Málikí: Američané se musí z Iráku stáhnout ve stanoveném termínu a Sadrova Mahdího armáda je „nyní součástí vlády“
Staronový irácký premiér Núrí al-Málikí 27. prosince 2010 v rozhovoru pro Wall Street Journal vyloučil pokračování americké okupace Iráku v roce 2011. Prohlásil, že všichni zbývající američtí vojáci budou muset ze země odejít, přesně jak to stanovuje irácko-americká dohoda o statutu ozbrojených sil (SOFA).
Někteří američtí představitelé soukromě připouštějí, že nikdo v americké vládě nepředpokládá, že SOFA bude dodržena, a všichni se domnívají, že americká armáda bude pokračovat v operacích v Iráku i v nadcházejících letech.
To však předpokládá, že by Američané museli novou iráckou vládu donutit, aby o další americkou vojenskou přítomnost „požádala“. Málikí zdá se zaujal sebevědomou pozici a požádat se mu nechce.
Málikí též bagatelizoval údajnou hrozbu Mahdího armády, milice radikálního šíitského duchovního Muqtady as-Sadra, s tím, že Mahdího armáda je „nyní součástí vlády“ a „vstoupila do politického procesu“. Sadrovo hnutí je jako součást Irácké národní aliance součástí vlády.
Rozpory mezi Američany a Málikího vládou vystoupily na povrch už dříve, když okupanti Málikího veřejně odsoudili za zahájení razie proti irácké odnoži al-Qá’idy bez jejich předchozího povolení.
Írán a Sýrie podporují novou iráckou vládu
Viceprezident íránské Nejvyšší rady národní bezpečnosti Alí Baqrí 28. prosince oznámil, že Írán a Sýrie podporují novou iráckou vládu. Není divu, že Írán je potěšen Málikího setrváním u moci; Málikí v Íránu pobýval nějakou dobu v exilu a jeho Strana islámské výzvy (Hizb ad-dawa al-islámíja) je nestarší šíitskou islamistickou stranou vůbec. Málikího neúspěšný protikandidát na post premiéra Ajjád Alláwí je orientován protiíránsky a proamericky. Aby Američany uklidnil, Málikí prohlásil, že Irák i přes proíránskou frakci v parlamentu nebude satelitem Teheránu.