Česká média nejsou tak úplně ztracena
16.1.2011 Komentáře Témata: Česká republika, Média, manipulace, lží 886 slov
Často se tady obouváme do českých (i jiných) masmédií, poukazujeme na polopravdy a někdy i lži, které publikují, při tom „přehlížejí“ zprávy, o kterých by psát měla. Ale dnes to bude jinak, dnes chci naopak česká média pochválit. Konkrétně iDnes. Všímám si už delší dobu, že se iDnes stala takovou českou variantou Wikileaks. Téměř každý týden přinese nějaké odhalení ze života českých mafiánů, pardón, politiků, a jsou to vesměs odhalení docela závažná.
Podívejme se třeba, o čem psaly iDnes dnes:
Za sledování politiků si lidé z ABL účtovali desítky tisíc. Bárta stále mlčí
Článek nabízí dosti detailní pohled na činnost bezpečnostní agentury ABL, kterou v době, o které je řeč, vlastnil současná ministr dopravy Vít Barta. Včetně plateb. A tak se dozvídáme, že např. za špehování (agentura to nazývá sledováním) bývalé starostky Prahy 11, Marty Šorfové někdo zaplatil 22 750 korun na den a špehovalo ji šest detektivů. Co měli zjistit, řečeno nebylo. Celkem jen za první čtvrtletí roku 2007 přišlo špehování politiků na 227 414 korun. Když iDnes poprvé o špehování referovala, Bárta to popřel. Teď jsou na stole důkazy, že ke špehování docházelo, a Bárta odmítá cokoliv vysvětlit. Prostě hraje mrtvého broučka a očekává (správně), že se na případ brzy zapomene, neb bude přikryt novými případy.
Jen jedno jsem z článku nepochopil. Kdo si špehování politiků objednal. Že by opomenutí nebo se předpokládá, že to všichni vědí?
Případ Barty a jeho šmíracké agentury je pokryt sérií článků, ten výše uvedeny je jen poslední v řadě.
V minulém týdnu pak iDnes rozkrývaly další kauzy:
11.ledna: Ďuričko dostal před volbami miliony, aby mlčel o Paroubkovi Ďuričko, který sedí za vraždu kolotočáře Kočky, napsal ve vězení knihu Kočkoviny. Podle článku koupili lidé blízcí ČSSD všech 100 tisíc výtisků knihy (sakryš, to je náklad, dnes se knihy vydávají v tisícových nákladech, 10 tisíc už je hodně a 100 tisíc – ani nemluvím) a všechna práva, takže knihu na pultech nejspíše nenajdeme. Kolik Ďuričkovi ČSSD nabídlo, není jasné, ale on sám to komentuje lakonicky „dostal jsem miliony“.
Tentýž den: Úřad platí miliony ročně za nájem Oulického firmě, politici chtějí prověrku Úřad Regionální rady regionu soudržnosti Severozápad rozdělující bruselské dotace pro Ústecký a Karlovarský kraj si pronajal od Energetické a dopravní stavby dvě patra pro svůj archiv. Problém je v tom, že plocha je třikrát větší než prostory dosud archivem obsazené, a spolumajitelem Energetických a dopravních staveb jsou vlivný podnikatel a člen ODS Patrik Oulický a bývalý senátor za ODS Alexandr Novák. Podle uzavřené smlouvy zaplatí úřad Outlického firmě každý rok 10 milionů a bude tak činit nejméně do roku 2015. Když chtěli novináři vidět, jak se archiv usídlil v nových prostorách, bylo jim to odmítnuto.
A Outlický je v novinách jmenován i den před tím, 10. ledna v článku Kmotr Oulický figuruje u zakázek Ředitelství silnic a dálnic za 2,5 miliardy z 10. ledna. Z článku vyplývá, že jedna z Outlického firem pracovala pro Ředitelství silnic a dálnic na zakázkách za 2,5 miliardy, ačkoliv Outlický vyloženě prohlásil, že žádná z jeho firem nikdy pro ŘSD nepracovala. Na případ prvně ukázala ČTV.
10. ledna: Kauza mostecké doly: přišly provize a aktéři případu začali nakupovat Dozvídáme se, opět dosti detailně, kde vzal bývalý premiér Gross peníze na nákup realit a dalších luxusních věcí, které mnohonásobně převyšovaly jeho finanční možnosti a neschopnost vysvětlit jejich původ ho nakonec stálo křeslo premiéra.
4. ledna: Tentokrát jsou na tapetě VV. V článku Vnitro tají, zda Johnův muž dostal za čtyři týdny práce statisícovou prémii noviny upozorňují, že pouhých 11 lidí na ministerstvu si rozdělilo odměny 2,7 milionu korun. Peníze v době škrtů a šetření získalo ministerstvo masivním propouštěním a snížení platu ostatních zaměstnanců. Jedním z 11 zvlášť dobře odměněných je i náměstek ministra Viktor Čech, který na ministerstvu pracoval pouhé 4 týdny. John odmítl sdělit, kolik Čech dostal.
To jsou odhalené případy jen za poslední dva týdny. Jděte dále do minulosti a zjistíte, že iDnes tohle dělá už nějaký ten čas. Chci říct jedno. iDnes má samozřejmě máslo na hlavě a k objektivnímu a vyváženému zpravodajství má daleko, zvlášť když jde o mezinárodní události, ale co se týče rozkrývání zločinů našich politiků, celkem dělá dobrou práci. Tak by měly noviny psát. Redakce nesděluje zdroje, odkud má své informace, a to je také dobře.
To, že se pak dále nic neděje, že se všechno zase zamete pod koberec a ututlá, není chybou iDnes. Jen to dokresluje tristní stav věci.
Nezkoumal jsem, zda si iDnes bere na mušku mafiány jedné politické strany častěji než mafiány z jiné politické strany. Podle výše uvedených kauz to vypadá, že ČSSD je na mušce častěji než ODS nebo VV. Může být. Možná to osvětlí čtenáři v diskuzi za článkem.
Je zvláštní, že se potrefení politikové většinou neozvou a zprávu napadající jejich integritu nedementují. Popř. že nehrozí žalobou. Zkrátka, že mlčí. Myslím, že to dokazuje pravdivost vznesených obvinění. Nemohou prskat, nemohou hrozit, protože by ty výkaly, co na ně padly, jenom rozmazali. A na světlo by třeba vyplulo ještě mnohem víc.
Jistěže je k vzteku o těch případech číst, protože po zveřejnění případ vyšumí do ztracena a je brzy přikrýt jinou zlodějnou. Podezřelí nejsou vyšetřováni, ačkoliv je soudnému člověku zřejmé, že se věcí dopustili - abychom použili výraz z amerických soudních síní – beyond reasonable doubt (nad rozumnou pochybnost). U většiny populace to vede k „blbé náladě“, ale je pořád lépe o tom vědět než nevědět. Takže ano, za tohle palec nahoru.