Terry Jones odhaluje další vřed v americké společnosti
Několik dní před výročím teroristických útoků 11. září 2001 vypukl velký náboženský a politický skandál, jehož důsledky je těžké předpovědět. A to vše kvůli silným slovům vyřčeným 58-letým evangelickým knězem Terry Jonesem z malého městečka Gainesville na Floridě.
Pastor přišel s výrokem, že 11. září uctí památku obětí tří teroristických útoků, ke kterým došlo před devíti lety, tím, že spálí korán. Podle Jonese je korán zlo právě proto, že nutí muslimy k agresivnímu chování. Pastor věří, že tento čin by měl být varováním „radikálním prvkům islámu“. Také vyzýval nahlížet na 11. září jako na „mezinárodní den pálení koránu“.
Řečeno přesně, komunita, kde Jones slouží jako spirituální pastor, začala s protiislámskou propagandou již před nějakou dobou. Vyzývali lidi, aby jim posílali výtisky koránu, aby je mohli 11. září spálit. Ve vší vážnosti probírali nejlepší způsob, jak spálit posvátnou knihu muslimů.
Nepřímo byla Jonesova iniciativa podporována vice-guvernérem Tennessee Ronem Ramsey. Ten navrhoval, aby federální vláda upřela muslimům právo svobodně se ve Spojených státech modlit. Tento představitel tvrdil, že země je ohrožena islámem, což, podle Ramseyho, nemusí být náboženství, ale sekta nebo způsob života.
„Teologické výroky“ republikánského guvernéra jsou, mírně řečeno, velmi kontroverzní. Nicméně nezpůsobily tolik rozruchu na pozadí, jako možné pálení koránu. Tím „šťastnějším“ byl Jones. Jakmile se uživatelé internetu o jeho záměru dozvěděli, vypukl skandál. Vůdci země museli komentovat činy prostého/jednoduchého pastora.
Samozřejmě, že iniciativě Jonese se nedostalo schválení Washingtonu. Ministryně zahraničí Hitlary Clinton to nazvala „neomluvitelným a ostudným“. Vrchní státní zástupce Eric Holder byl méně diplomatický a pastorův podnik popsal jako „nebezpečný a idiotský“. Mluvčí ministerstva zahraničí Philip Crowley řekl, že takový čin je opakem amerických principů. „To není americký způsob. Tento čin neodpovídá principům náboženské tolerance a náboženské svobody,“ řekl.
Velitel koaličních jednotek v Afghánistánu David Petraeus přispěchal s vysvětlením nebezpečí, které může Jones představovat pro americké jednotky v této zemi. „Toto pálení by jednotky ohrozilo a obrázky pálení koránu by byly nepochybně použity extremisty v Afghánistánu – a na celém světě – aby vyburcovali veřejné mínění a vyvolali násilnosti,“ řekl. Mluvčí Bílého domu Robert Gibbs přišel s podobným výrokem a řekl, že takové činy neprojdou v místech jako Afghánistán, kde by mohly americké jednotky utrpět ztráty, bez povšimnutí.
Petraeus a Gibbs měli naprostou pravdu. V úterý se konala shromáždění proti Jonesovu záměru v několika muslimských zemích. V Kábulu lidé vykřikovali hesla „Smrt Americe!“ a „Ať žije islám“. Je dobré, že počet útoků na americké ozbrojené síly zatím nevzrostl. Pokud k tomu dojde, jen stěží bude někdo překvapen.
Obzvláště pozoruhodné bylo odsouzení Jonesových záměrů generálním tajemníkem NATO Fogh Rasmussenem. Tento politik ví, co může urazit věc muslimů. Před pěti lety, když byl premiérem Dánska, jeho země zveřejnila skandální obrázky proroka Mohammeda.
Co se dělo poté bylo možné vidět na celém světě. Davy pobouřených muslimů v různých částech světa pálily dánskou vlajku a ničily dánská velvyslanectví. Některé státy (např. Irán) uzavřely svá velvyslanectví v Kodani. Ale tyto obrázky nebyly pálením posvátné knihy. V případě zneuctění koránu by protesty byly mnohem větší a měly by ještě nepředvídatelnější následky.
Jonesův záměr byl odsouzen představiteli Světové islámské ligy. Její generální tajemník Abdullah bin Abdul Mohsen Al-Turki ho označil za „projev extrémní zlosti a arogance, který povede k vyvolání nenávisti mezi lidmi“. Podle jeho názoru nebude takový čin pouze urážkou 1,5 miliardy muslimů, ale bude to také jasné porušení mezinárodního práva. Al-Turki vyzýval americké orgány, aby pálení koránu zabránily.
Horlivost pastora neocenily ani křesťanské organizace. Obzvláště pozoruhodným je fakt, že tento záměr byl odsouzen americkou Národní asociací evangelíků, do které Jonesova komunita patří. Podle křesťanských náboženských vůdců je pálení náboženských knih zcela nepřijatelné.
Nicméně Jones od svého nápadu upustit nehodlá. Ve středu řekl, že je nutné dát islámským radikálům najevo, že Američané nebudou zastrašeni. Pastor řekl, že dostal stovky výhružných dopisů od muslimů a je nucen nosit zbraň.
Je jasné, že Jonesův čin na důvěryhodnosti Spojených států nepřidá. Vztahy s muslimskými zeměmi budou vážně poškozeny. A sám pastor bude jako Taliban, který se před devíti lety rozhodl vyhodit do vzduchu starodávnou sochu Buddhy, která byla „v rozporu s vnímáním islámu“. Tento čin byl odsouzen světovým společenstvím, včetně Iránu a muslimských náboženských vůdců. Tehdy se Taliban stal pro celý svět ztělesněním agresivní a nebezpečné temnoty.
Jonesův příběh odhalil další věc, která se týká výslovně USA. Ukazuje se, že v zemi, která je považována za baštu politické korektnosti a respektu k právům věřících, realita neodpovídá pověstem. Nakonec, pastor přeci našel řadu následovníků.
Mimochodem, kněží v Americe nemají vždy úplné náboženské vzdělání, jak je tomu v evropských ortodoxních nebo katolických zemích. Mnoho amerických protestantů má spirituální pastory, kteří jsou prostě respektovanými členy komunity a mše není třeba číst v kostele, ale někde ve školní tělocvičně. A přesto se Jones se svojí netolerantností k ostatním náboženstvím stal pastorem.