Pochyby ohledně čínské „zázračné zbraně“
TAIPEI – V posledních 12 měsících byly světové vojenské časopisy zaplaveny analýzami mocenské rovnováhy v západním Pacifiku, která se může vychylovat ve prospěch Číny. Vědátoři a reportéři jednohlasně tvrdí, že Peking brzy dosáhne svého cíle a učiní vojenské intervence Spojených států v budoucích konfliktech vedených ve Žlutém, Východočínském nebo Jihočínském moři velmi obtížnými, ne-li nemožnými.
Většina mozkových trustů si myslí, že demokratičtí spojenci Washingtonu v tomto regionu jsou ohroženi zlepšenými průzkumnými schopnostmi Číny, její ponorkovou flotilou a rozrůstajícím se arzenálem střel s plochou dráhou letu a raket.
Přesto mezi všemi možnostmi Pekingu postavit se americké námořní nadvládě, je zbraní, ze které běhá protivníkům Číny mráz po zádech, něco, co je považováno za Wunderwaffe, či zázračnou zbraň, Dong Feng 21D, první protilodní balistická raketa na světě. Pokud se hodnocení pozorovatelů ukáže být správným, zázračná zbraň Číny se dostane do historických knih – s ní by byla Čína schopná zaútočit na letadlové lodě amerického námořnictva, pýchu amerických ozbrojených sil.
Výsledek simulace zveřejněný Orbis, americkým časopisem zabývajícím se mezinárodními vztahy a americkou zahraniční politikou, zjevně zapůsobil a ve vojenských kruzích vyvolal znepokojení. Po zásahu Dong Feng 21D trvalo americké atomové super letadlové lodi USS George Washington potopení pouhých 20 minut.
DF-21D, jak je raketa běžně označována, je modifikací balistické rakety středního doletu na tuhé palivo s jednou hlavicí, na které Čína pracovala od konce 60. let. Nejnovější verze, označovaná NATO jako CSS-5 Mod-4, má přijít s jedinečnými vlastnostmi, kdy může zasáhnout pohybující se letadlovou loď až na vzdálenost 3,000 kilometrů od pozemního mobilního odpalovače.
Posílena touto novou zbraní Čínská lidově-osvobozenecká armáda (PLA) doufá, že získá možnost kontrolovat západní Pacifik ze souše a nebude se muset postavit americkému námořnictvu na moři v bitvách, které by Čína pravděpodobně nevyhrála. Pokud je DF-21D opravdu tak vyspělá, jak se široce spekulovalo, USA by riskovaly krk, kdyby šly Jižní Koreji, Japonsku nebo Taiwanu na pomoc v případě čínské vojenské agrese.
Lze bezpečně předpokládat, že velká část vojenských strategií Washingtonu by byla k ničemu, pokud by USA ztratily možnost bezpečně cestovat kamkoliv pomocí letadlových lodí, ze kterých vzlétají bojová letadla a provádí své ničivé přesné bombardování – jak tomu bylo ve válkách proti Srbsku a Saddamu Husseinovi v Iráku.
Stejně jako dávný předchůdce DF-12D, německá V-2, balistická raketa dlouhého doletu z druhé světové války, které nacisté říkali Wunderwaffe, zůstává i čínská protilodní balistická raketa zahalena tajemstvím. Vojenští experti od Washingtonu po Taipei mohou její schopnosti pouze tušit. Tvrdí se, že vysoký vstupní úhel rakety zpět do atmosféry, jakož i její rychlost, činí obranu proti ní téměř nemožnou.
Americké vojenské analytiky dále znepokojuje to, že Číňané mají očividně výhodu toho, že jsou schopni našroubovat na ni téměř vše, co se nachází v arzenálu hlavic PLA, jako tepelné střely, které jsou extrémně účinné při penetraci ocele, jakož i kazetové bomby, které vyvrhují menší sub-munici.
Číňané by mohli dokonce zničit elektronické řídící systémy svých protivníků – které jsou klíčové pro operace pozemních strojů a letadel – tím, že by způsobili poškozující energetické výboje pomocí elektromagnetických pulzních bomb namontovaných na DF-12D. A ještě další možností je vybavit raketu termobarickou palivovou bombou. Tato hlavice vytváří tlakovou vlnu trvající velmi dlouho, což je vlastnost, která je užitečná u vojenských aplikací, kde má útočník za cíl způsobit větší počet obětí a způsobit větší škody na infrastruktuře.
Jako silný náznak toho, za jak vážnou USA považují hrozbu ze strany těchto čínských raket, americký ministr obrany Robert Gates nedávno bědoval, že DF-12D „má schopnost narušit (americkou) volnost pohybu a zúžit naše strategické možnosti“.
Mimo jiné má důvod k největším obavám ohledně zjevného čínského potenciálu zabránit americkým letadlovým lodím ve vstupu do Žlutého a Jihočínského moře Taiwan. Tento ostrov je domovem několika nejuznávanějších světových učenců, kteří svoji kariéru věnovali monitorování a výzkumu bezpečnostní politiky Číny.
Jedním z nich je profesor Arthur Ding, výzkumník divize čínské politiky na taiwanské Národní univerzitě Chengchi. Mimo toto zařazení zastává také funkci profesora na Akademii kádrů politického válečnictví v Taipei. Ding o DF-12D s Asia Times Online mluvil.
Asia Times Online: DF-12D může zasáhnout americké letadlové lodi a potopit je ve velmi krátké době. Bude mít tento vývoj dopad na námořní rovnováhu v Jihočínském moři?
Arthur Ding: To je konečný cíl, kterého se Čína snaží dosáhnout. Ale řečeno technicky, není to proveditelné. A to proto, že když raketa znovu vstupuje do atmosféry, její rychlost by byla někde kolem 7 machů (2382,03 metrů za vteřinu). Tedy tak rychle, že by neměla dostatek času přesměrovat hlavici, aby zasáhla americkou letadlovou loď přesně. Loď by mohla být zasažena pouze nepřímo speciální hlavicí, jako palivovou bombou.
AToL: Jak DF-12D ovlivní bezpečnostní situaci Taiwanu?
AD: Není pochyb, že vojenská modernizace Číny zvyšuje riziko pro americké zapojení. Nicméně letadlové lodě nebudou pravděpodobně jediným nástrojem, který budou mít USA po ruce. Jak jde čas, bude vyvinuto mnohem více zbraní. Pokud to tak bude, Čína bude frustrována a rozčarována, pokud se pouze zaměřuje na scénáře s letadlovými loděmi. Takže DF-12D slouží hlavně jako psychologické zastrašení USA.
Jens Kastner sídlí v Taipei. Wang Jyh-Perng je kapitán v záloze taiwanského námořnictva a výzkumník Asociace pro řízení obrany a strategie.