Nezávislá veřejnost u soudu: Fízlové a novináři
15.7.2010 Komentáře Témata: Česká republika 257 slov
Dnes (15.7.2010) proběhlo první stání s obžalovanými v kauze Vondrák a spol. Ačkoliv bylo krátce po zahájení odročeno na 18. srpen, jelikož soud nebyl schopen ani včas doručit dvěma obžalovaným předvolání k hlavnímu líčení, minimálně jedna věc všem přítomným připomněla, v jakém absurdistánu žijeme.
Nejméně tři čtvrtě hodiny před zahájením líčení v soudní síni seděl Markus Pape, jeden z mnoha samozvaných „obhájců lidských práv“ (v praxi samozřejmě výhradně obhájce práv lidí s těmi „správnými“ politickými názory a menšiny se svébytným způsobem života), a poté se k němu přidali dva příslušníci UOOZ. Těsně před zahájením líčení člen justiční stráže oznámil, že do soudní síně smí pouze pět novinářů a nikdo jiný (ve skutečnosti jich tam nakonec po protestech bylo asi deset). Na chodbě tak zůstalo cca 40 osob, z nichž mnozí na soud vážili dlouhou cestu, včetně rodinných příslušníků. To je něco nehorázného – jak je možné, že jsou na soud puštěni novináři a jakýsi Pape, ale ne rodiče obžalovaných? Kdo a na základě čeho nařídil, že ze všech osob čekajících před soudní síní smí dovnitř právě a pouze novináři? I bolševická justice na svých politických procesech umožňovala účast rodinným příslušníkům!
Podle § 2 odst. 10 trestního řádu „trestní věci se před soudem projednávají veřejně tak, aby se občané mohli projednávání zúčastnit a jednání sledovat“. V tomto případě si je justice patrně vědoma, že „nezávislost“ procesu by před nezaujatými občany neobhájila, a proto si jednání raději obsadí veřejností vlastní, složenou z příslušníků policie a novinářů. Doporučuji shlédnutí videa na adrese zpravy.idnes.cz (nelze vyloučit, že ho cenzura brzy stáhne, takže bude dobré jednat rychle).