Ticho právnických ovcí
Přemístění věznice Guantanamo
30.12.2009 Komentáře Témata: Právo, USA, Lidská práva 721 slov
Zmenšující se parta oddaných příznivců Obamy byla povzbuzena, když jejich muž konečně splnil jeden ze svých mnoha slibů – uzavření věznice Guantanamo. Ale vězení není rušeno. Přesouvá se do Illinois, pokud to dovolí republikáni.
Ve skutečnosti přinesl Obama svým příznivcům další porážku. Uzavření Guantanama znamenalo ukončení zadržování lidí v rozporu s naším právním principem habeas corpus a právem na spravedlivý proces a přítrž jejich mučení v rozporu s americkým a mezinárodním právem.
Vše, co Obama udělá, je přesunutí stovky lidí, proti kterým není americká vláda schopna vznést obžalobu, z věznice Guantanamo do vězení v Thomsonu v Illinois.
Jsou obyvatelé Thomsonu sklíčení tím, že si americká vláda vybrala jejich město jako místo pro pokračování flagrantního porušování amerických právních zásad? Nikoli, obyvatelé jsou spokojení. Znamená to pracovní místa.
Nešťastní vězni měli dobré šance na propuštění z Guantanama. Nyní mají proti sobě dva americké senátory, amerického starostu a guvernéra státu, kteří vznesli nárok na trvalou vazbu vězňů v zájmu ochrany nových pracovních míst ve věznici na venkově zdevastovaném nezaměstnaností.
Nikdo z veřejnosti ani z médií neprojevil žádný zájem o to, proč byli vězni uvězněni. Většina ze zadržovaných byli bezbranní lidé zajatí afghánskými warlordy a prodaní Američanům jako „teroristé“ za účelem výběru nabízené odměny. Veřejnosti a médiím stačilo, když tehdejší ministr obrany Donald Rumsfeld prohlásil zadržované na Guantanamu za „780 nejnebezpečnějších lidí na Zemi“.
Velká většina byla po letech zneužívání propuštěna. Stovka z nich, která má být přemístěna do Illinois byla očividně týrýna tak zle, že se jí americká vláda bojí propustit, protože vězni by mohli organizacím na ochranu lidských práv a zahraničním médiím svědčit o krutém týrání.
Naši britští spojenci ukazují více morálního přesvědčení, než dokážou dát dohromady Američané. Bývalý ministerský předseda Tony Blair, který zajistil krytí pro Bushovu nelegální invazi do Iráku, je vyšetřován za své zločiny a svědčí před byrokratickou Chilcotovou komisí.
Noviny London Times shrnuly obvinění proti Blairovi v titulku: „Opilý mocí nás Blair vlákal do války“. O dva dny později British First Post hlásily: „Obvinění Tonyho Blaira z válečných zločinů je nyní skálopevné“. V nestřežený okamžik Blairovi uklouzlo, že upřednostnil spiknutí pro válku bez ohledu na platnost záminek (zbraně hromadného ničení) použitých k ospravedlnění invaze.
Hnutí k postavení Tonyho Blaira před soud jako válečného zločince nabírá sílu. V příspěvku do First Post informuje Neil Clark: „Panuje všeobecné opovržení nad mužem (Blairem), který vydělal miliony (jeho odměna od Bushova režimu), zatímco Iráčané umírali po stovkách tisíců kvůli rozpoutané ničivé nelegální invazi, a který se s dech beroucí arogancí považuje být nadřazený pravidlům mezinárodního práva“. Clark poznamenává, že západní praktiky stavění srbských a afrických vůdců před soud a vlastní omilostňování dostávají trhliny.
V USA samozřejmě zatím není žádný takový pokus pohnat před spravedlnost Bushe, Cheneyho, Riceovou, Rumsfelda, Wolfowitze a celou řadu dalších válečných zločinců tvořících Bushův režim. Obama, kterého republikáni milují nenávidět, již určitě upustil od ochrany Bushovy kohorty před jejím popohnáním k zodpovědnosti.
Tady ve Velké Morální Americe ženeme k zodpovědnosti jen celebrity a politiky pro jejich sexuální netaktnost. Tiger Woods platí za svou milenku větší cenu než Bush nebo Cheney budou kdy platit za smrt a zničené životy milionů lidí. Poradenská firma Accenture, která založila svůj marketingový program na Tigeru Woodsovi, odstranila Woodse ze svého webu. Gillette ohlásila, že společnost vypouští Woodse ze svých tištěných a vysílacích reklam. AT&T říká, že přehodnocuje vztahy firmy s Woodsem.
Zdá se, že Američané považují sexuální nevěru za mnohem vážnější věc než invaze do cizích zemí na základě falešných obvinění a podvodu, invaze, které způsobily smrt a vyhnání milionů nevinných lidí z jejich domovů. Pamatujte, jak Sněmovna zahájila sesazení (impeachment) prezidenta Clintona nikoli pro jeho válečné zločiny v Srbsku, ale pro lhaní o jeho aféře s Monikou Lewinskou.
Američané jsou více znechuceni sexuální aférou Tigera Woodse než Bushovým a Obamovým zničením jejich občanských svobod. Američané nevypadají, že by jim nějak vadilo, že „jejich“ vláda se za posledních 8 let uchýlila k vazebním praktikám jako před 1000 lety – jednoduše zajmout osobu a uvrhnout ji navždy do kobky bez obvinění a odsouzení.
Podle průzkumu veřejného mínění Američané podporují mučení, porušování amerického i mezinárodního práva, Američanům nevadí, že jejich vláda porušuje Zákon o zahraniční špionáži a sledování a špehuje je bez povolení soudu. Vypadá to, že odvážní občané „jediné zbývající supervelmoci“ se tak bojí teroristů, že jsou spokojení vzdát se svobody ve jménu bezpečnosti, jak veliký to skutek.
Američané se s omračující bezstarostností vzdali právního řádu, který chránil jejich svobodu. Ticho na právnických fakultích a v advokátních komorách naznačuje, že věk svobody skončil. Krátce řečeno, Američané podporují tyranii. A k té taky míří.
Článek Relocating Guantánamo vyšel na serveru counterpunch.org 22. prosince. Překlad Richard Král.