Muž, který podvedl CIA
27.12.2009 Komentáře Témata: Terorismus 425 slov
Americká CIA zrušila mezinárodní lety poté, co jí podvodník prodal „technologii“ k dešifrování kódových zpráv al-Káidy v televizním vysílání.
V roce 2003 vyšel v časopisu Playboy dlouhý a velmi čtivý článek o padesátiletém Dennis Montgomerym, který byl ředitelem technologického oddělení eTreppid Technologies se sídlem v Reno v Nevadě.
Dennis údajně přesvědčil CIA, že má k dispozici software, které dokáže dešifrovat „čárový kód“ ve vysílání quatarské televizní společnosti Al Jazeera.
CIA natolik uvěřila, že zřídila přímo ve firmě Montgomeryho svůj vlastní bezpečnostní dispečink, kde prováděla to, co Montgomery nazýval „filtrací šumu“. Nějakým způsobem se mu podařilo vyprodukovat seznam geografických koordinací a čísel letů.
V prosinci 2003 byl tehdejší šéf CIA George Tenet dostatečně přesvědčen o vážnosti teroristické hrozby, že nařídil zrušit zaoceánské lety, vyslal do ulic Manhattanu těžce ozbrojené policejní gorily a evakuoval 5000 lidí z městského muzea umění.
Mluvčí ministerstva pro vnitřní bezpečnost Tom Ridge sdělil tisku, že teroristický poplach byl výsledkem informací o blízkých útocích, které by mohly být stejné nebo větší než ty z 11. září, a šlo o informace z „důvěryhodného zdroje“.
Ten „důvěryhodný zdroj“ byl Montgomery, kterého bývalý Ridgeův právník nazval, „habituálním lhářem žijícím v podvodu.“
Montgomery pracoval s ředitelem oddělení CIA pro vědu a technologii. Její skupina Q se zabývala exotickými výzkumy a výzvědnou službou. Podle časopisu Playboy jeden rozvědčík zúčastněný na tomto výzkumu řekl: „Byli jsme hrozně vzteklí. Řekli mi, ať držím hubu. Prohlašoval jsem, 'tohle je šílené. Je to zahanbující'“.
Později oddělení francouzské výzvědné služby pomohlo CIA dokázat, že kódované „zprávy“ Al Jazeera nikdy neexistovaly. Materiály byly předány kontrarozvědce, aby ten podvod vyšetřila.
FBI objevila řadu podvodů Montomeryho. Byl to kompulzivní hráč. Co se týče jeho technologie „filtrace šumu“, upravil video software, aby přesvědčil orgány, že lze objevit zbraně.
Po roztržce s lidmi, kteří finančně podporovali jeho firmu eTreppid vzal Montgomery svou „technologii“ a pokoušel se získat více vládních zakázek. Ale v té době už jeho kontakty, kterým se pokoušel prodat své zboží, byli agenti FBI vyšetřující jeho čin. Jednání „nijak nepostupovala“.
V roce 2008 se Montgomery zodpovídal před soudem kvůli neshodám s finančníky. Tvrdil, že stále pracuje na přísně tajné vládní zakázce v ceně 3 milionů. V červnu 2008 jej jeho hráčská vášeň přivedla k osobnímu bankrotu. V seznamu majetku uvedl svou stále přísně tajnou „technologii“ a ocenil ji částkou 10 milionů dolarů.
Poradce Bushe pro vnitřní bezpečnost Frances Townsend řekl, že nelituje spoléhání se na Montgomeryho mýtické zpravodajské informace. „Nevypadalo to, že by to nebylo možné. Spoléhali jsme na technické odborníky, aby nám řekli, zda je to proveditelné nebo ne,“ řekl.
Článek Software fraudster 'fooled CIA' into terror alert vyšel na serveru theregister.co.uk. Překlad editor.