USA začínají s útokem na Sýrii
13.5.2011 Komentáře Témata: Střední východ 707 slov
Situace v Sýrii se nezklidňuje. Brzy ráno 11. května během operace na potlačení nepokojů ostřelovaly tanky třetí největší město země Homs. Řadu malých měst kolem něj vzali vojáci pod kontrolu také. Je zablokováno západní předměstí Damašku. Během operaci probíhají zatčení a dochází k obětem na životech. Podle sdělení syrské vlády vojsko pronásleduje ozbrojené skupiny. Mimo zbraní a munice zabavili vojáci 150 motocyklů, používaných pro „přepadové nájezdy“ opozice.
Mezitím začíná Bashara Assada ostřelovat velký kalibr. Známý svým „originálním postojem“ vůči Libyi vyzval generální tajemník OSN Ban Ki-Moon Sýrii k tomu, aby „změkčila postoj“ ve střetech s opozicí. „Vyzval jsem prezidenta Assada, aby vyslyšel výzvy k reformě a zanechal používání síly a upustil od hromadných zatýkání poklidných demonstrantů,“ řekl. Generální tajemník v podstatě požadoval nevzdorovat vzbouřencům, jejichž cíle a skutečné motivy svět nezná. Sice syrská vláda již s civilními a ústavními reformami započala, ale protivládní síly chtějí něco jiného.
Dnes dochází k protestům proti vládě na celém území země. Pravda, v největších městech Aleppo a Damašek není zatím demonstrantů mnoho. Nevelké demonstrace zde byly úřady operativně lokalizovány a velký počet obyvatelstva je nepodpořil. Experti předpokládají, že se dokud se bude úřadům dařit držet situaci ve velkých městech pod kontrolou, bude se režim cítit jistě. To znamená, že je třeba čekat vlnu vzpour právě v hlavním městě Sýrie. Těžko lze za nedostatku informací posuzovat organizaci nepokojů a jejich řízení, ale jedno lze říct s jistotou – bez informační agrese z vnějšku se to zde neobešlo. Sice se zde projevuje i sociálně-ekonomické napětí a únava z klanu Assadů, ale neviditelné řízení tohoto procesu je nezpochybnitelným faktem. Do specifičnosti situace je třeba zahrnout i to, že dokonce i po zprovoznění elektronické komunikace nastupuje do arabských ulic tradiční šuškanda, která i v dřívějších dobách vedla ke spontánním vzpourám. Zatím je jasné jedno: vláda Bashara Assada není schopna výbuchům protestů zamezit a předcházet jim. Pouze na ně reaguje, a to je vyloženě obranná pozice. Ta může vést k prohře.
Je třeba mít na zřeteli, že režim se ukázal být nepřipraveným na takový vývoj událostí. S takovou výzvou se setkal poprvé za 40 let vlády klanu Assadů a baathistické strany a byl zaskočen. Situace se změnila kvalitativně, vláda si to zatím zcela neuvědomila. O tom vypovídá i fakt, že bez ohledu na tvrdou reakci úřadů se demonstrace šíří po celém území Sýrie. Rozeženou je v jednom městě a propuknout v jiném. Objevují se svědectví, že v řadě měst obyvatelstvo střílí na vojáky z loveckých zbraní, i když o pravdivosti těchto sdělení je těžké se přesvědčit. Ve městech Yassem a Daraa pokračovaly demonstrace celou noc, bez ohledu na to, že do obou měst vjely tanky. Vláda říká, že situace je tam klidná, ale mezinárodní představitele, aby tam mohli vyhodnotit rozsah humanitární pomoci, tam nepouští.
Syrská opoziční dozorčí rada pro lidská práva tvrdí, že během protestů bylo zabito 621 civilistů a 120 vojáků. Další skupina pro ochranu lidských práv „Savasia“ tvrdí, že mrtvých demonstrantů je přes 800.
Mezitím se začíná projevovat ve vztahu k Assadovu režimu i linie USA. Protože se od syrské vlády nedočkal demokratizace po americku, využívá Washington situaci pro organizování útoku na Damašek. Bez ohledu na to, že americké úřady přiznávají nedostatek zpráv o událostech v Sýrii, připravují se na tak zvanou „delegitimizaci Assadova režimu“. Pokud k tomu dojde, svět se, pokolikáté už, stane svědkem toho, jak USA dělají kříž nad zákonnou hlavou suverénního státu. Démonizace syrského vůdce již začala… Počet obětí, které nemůže nikdo vyčíslit, a způsoby rozhánění demonstrací jsou do světového veřejného mínění implantovány podle učebnicových pravidel psychologické války. Na západě již nikdo nepochybuje, že Bashar Assad, který byl ještě včera považován za osvíceného vůdce, brzy dostane přízvisko „řezník z Damašku“, nebo ještě něco horšího.
Co znamená „delegitimizace režimu“? Je to uznání, že činnost vlády neodpovídá přijatým mezinárodním normám, což sebou přináší možnost sankcí proti takové zemi a následnou ozbrojenou zahraniční intervenci.
Američané si vše přesně propočítali. Sýrie se nachází v nelehké ekonomické situaci, a sankce ji ještě zhorší, což vyvolá další nespokojenost. Situace v zemi se nakonec může vymknout vládě zpod kontroly. V takovém případě hrozí chaos, zmatek a ztráta vojenské způsobilosti.
Jen sotva má Washington u výměny Assadovy vlády „záložní variantu“. Zatím není ani potřeba. Až přijde čas, uvidí se. Hlavním je nyní oslabit Sýrii, učinit její vládnoucí režim bezmocným. A ten patrně bude. Američané hrají podobné hry již dlouho. Mnohé bude nyní záviset na schopnosti syrské vlády přestát nový nápor a na postoji přátel Syřanů…