Cigán či róm? Alebo slová, slová slová
21.12.2009 Komentáře Témata: Česká republika 517 slov
Neprestáva ma stále zarážať, ako sa v jazyku neustále objavujú novotvary. Významy slov sa posúvajú a stávajú sa iba prázdnymi obalmi. Namiesto nich nastupujú nové slová, ktoré sa pomaly udomácňujú a ich cieľom je iba zväčšiť priepasť medzi politikmi a obyčajnými ľuďmi. Mnoho takzvaných vzdelancov zo slovami zaobchádza zle a používa ich ešte horšie. Najhorší z nich sú politici, ktorí sa takto snažia arogantne nahnať strach prípadne zapôsobiť na menej vzdelaných ľudí.
Jedným z takýchto slov je aj slovo cigán, ktoré zažilo v poslednej dobe obrovský významový posun. Toto slovo sa všeobecne používalo viac ako tisíc rokov na označenie kočovníkov pochádzajúcich pôvodne z Indie. Úmyselne nepoužívam slovo etnikum, pretože v tomto kontexte je to výraz nepoužiteľný. Slovo "etnikum, etnický" totiž pôvodne znamenalo "nežidovský", "nekresťanský" či "nemoslimský" a až postupne sa význam zmenil na "národný". S farbou pleti alebo rasou nemá ale nič spoločného. Slovo "etnický" bolo pôvodne zneužité ako politicky korektné slovo na označenie rasovej menšiny. Toto slovo sa veľmi úspešne znehodnocuje stále viac a viac.
Slovom Rómovia sa začali označovať cigáni až v roku 1971. Treba si ale uvedomiť, že cigáni ako takí, nie sú homogénnou skupinou. Pokiaľ sa používa názov Rómovia, jednoznačne sú diskriminované iné skupiny a popiera sa ich existencia (napríklad Sinti). Je to ako by sme začali nazývať všetkých pôvodných obyvateľov Afriky spoločným menom Zuluovia. Táto zmena označenia bola prijatá na základe pocitu, že označenie cigán má hanlivú príchuť. Je nutné ale poznamenať, že hanlivú príchuť mu nedali necigáni. Zapríčinili si to sami svojím spôsobom života. Akoby mohlo niečo zmeniť na názoroch na cigánov zmena ich pomenovania. Je to úplne nelogické. Najviac nechutné na tom je, že ich v tom politici podporujú. V podstate tým zreteľne dávajú najavo, že táto skupina obyvateľstva je hanbou Európy a pokrytecky ich nazývajú Rómovia.
Politici takto dokázali významovo jasné a kľúčové slová posunúť až do roviny nadávky. Príkladom môže byť slovo "rasista". Jeho pôvod je v rasistickej teórii definovaný ako predpoklad, že psychokultúrne rysy a schopnosti sú určované biologickou rasou a že rasy sa navzájom výrazne líšia. Definíciou "rasy" vzťahujúcou sa k týmto pojmom je "plemeno vyznačujúce sa viac či menej charakteristickou kombináciou telesných rysov prenášaných v rodovej línii". Došlo ale k tomu, že politici násilne zahrnuli do slova rasizmus presnejšie termíny ako bigotnosť, neznášanlivosť, zaujatosť a diskriminácia, takže z neho vytvorili úplný významový patvar. Slovo "diskriminácia" malo tiež presný význam - "rozlišovať medzi". Teraz naznačuje, že jeho užívateľ odsudzuje osobu, ktorá niekoho diskriminuje. Samozrejme s výnimkou "pozitívnej diskriminácie", čo zasa znamená uprednostňovanie skupiny, ktorá bola predtým diskriminovaná. A to je zasa nová forma rasizmu, ktorá je paradoxne obľúbená a je považovaná za chválitebnú. Ako sa celý význam posunul môžeme veľmi dobre vidieť, ak si na slovenskej Wikipedii pozrieme heslo rasizmus.
Najlepšou obranou civilizácie teda je, keď sa všetci zjednotia a začnú používať slová v ich skutočnom a presnom význame a spoločnými silami zamedzia ich prekrúcaniu. Je nutné sa vyhýbať mystifikáciám a zahmlievaniu. Preto si môžu cigáni meniť svoje pomenovanie ako chcú, stále to budú tí istí ľudia. Zmenou svojho pomenovania nič nevyriešia. Ak sa budú správať tak, ako majoritné obyvateľstvo, nebudú ani pociťovať potrebu sa premenovať.
Článek vyšel na serveru svornost.org.