Povodne a politici
Počas posledných dní zažíva Slovensko ničivé záplavy. A keďže nešťastie nechodí samo, hneď v závese povodní sa objavujú politici. Neviem sa rozhodnúť, čo je pre Slovensko horšie. Povodne síce urobia momentálne jednorazovú škodu, ale za pár dní zmiznú a možno neprídu aj niekoľko ďalších desiatok rokov. Politici tu budú bohužiaľ robiť škody neustále.
Skúsme si položiť otázku, ktorá skupina obyvateľstva je povodňou najviac postihnutá. Pri prvom pohľade asi skonštatujeme, že povodeň je živel, ktorý si nevyberá. Kto ale na povodne najviac dopláca? Sú to cigáni-"osadníci", ktorí si s obľubou budujú svoje chatrče v blízkosti vodných tokov, aby mali kam hádzať odpad? Asi nie. Tí veľkej vode ako som počul, hovoria aj "dobrá voda", pretože za spadnutú chatrč bez popisného čísla, bez stavebného povolenia dostanú nové obydlie. Možno kontajnerového typu, resp. unimobunku, čo nemôžeme považovať za žiaden luxus - ale iba z nášho pohľadu. Pre cigánov z osady je to hotový Hilton. Zadarmo. A ešte sa mu aj legalizuje bydlisko. Obvykle sa tomu hovorí "náhradné ubytovanie", ale cigána z neho nedostanete a po čase sa z toho stáva trvalé riešenie.
Teraz si zoberme obyčajného človeka, ktorý poctivo pracuje, odvádza dane. Celý život venuje tomu, aby si postavil domček, v ktorom by mohol nielen bývať, ale sa aj dobre cítiť. Odrazu príde veľká voda a tento domček - výsledok celoživotnej driny - mu zničí tak, že už mu pomôže iba buldozér. A teraz príde rozdiel - náhradné ubytovanie dostane iba možno. A ani sa obvykle takýto človek príliš takéhoto ubytovania nedomáha. Pretože to nie je žiaden luxus. Pretože radšej pôjde k rodine alebo si niečo prenajme. Nedokáže si predstaviť, že by mal do konca života žiť v takomto provizóriu.
Preto vzniká aj rozdielny prístup pri záchranných prácach. Obvykle vidíme v televízii asi takéto zábery:
- vysmiati cigáni sa sťahujú do náhradných priestorov, tí čo ešte vysťahovaní nie sú, tak nadávajú, že štát (gadžove) pre nich nič nerobí.
- bieli občania usilovne pieskujú, stavajú hrádze, pomáhajú jeden druhému, aby škody boli čo najmenšie. Ďakujú hasičom, vojakom, dobrovoľníkom za pomoc.
Klamstvo? Možno. Rád by som ale videl aspoň jedno video (alebo aspoň fotku), kde sa snažia cigáni zabrániť vyliatiu vody, kde plnia vrecia pieskom, kde stavajú hrádze a zachraňujú majetok. Nech hľadám ako chcem, na internete nedokážem nič nájsť. Symptomatický je aj príspevok z diskusie na internete, ktorý tu zreprodukujem:
"V cigánskej osade Hlboké, cca pred dvomi týždňami, keď začali tieto dažde vytopilo cigánov. Voda z okolitých poli sa valila cez osadu. Pracovníci verejnoprospešných služieb im vykopali kanál a odviedli vodu do Váhu. Keď sa tam prišli ráno pozrieť, či je všetko v poriadku, neverili vlastným očiam. Cigáni zahatali kanál doskami a kadejakým bordelom za účelom toho, aby im voda zničila chatrče a mohli žiadať o nové byty!"
A teraz prichádza tá najhoršia katastrofa - politici. Objavujú sa snáď všade, kde sa vylieva voda. Sľubom nie je konca, ako pomôžu postihnutým povodňami. Povodne nemohli ani prísť vo vhodnejšej dobe - týždeň pred voľbami. V skutočnosti ale tí, čo prišli naozaj o majetok a bývanie, budú radi ak pokryjú z rôznych zdrojov aspoň 50% svojej straty. Keď bolo zemetrasenie na Haiti, vyzbieralo sa pre postihnutých 2 milióny Eur! Pre zatopených spoluobčanov bola po týždňoch založená ďalšia (až druhá) zbierka, na ktorej účte bolo včera (4.6.2010) okolo 3200 Eur. Hlavne že politici dali na nezodpovedných politikov v Grécku 800 miliónov Eur a teraz nemáme na riešenie vlastných katastrof.
Východ sa topil v historickej vode
Pritom si môžme legitímne klásť otázku - kto je zodpovedný za povodne? Opäť, prvá myšlienka môže byť - vyššia vôľa, kto už môže byť za takúto vec zodpovedný? Keď sa ale na problém pozrieme bližšie, tak zistíme, že povodne sa opakujú rok za rokom a ich následky sú stále horšie. Prečo to je tak? Pretože už dvadsať rokov sa kašle na melioračné práce. Bez ladu a skladu sa klčuje naše národné bohatstvo - lesy. Vytvárajú sa holoruby. Pre vládu (čítaj: politikov) je politicky výhodnejšie totiž vrážať financie do odstraňovania následkov škôd ako do prevencie. Aj keď samotné náklady na prevenciu by boli možno aj niekoľkonásobne nižšie ako sú náklady na škody. Pritom priam melioračné práce sú ako stvorené pre ľudí s nižším vzdelaním. Dať ale prácu cigánom pre vládu nie je biznis. Lepšie je, ak sú na štáte plne závislí.
Mal som možnosť sledovať, ako celú noc takzvaní "náckovia" a "extrémisti" pomáhali dobrovoľne pri záchrane majetku občanov, ako riskovali svoje životy v rozvodnenom Hornáde. Potom prišli na desať minút ti najvyšší politici v gumákoch, spolu s televíznymi štábmi. Trocha si zapózovali pred kamerami, pokrútili hlavami, zatvárili sa utrápene a išli sa vyspať. Zlatá povodeň!