Výbor OSN viní Izrael z válečných zločinů, kvůli „nezákonnému“ útoku na mírovou flotilu
23.9.2010 Komentáře Témata: Izrael, Lidská práva 647 slov
Izrael odmítá zprávu o „zbytečném a neskutečně násilném útoku“ jako „zpolitizovanou a extremistickou“
Výbor OSN pro lidská práva, složený z expertů, obvinil Izrael z válečných zločinů, jichž se dopustil úmyslným zabíjením, zbytečnou brutalitou a mučením v rámci „evidentně nezákonného“ útoku na loď pokoušející se v květnu prolomit blokádu Gazy, na které zemřelo devět tureckých aktivistů.
Zpráva tří expertů jmenovaných Radou OSN pro lidská práva (UNHRC) popsala obsazení MV Mavi Marmara, turecké lodi, izraelským komandem jako podle mezinárodního práva nezákonné.
Odsoudila zacházení s pasažéry a posádkou jako brutální a disproporcionální. Uvedla také, že izraelská blokáda palestinské enklávy je ilegální, kvůli rozsahu humanitární krize v Gaze.
„Existují jasné důkazy podporující žalobu týkající se následujících zločinů podle článku 147 čtvrté Ženevské konvence: úmyslné zabíjení; mučení nebo nelidské zacházení; vědomé způsobování velkého utrpení nebo závažných zranění na těle nebo na duchu,“ uvedla zpráva.
„Izraelské jednotky se během zadržování flotily a během zadržování cestujících v Izraeli před jejich deportací dopustily řady porušení mezinárodního práva, včetně mezinárodních zákonů o humanitárních a lidských právech.“
Doplnění:
Izrael tato obvinění rychlé odmítl jako „zpolitizovaná a extremistická“. Ale zpráva bude pravděpodobně přivítána Tureckem, které po útoku na loď dramaticky ochladilo své vztahy s židovským státem.
56 stránková zpráva – sestavená bývalým žalobcem OSN pro válečné zločiny Desmondem de Silva, soudcem z Trinidadu, Karlem Hudson-Phillipsem a malajskou obhájkyní práv žen Mary Shanthi Dairam – obvinila izraelské jednotky z různých zločinů, včetně zločinu vůči právu na život, svobodu a svobodu projevu, a z toho, že se zajatou posádkou a cestujícími nezacházely humánně.
„Chování izraelských ozbrojených sil a dalšího personálu vůči cestujícím flotily nebylo jen disproporcionální, ale na zcela zbytečné úrovni a neskutečně násilné. Bylo charakteristické nepřijatelnou úrovní brutality,“ uvádí zpráva.
Očekává se, že Rada bezpečnosti OSN bude tento nález probírat v pondělí.
Zpráva nemá žádnou právní účinnost a na Radu OSN pro lidská práva, která byla obviněna z disproporcionálního zaměřování se na Izrael, pohlížejí mnohé západní země skepticky, protože v ní převažuje rozvojový svět.
Ale zpráva bude dalším vážným problémem pro Izrael poté, co útok na lodě vyvolal široké mezinárodní odsouzení, a to dokonce i ze strany zemí obecně s Izraelem sympatizujících, a narušil vztahy s Tureckem.
Izrael, který při vyšetřování odmítl spolupracovat, řekl, že zpráva je podjatá.
„Rada pro lidská práva obvinila Izrael před vyšetřováním a není překvapením, že ho odsuzuje i poté,“ řekl Andy David, mluvčí izraelského ministerstva zahraničí.
Izrael tvrdil, že jeho jednotky se uchýlily k násilí a zahájily palbu teprve po útoku aktivistů kovovými tyčemi, sekyrami a dřevěnými klacky. Pro-palestinští aktivisté řekli, že bránili loď před tím, co se rovnalo pirátskému útoku v mezinárodních vodách.
Útok vyvolal mezinárodní poprask a zaměřil pozornost na blokádu Gazy. Izrael od té doby zrušil většinu omezení na přísun léků, potravin a mnoha zboží na toto území, ale stále zakazuje některé věci, jako stavební materiál, na základě tvrzení, že mohou být použity na výrobu zbraní.
Izrael spolupracuje na dalším vyšetřování OSN vedeném bývalými vůdci Nového Zélandu a Kolumbie Geoffrey Palmerem a Alvaro Uribe, které stále probíhá.
Židovský stát provádí také vlastní vyšetřování útoku na Mavi Marmara.
Minulý měsíc velitel izraelské armády generálporučík Gabi Ashkenazi použití ostré munice ze strany svých jednotek během útoku na loď bránil a řekl, že komando neočekávalo, že se setká ze strany aktivistů s takovým násilím, a bylo nuceno se bránit, když na něj bylo zaútočeno.
„Izrael je demokratická a právo dodržující země, která pečlivě dodržuje mezinárodní právo a je-li potřeba, umí se sama vyšetřit,“ uvedlo v prohlášení ministerstvo zahraničí. „Tak jednal Izrael vždy a je to způsob, jakým byla prováděna vyšetřování po operaci Lité olovo, která byla provedena na ochranu obyvatel jižního Izraele před raketami a teroristickými útoky prováděnými Hamasem z Gazy.“
Fawzi Barhoum, mluvčí Hamasu, řekl, že tato zpráva je dalším důkazem, že izraelská okupace palestinských území je porušováním lidských práv, a to „nejen Palestinců, ale i nevinných lidí, kteří přišli, aby projevili své sympatie“.
Řekl, že zpráva by měla být použita jako základ pro mezinárodní stíhání izraelských velitelů zodpovědných za útok.