USA udělaly Toyotě mezinárodní ostudu bezdůvodně
8.3.2011 Komentáře Témata: Současné události 465 slov
Rok 2010 se stal pro Toyotu rokem nekončících problémů. Světoznámý výrobce aut stáhl z celého světa přes 8,5 milionu vozů. Generální ředitel Toyoty, Akio Toyoda, přednesl svoji oficiální omluvu americkému Kongresu a společnost zaplatila značnou pokutu, ale pověst této japonské korporace byla přesto značně poškozena. Jaksi se přihodilo, že si mezinárodní společenství nepovšimlo oficiálního vyjádření, ve kterém se uvádělo, že Toyota nemá s problémy, kterými musela projít, nic společného.
24. února 2010 přednesl Akio Toyoda svoji omluvu za problémy s brzdami u automobilů Toyota v americkém kongresu. Pan Toyoda slíbil, že učiní vše možné, aby se takový malér v budoucnu neopakoval. Toyota stáhla z celého světa kvůli problému s brzdami přes 8,5 milionu vozů. Americké sankce byly pro takové případy klasické. Japonci musely stáhnout svá auta a zaplatit 50 milionů dolarů kompenzace americké vládě, uvedla Vesti FM.
Rozumí se samo sebou, že americké úřady podnikly opatření ohledně kompenzace škod mnohem dříve, než byly učiněny konečné závěry. Pověst Toyoty utrpěla v důsledku těchto tvrzení velmi vážnou ránu. Prodeje společnosti poklesly, přičemž Američané podporovali své výrobce na úkor ostatních, jako obvykle. Prodeje Toyoty ve Spojených státech poklesly o 11%.
Národní úřad pro bezpečnost dálničního provozu v létě 2010 uvedl, že to byl lidský faktor, co sehrálo tragickou roli při autonehodách. Podle Wall Street Journal výzkumníci zanalyzovali přes 3,000 případů náhlého nezamýšleného zrychlení, ke kterým docházelo u vozů Toyota. Jak se ukázalo, ke všem zrychlením došlo v důsledku chyby řidiče. Analýza údajů získaných ze 75 nehod, které měly smrtelné následky kvůli brzdám, ukázala, že řidiči šlapali na pedál plynu, místo na brzdu.
Jediná nehoda, kdy byla vina za smrt dálničního policisty a jeho rodiny dána brzdám, se stala v Lexusu ES 350. K tragédii nicméně došlo kvůli celosezónním povlakům, nikoliv kvůli brzdám. V důsledku toho musela Toyota stáhnout povlaky a dalších 3,8 milionů položek.
V r. 2010 poklesly akcie Toyoty o několik bodů. GM zaujala u prodejů (8,39 milionu vozů) druhé místo, za problémovou japonskou společností. Následně bylo řečeno, že krize skončila, a Ray LaHood, americký ministr dopravy, oficiálně uvedl, že u nezamýšleného zrychlení u Toyot nespočívala příčina v elektronice.
Lépe později, než nikdy. Závěry výboru nezrušily pokuty pro společnost kvůli nevčasnému upozornění úřadů ohledně defektu u pedálu plynu. Toyota dostala pokutu 32,4 milionů dolarů.
Zdroj na americkém ministerstvu dopravy řekl, že pokuty, které musela japonská společnost Američanům zaplatit, dosáhly téměř 50 milionu dolarů. Toyota již americké vládě zaplatila 16,4 milionu dolarů, ale bylo specifikováno, že společnost neporušila zákon a souhlasila se zaplacením pokuty, aby se vyhnula soudním přím a sporům.
Navíc americké ministerstvo dopravy v květnu 2010 řeklo, že bude vyšetřovat, jak rychle Toyota reagovala na defekty u svých vozů. Finanční sankce byly údajně založeny na faktu, že společnost si byla problémů vědoma již v září 2009, ale úřady o problému uvědomila až o čtyři měsíce později.
Podpora domácím automobilovým výrobcům ve Spojených státech může nabýt občas odporných forem.