobní.
Dovolím si tvrdit, že takovým dostatečným důvodem není ani činnost nějakého hnutí, směřujícího k potlačení nějakých práv, dokonce ani činnost hnutí, které přímo vyzývá k násilí. Vzpomeňte si na dvacet let antikomunizmu, který se neostýchal i veřejně prezentovat hesla typu "zabij komunistu". Výsledkem bylo jen několik žhářských útoků na objekty KSČM, případně ojedinělé útoky na jednotlivé osoby, pokud vím bez přímého úmyslu zabít. Nebo si vezměte "ochranu práv Romů", která má takovou podobu, že vede některé lidi k přesvědčení, že je ve skutečnosti bezprávím, proti kterému je třeba bojovat. Nikomu z těchto popletených "bojovníků", ani největšímu hlupákovi z nich, ani nenapadlo vyvraždit pomocnou školu a pokud napadlo, věděl docela dobře, že by to byl naprosto neomluvitelný zločin. Nebo zvrácená ochrana kůrovce na Šumavě, která by také mohla někoho, kdo má rád přírodu vést k násilným činům.
Představa, že snad k tomuto činu vedlo potlačování veřejné diskuse snad ani nestojí za zmínku. Za komunistů se nesmělo veřejně diskutovat skoro o ničem a nikdo kvůli tomu nevyvraždil pionýrský tábor.
Takže zbývá duševní porucha. Tady ovšem narážíme na skutečnost, že člověk postižený vražedným šílenstvím si své oběti nijak zvlášť nevybírá, ani se ke svému činu nepřipravuje. Možná bychom se dostali blíž k pravdě, kdybychom se podívali na cvoky, kteří stříleli na americké prezidenty - ti se ke svému činu pečlivě a bohužel i v jistém smyslu rozumně připravovali. Jenže narážíme na skutečnost, že takový člověk střílel na toho jednoho jediného, kterého považoval za zdroj všeho zla. Na takového Busche nebo Obamu nikdo nestřílí, protože i ten největší cvok pozná, že jsou to nastrčené figurky. Tedy nějaká nová porucha? Koneckonců nějak utřídit cvoky je vždycky činnost nevděčná. Kdo ví, možná tu spolupůsobí představa svobody jako bezbřehé svévole. Tím se ale dostávám do oblasti spekulací, jakých je plný web. To je poctivější říct "nevím".