Finanční zpráva americké vlády za rok 2009 je venku
Americká ekonomická husa je upečena
Finanční zpráva americké vlády za rok 2009 byla konečně zveřejněna a nejsou to dobré zprávy. V podstatě potvrzuje většinu toho, co již víme – že vláda Spojených států je v naprosté finanční bryndě. Rozpočtový deficit americké vlády za rok 2009 byl rekordních 1,417 bilionů dolarů. Celkové závazky americké vlády vzrostly z 12,178 bilionů dolarů na konci roku 2008 na 14,123 bilionů na konci roku 2009. Za jejich stávající míry růstu spolknou úroky za státní dluh a mandatorní výdaje téměř každičký dolar federálních příjmů na konci desetiletí. V celé zprávě se slovo „neudržitelný“ používá často. Autoři zprávy chápou, že americká vláda prostě nemůže pokračovat v utrácení a půjčování si, jak tomu bylo doposud. Ale pokud americká vláda zpomalí toto bezstarostné utrácení byť o něco málo, mohlo by to doslova vrhnout americkou ekonomiku do deflační krize. V podstatě dokonce i po všech těch „nouzových vypláceních“ a „stimulačních balíčcích“ jsou mnozí, kteří tvrdí, že již v krizi jsme. V každém případě autoři zprávy dali jasně najevo, že americká vláda čelí finanční krizi bezprecedentního rozsahu.
Jen se podívejte na následující graf. Tento graf pochází přímo z finanční zprávy americké vlády za rok 2009 a ukazuje, jak explozivně v posledních letech federální deficit rostl…
Realitou je, že deficity tří nebo čtyř set miliard ročně byly katastrofické dostatečně.
Ale deficit 1,4 bilionu?
To je národní finanční sebevražda.
V podstatě graf níže z Úřadu Bílého domu pro řízení a rozpočet ukazuje, jak strašnou se finanční pozice americké vlády stala. Vláda dramaticky zvýšila výdaje v době, kdy vládní příjmy fakticky padaly…
Ale měla to být doba, kdy by federální vláda měla mít přebytek, aby se připravila na masivní růst mandatorních výdajů, o kterých všichni věděli, že dorazí, až odejde generace populační exploze do důchodu.
Ale to se neděje.
Místo toho již máme rekordy stanovující deficity.
Takže co tyto deficity způsobuje?
Bezuzdné utrácení mimo kontrolu. Jen se podívejte na graf čistých federálních výdajů.
Co by se stalo s vašimi osobními financemi, pokud by vaše domácnost zvyšovala výdaje takovým způsobem?
Ale věci se nezlepší ani v budoucnu.
Jak se úroky za národní dluh vrší a jak výdaje na sociální zabezpečení a Medicare (zdravotní pojištění) explodují, bude extrémně obtížné americký vládní deficit kontrolovat.
Zpráva předpovídá, že rychle rostoucí úrokové náklady na obsluhu státního dluhu, spolu s výdaji velkých programů mandatorních výdajů, pohltí do roku 2019 přibližně 92 centů z každého dolaru federálních příjmů.
To je bez vydání jediného centu na obranu, vzdělání, domácí bezpečnost, tvorbu pracovních míst nebo na cokoliv dalšího.
Především růst úroků ze státního dluhu slibuje naprostou likvidaci amerických vládních financí, pokud se něco neudělá. Jen se podívejte na následující graf vytáhnutý přímo ze zprávy…
Zastavme se na chvíli a nechme souvislosti tohoto grafu vyniknout.
Jste připraveni hodit na hřbet budoucích generací úrokové platby, které spolknou až 30% GDP?
Ale počkejte, je toho více.
Podle zprávy současná hodnota projektovaných plánovaných příjmů přesahuje příjmy určené na programy sociálního pojištění, jako sociálního a zdravotního pojištění, zhruba o 46 bilionů během příštích 75 let.
Takže buď bude muset americká vláda radikálně seškrtat sociální a zdravotní platby, nebo bude muset někde vyčarovat desítky bilionů dodatečných dolarů.
A nezapomeňte, toto číslo 46 bilionů dolarů je pouze „současná hodnota“ budoucích plateb.
V důsledku inflace bude skutečná hodnota těchto budoucích plateb mnohem, mnohem, mnohem větší.
V části týkající se sociálního a zdravotního pojištění autoři zprávy otevřeně připouští, že „je zjevné, že tyto programy jsou na fiskálně neudržitelném kurzu“.
No, nemůžeme si prostě cestu ven z těchto problémů zajistit „růstem“?
Těžko.
Pravdou je, že americká ekonomika je chycena do ekonomické spirály smrti.
Někdy slova prostě nedokážou vyjádřit, jak zlými se věci staly.
Někdy je potřeba grafů.
Následující graf ukazuje změny v našem státním příjmu od r. 1950…
Tento další graf ukazuje změny v našem exportu zboží a služeb zhruba od r. 1930…
Začínáte již být v obraze?
Americká ekonomická husa je pečená.
Topíme se v moři dluhů, kdy zároveň se náš kdysi silný ekonomický motor se škytáním zastavuje.
Mezitím finanční mocnáři nehodlají nechat tuto dobrou krizi nezužitkovanou. Stejně jako během velké hospodářské krize používají žraloci těžkých časů na to, aby požrali menší a slabší rybky. V podstatě neustále koluje šeptanda, že finanční elita pohlíží na tuto stávající ekonomickou krizi jako na dokonalou příležitost konsolidovat americké bankovnictví.
V každém případě to nevypadá, že se věci pro většinu z nás někdy v blízké budoucnosti vrátí zpět do „normálu“.
A nakonec, ve finanční zprávě americké vlády za rok 2009 lze v poznámkách pod čarou na straně vii zprávy najít jednu zajímavou lahůdku. V této poznámce pod čarou se nám říká, proč nejsou finanční výsledky Federálních rezerv do zprávy zahrnuty…
Federální rezervy jsou nezávislou organizací a nejsou považovány za součást subjektů zodpovídajících se a informujících federální orgány. Jako u takové nejsou finanční výsledky do vládních finančních výkazů začleněny.
Velmi zajímavé.
Článek The 2009 Financial Report Of The U.S. Government Is Out - America's Economic Goose Is Cooked vyšel na serveru theeconomiccollapseblog.com. Překlad L. Janda.