Francie obvinila Spojené státy z „okupace“ Haiti
20.1.2010 Komentáře Témata: Současné události 563 slov
Zatímco tisíce amerických vojáků přistává na Haiti, aby převzaly kontrolu nad pomocí a bezpečnosti, obvinila v pondělí Francie Spojené státy z „okupace“.
Francouzský ministr odpovědný za humanitární pomoc vyzval OSN, aby „vysvětlila“ roli Spojených států a potvrdil tak pocity frustrace ostatních, že zvětšující se vojenská přítomnost Ameriky poškozuje záchranné akce.
Alain Joyandet přiznal, že byl zatažen do rozepře s americkou kontrolní věží nad letištěm v Haiti kvůli leteckým plánům na evakuaci Francouzů.
„Tohle má být pomoc Haiti, ne okupace Haiti,“ řekl Joyandet.
Charitativní organizace Medecins Sans Frontieres se sídlem v Ženevě potvrdila Joyandetova slova. Podle ní byly ohroženy stovky životů tím, že američtí letoví dispečeři nedovolili přistát letadlům s vitální lékařskou pomocí.
Ale americké vedení trvá na tom, že humanitární práce je pro ně prvořadá a souhlasilo (po intervenci OSN), že bude upřednostňovat letadla s pomocí před vojenskými lety.
Diplomatická roztržka ukazuje na vzrůstající frustraci z toho, že stovky tun pomoci se nedostává na místo. Charity rovněž hlásí rostoucí násilí jak zoufalí Haiťané berou věci do svých rukou.
Počet mrtvých je nyní odhadován na 200 tisíc. Zemětřesení postihlo zhruba třetinu obyvatel, kolem tří milionů. Dva miliony jsou závislé na potravinové pomoci.
Potraviny a voda se už dostávají do nouzových táborů, které vyrostly kolem měst, ale v místech, kde pomoc ještě není, rostou násilnosti.
Haiti byla okupována USA v letech 1915-1935. Historická citlivost spolu s rozladěním ostatních států kvůli pomoci nyní vede Američany k tomu, že jsou opatrnější, co se jejich role v této operaci týče.
Američtí vojenští vůdci opakovaně zdůrazňují, že nevstoupili do země, aby ji okupovali.
Americkým vojákům v Port-au-Prince bylo doporučeno, aby své útočné pušky M4 nosili pokud možno diskrétně.
Velitel výsadkářů řekl, že jim bylo dovoleno použít zbraně jedině v případě ohrožení něčího života a pouze jako krajní možnost.
Mluvčí spojených vojenských jednotek na letišti, kapitán John Kirby, řekl, že Spojené státy si jsou vědomy, že jsou jen jednou ze zemí v záchranné misi organizované OSN.
Rovněž zdůraznil, že americké oddíly, které mají ve středu dosáhnout počtu 10 tisíc vojáků, budou určeny k humanitárním akcím a k evakuaci těch, kteří potřebuji lékaře.
Odpovědnost za bezpečí spočívá na vojácích OSN, k současnému počtu 9 tisíc mají přibýt další tři.
Nicméně v neděli bylo schváleno, že Američané zajistí bezpečnost čtyř hlavních skladů s potravinami a vodou ve městě.
„Bezpečnost zde se neustále mění. Pokud by nás haitská vláda požádala o zajištění bezpečnosti, udělali bychom to,“ řekl kapitán Kirby. Podle jeho názoru to s bezpečností není tak strašné. „Vidíme izolované případy násilí v některých místech, ale celkově vládne klid.“
Článek France Accuses the US of "Occupying" Haiti as Thousands of Troops Flood in vyšel na serveru globalresearch.ca 19. ledna. Překlad editor.
Doplnění editora
Times Online dnes přinesl článek US troops take over palace as Haiti aid effort steps up a gear – Americké oddíly obsadily prezidentský palác v Haiti, pomoc nabírá obrátky. V článku se uvádí, že se zhruba stovka vojáků amerických paraoddílů dostala do paláce stylem Rambo - spustila se tam po lanech z nejméně čtyř helikoptér Black Hawk. A že se to mnohým Haiťanům silně nelíbí, protože prezidentský palác vnímají jako symbol suverenity Haiti.
“Neviděl jsem, že by Američané rozdělovali jídlo a vodu na ulicích. Teď je vidím v prezidentském paláci,” řekl náhodný kolemjdoucí Wilson Guillaume, zatímco někteří bezdomovci v provizorních stanech na náměstí Champ de Mars pokřikovali na Američany nadávky.
„Je to okupace. Ten palác je ztělesnění naši moci, naše tvář, naše hrdost,“ dodal muž vedle, který se představil jako Feodor Desanges,
píše se v článku.