Japonské úřady připouštějí, že smrtící plutoniový reaktor MOX teče
Zatímco se masmédia přestala zajímat o krizi ve Fukušimě a zaměřila se na Libyi a na bezvýznamné vedlejší zprávy, jako byla smrt Elizabeth Taylor, jaderná noční můra se nadále zhoršila. Japonské úřady nyní připouštějí, že reaktor číslo 3, což je jediný reaktor obsahující plutonium MOX, teče.
„Japonská jaderná regulační agentura uvedla, že jádro reaktoru v zemětřesením poškozené elektrárně Fukušima Dai-Ichi může mít trhlinu a uniká radiace,“ informuje Bloomberg.
„Je velmi pravděpodobné, že došlo k nějakému úniku na reaktoru č. 3,“ řekl Hidehiko Nishiyama, mluvčí japonské Agentury pro jadernou a průmyslovou bezpečnost dnes v Tokiu. Zatímco radioaktivní voda z této jednotky pravděpodobně z jádra reaktoru unikla, může to mít také původ v bazénech s vyhořelým palivem uloženým nad reaktory, řekl.“
Voda, která nyní uniká z reaktoru č. 3, má úroveň radiace 10,000 krát vyšší, než kolik je normální úroveň reaktorové vody. Včera utrpěli dva technici ve Fukušimě radioaktivní popáleniny, když stoupli do kaluže vody, a popálilo je to skrz jejich boty.
Úniky plutonia a uranu z reaktoru č. 3 jsou scénářem noční můry, u kterého mnoho expertů předpovědělo, že přemění situaci ve Fukušimě z krize na katastrofu.
Strašlivé následky jakéhokoliv velkého úniku v reaktoru č. 3 jsou demonstrovány faktem, že do reaktoru bylo napumpováno 4,000 tun vody, pětkrát více, než do jakékoliv z dalších pěti jednotek.
Reaktor č. 3 pracuje na MOX, či smíšené oxidační palivo, směs plutonia a uranu. Plutonium je nejsmrtelnější známý radioaktivní izotop a MOX je 2 milionkrát smrtelnější, než normálně obohacený uran. Poločas rozpadu plutonia 239 v MOX je 24,000 let a jen pár miligramů P-239, uniknuvších v kouři, zamoří půdu na desítky tisíc let.
14. března byl reaktor č. 3 zasažen obrovskou explozí, která vyvrhla trosky stovky stop do vzduchu v oranžové ohnivé kouli. Úřady tvrdily, že exploze byla způsobena vytvořeným tlakem vodíku a že výbuch nepoškodil obal reaktoru. Je poškození reaktoru čerstvé, nebo Japonci ututlávali únik téměř dva týdny po explozi?
Podle Střediska jaderných informačních zdrojů (NIRS): „V případě takové nehody (kdy dojde i k náhodnému úniku MOX), pokud jsou doporučení ICRP (Mezinárodní komise pro radiologickou ochranu) pro obecnou expozici veřejnosti dodrženy, může ze zařízení MOX uniknout do prostředí pouze asi 1 miligram plutonia. Pro srovnání, v zařízení na zpracování uranu mohou být při stejné expozici vypuštěny 2 kg (2,000,000 mg) uranu.“
V případě katastrofy v Černobylu v r. 1986 převážná většina plutonia během exploze a následného požáru neunikla.
Jako součást bizarní široké apatie, kterou masmédia poslední dva týdny kolem krize ve Fukušimě pěstovala, byla hrozba plutonia MOX zcela bagatelizována.
A podobně, čím déle se krize táhne a čím horší se stává, tím méně ji média věnují pozornost, navzdory znepokojivým zprávám o žlutém dešti padajícím na Tokio a okolní oblasti. Stejně jak tomu bylo u obětí Černobylu, i japonské úřady lidem říkají, že tato látka je pouze pyl.
Radiace vycházející z reaktorů ve Fukušimě se již blíží úrovní Černobylu.
„Jód 131 je denně uvolňován na 73% úrovně, která byla zaznamenána po katastrofě v r. 1986. Denní množství cesia 137 unikajícího z Fukušimy Daiichi představuje zhruba 60% množství uniklého z Černobylu,“ uvádí New Scientist.
Podle nové studie amerického Národního institutu zdraví (NIS): „Téměř 25 let po nehodě v jaderné elektrárně v ukrajinském Černobylu může být expozice radioaktivnímu jódu 131 (I-131, radioaktivní izotop) ze spadu zodpovědná za rakovinu štítné žlázy, která se stále vyskytuje u lidí, kteří žili v oblasti Černobylu a byli dětmi nebo dospívajícími v době nehody.“
Navzdory studiím OSN a Světové zdravotnické organizace, které tvrdí, že Černobyl vedl maximálně k 9,000 úmrtím a 200,000 případů nemoci z ozáření, čerstvější studie ukázaly, že rakovinou způsobenou katastrofou bylo za posledních 25 let zabito přes milion lidí.