Darovalo Rusko Íránu špičkový nový radar?
Írán se nedávno pochlubil, že silně rozšířil možnosti svých radarů, klíčové složky v jeho snaze využívat vlastní zdroje v protivzdušné obraně proti americkým a izraelským útokům.
Ale zpráva americké globální konzultační firmy Stratfor tvrdila, že Teherán nedávno očividně obdržel velkou a diskrétní pomoc od Ruska. Pro tuto pomoc nebyl stanoven žádný časový rámec.
Přesto v červnu Moskva odmítla dodat pět baterií výkonné jednotky protivzdušné obrany S-300 PMU, které Írán zakoupil za 800 milionů dolarů v prosinci 2007, kdy se odvolala na sankce vůči Íránu kvůli jeho spornému jadernému programu.
Pokud by Rusko Teheránu poskytlo nový radarový systém, který podle tvrzení Stratfor šel přes zprostředkovatelské třetí strany, Venezuelu a Bělorusko, velmi pravděpodobně to byl systém, který by zlepšil protileteckou síť Íránu, než aby k ní byl pouze přidán.
Stratfor ruský systém, o kterém mu jeho zdroje sdělily, že ho Bělorusko, bývalá sovětská republika, prodala, venezuelské firmě, „která ho pak převezla do Íránu v rámci nedávné transakce v Abu Dhabi“, hlavním městě Spojených arabských emirátů, jmenovitě nezmínil.
„Radary lze použít k celé řadě vojenských aplikací a stále se neví, jestli to zvýšilo význam pozemního protivzdušného radarového systému, nebo něco mnohem banálnějšího,“ uvedl Stratfor.
„Přesto si geopolitické okolnosti kolem údajného prodeje a zapojení venezuelských a běloruských zprostředkovatelů žádají bližšího prozkoumání.“
Rusko usiluje o zvýšení svého vývozu zbraní, klíčového sektoru pro získávání cizích měn. Pro zamaskování prodejů, které nechce vystavit mezinárodnímu dohledu, používalo často jako nastrčenou figuru Bělorusko, které má svůj vlastní zbrojní průmysl z dob sovětské éry.
Moskva používala Bělorusko, a někdy Ukrajinu a Bulharsko, aby zastřela prodeje zbraní iráckému diktátorovi Saddamu Husseinovi v 90. letech, kdy byl Irák vystaven tvrdým ekonomickým sankcím uvaleným OSN po invazi do Kuvajtu v srpnu 1990.
V posledních letech kultivoval Teherán úzké vztahy s Venezuelou, vedenou levicovým prezidentem Hugo Chavezem, dalším oponentem Spojených států.
Odmítnutí Moskvy dodat Íránu S-300, potřebné pro ochranu klíčových jaderných zařízení islámské republiky, bylo široce považováno za ruské sbližování se se Spojenými státy.
Teherán kvůli svému neúspěchu zajistit si S-300 zuřil a vztahy s Moskvou se zdály být na sestupu.
Ale Stratfor tvrdí: „Moskva neměla v úmyslu obětovat svoji íránskou páku zcela. Zpráva o této poslední vojenské transakci sebou přinesla možnost, že Rusko považuje za užitečné opět tuto páku použít.“
Americko-ruské vztahy začaly být opět napjaté kvůli smlouvě o snížení počtu jaderných zbraní a americkému tlaku na smlouvy o protiraketové obraně, a také, uvádí Stratfor, „kvůli náznakům, že Spojené státy obnovují vojenskou podporu Gruzii prostřednictvím třetích stran, což se zdá být další provokací Ruska“.
Ve čtvrtek, po měsících rozhněvaných výměn kvůli S-300, se íránský prezident Mahmoud Ahmadinejad setkal s ruským prezidentem Dmitrijem Medveděvem na Kaspickém regionálním summitu v Baku, hlavním městě Ázerbájdžánu. Věří se, že probírali vojensko-technickou spolupráci.
Íránští vojenští velitelé v posledních týdnech tvrdili, že islámské republice se podařilo výrazným způsobem upgradovat svoji síť protivzdušné obrany, která byla dlouho jednou z nejslabších složek ozbrojených sil.
14. listopadu brigádní generál Ahmad Miqani, vysoký představitel letectva, řekl, že íránský zbrojní průmysl vyvíjí nový radarový systém, který zlepší schopnost detekce nepřátelských letadel a raket z dosahu asi 250 mil na více než 1,850 mil.
To je slušný technologický výkon, je-li to pravda. Ale zpráva Stratfor, která zůstává nepotvrzená, dovozuje, že Írán ve skutečnosti mluví o ruském systému, který získal tajně.
Íránský ministr obrany, brigádní generál Ahmad Vahidi, řekl: „Dnes vlastníme námořní a pozemní radary, jakož i radary, které jsou schopné identifikovat několik vzdušných cílů na různých frekvencích a v různé výšce najednou.“
V červnu Wall Street Journal oznámil, že v polovině roku 2009 darovala Íránu Sýrie, klíčový arabský spojenec, neidentifikovaný vyspělý radar, který může ohrozit schopnost Izraele provést preventivní útok na íránská jaderná zařízení.
Vůbec není jasné, jestli tento systém souvisí s tím, kterým se Írán nyní chlubí. Minulý týden pořádali Íránci velká cvičení, aby si vyzkoušeli svoji protivzdušnou obranu, jejichž součástí byly pravděpodobně i nové radary.