Facecrime
17.11.2010 Komentáře Témata: Policejní stát, Lidská práva 564 slov
13. listopadu 2010 „Lew Rockwell“ – Koncem září se konalo nevelké shromáždění policistů, vojenského personálu a profesionálů v oboru psychiatrie v malém městě Hamburg na západě státu New York. Oficiálními médii bylo zcela ignorováno, na místě byl pouze jeden reportér Buffalo News, aby průběh zaznamenal. Naštěstí pro nás.
120 mužů a žen se zúčastnilo Mezinárodního sympozia o vojenské první reakci, konaného v Hilbert College, malém vzdělávacím místě „františkánských tradic“. Ne, že by sv. František měl zájem o vojenské sympozium, ale pokud by byl schopen se zúčastnit, slyšel by vše o nejmodernější technologii, která pomůže identifikovat a sledovat „teroristy“.
Spousta různorodých lidí byla ověšena a označena posledně jmenovanou nálepkou. A tato nová technika může být jen poslední třešničkou na dortu. Jde o počítačový program, který prohledává telefonické konverzace, e-maily a sociální internetové stránky a hledá projevy nelibosti vůči vládě.
Je to tak. Pokud jste naštvaní na vládu, chtějí vědět, kdo jste a co říkáte.
Tento program je fungl nový a není jisté, že poldové nebo Pentagon po něm skočí. Ale v současné atmosféře je málo pravděpodobné, že ohrnou nos nad příležitostí přidat tuto cennou zbraň do svého protiteroristického arsenálu.
Spoluautorem tohoto softwaru je Mathieu Guidere z univerzity v Ženevě, společně s dr. Newtonem Howardem, ředitelem projektu MIT „Mind Machine“. Guidere řekl, že funguje tak, že vypichuje „nelibost v konverzacích prostřednictvím měření decibelů a další biometriky hlasu“, a že „detekuje posedlost jedince vracet se neustále ke stejné problematice, pomocí měření crescenda“. U psaného materiálu loví podobnou fixaci na problematiku.
Guidere dodal (mrazilo z toho), že jakmile je tento nebezpečný jedince identifikován, lze informace předávat úřadům, aby mohlo začít jeho sledování.
Pro tuto chvíli se Guidere spokojil s tím, že svůj program nabízí jako prostředek pro lokalizaci osamělých atentátníků, ale jeho metoda charakterizace je jistě žádoucí. Tito lidé nejsou duševně narušení, říká Guidere, chovají nenávist a hluboký vztek k vládě. A jejich emocionální vrcholy lze počítačem identifikovat.
Celkem dobrý prodejní fígl. Monitorujete, co lidé říkají na Facebook. Děláte profily sebevražedných atentátníků odjíždějících na Time Square. Zastavíte je před činem. Kdo by byl proti tomu?
Problémem samozřejmě je, že „hluboká nenávist k vládě“ popisuje každého, od protestujících proti WTO po stoupence čajové párty, a stále více normální Američany, kteří nikdy proti ničemu nedemonstrovali. V podstatě je docela možné, že tento výraz popisuje více než jen několik čtenářů této publikace.
Zde je další citát:
„Bylo strašně nebezpečné nechat své myšlenky bloudit, když jste byli na nějakém veřejném místě nebo v dosahu obrazovky. Sebemenší věc vás mohla prozradit. Nervózní tik, nevědomý úzkostlivý pohled, zvyk mumlání si – cokoliv, co neslo známku abnormálnosti, nebo že máte co skrývat. V každém případě mít ve tváři nevhodný výraz… bylo samo o sobě zločinem. V newspeaku pro to dokonce existovalo i slovo: facecrime…“
Tato slova byla napsána před 60 lety, Georgem Orwellem, v jeho románu 1984. Sekl se pouze o 26 let. To není špatné, vezmeme-li v úvahu, že pro vykouzlení totalitního šmírovacího státu měl k dispozici pouze svoji fantazii.
Smůla, že se Orwell nedožil internetu. Miloval by ho pro jeho potenciál podkopat centralizovanou kontrolu. Nyní nicméně, jak můžeme vidět, jsou v chodu plány na převzetí tohoto ztělesnění svobody projevu a jeho obrácení proti lidem. Jak přežije jako otevřené fórum, pokud budou lidé vědět, že státní slídilové jdou po neakceptovatelných slovech?
Všechny zákazy, u kterých vláda cítí potřebu zavést, již Ameriku přeměnily na vězeňskou zemi číslo 1. Dochází nám místo ve věznicích. Takže kam šoupnou hordu nespokojenců, které budou v blízké budoucnosti nahánět? Dobrá otázka.
Vytvoření internetu byl obrovský počin. Ale udržet ho svobodným může být ještě obtížnějším.