Tálibové vzbuzují strach mezi vládci Kábulu
17.12.2009 Komentáře Témata: Afghánistán 533 slov
Tálibánští povstalci se nyní pohybují i po ulicích Kábulu, přibíjejí na dveře domů policistů, vojáků a vládních zaměstnanců „noční dopisy“, v nichž je varují, aby opustili svá zaměstnání, chtějí-li uniknout trestu. V chudinských čtvrtích afghánského hlavního města je vítají obyvatelé znechucení korupcí a zásobují je potravinami, penězi a zbraněmi.
Ve zchátralých čtvrtích v sousedství městského centra se zároveň s narůstající přítomností tálibů a s přibývajícími útoky na prominentní místní cíle začaly objevovat dílny na výrobu bomb.
„Vědí, kdo jsme, kde žijeme a co děláme,“ řekl dr. Ehsan Anwárí, který zpravidla pracuje jako lékař afghánské armády a v současnosti řídí kliniku v okrese Company, kde do Kábulu ústí hlavní dálnice vedoucí na jih do Kandaháru. „Kdykoli slyšíme střelbu, zdá se nám, že Tálibán dobývá naši čtvrť. Bojíme se.“
Tato čtvrť, kterou jeden z policejních důstojníků označil za semeniště hříchu, je labyrintem blátivých úzkých uliček s přízemními domy. Minulý měsíc se Tálibán pokusil zničit dům Anwárího bratra, policejního důstojníka, jehož čelní frontu polil benzínem. Policista popadl zbraň a začal střílet. Útočníky zahnal, ale u vchodu našel čtyři minometné střely, výbušniny a munici. „Oznámili jsme to, ale policie se také bojí chodit v noci do těchto ulic, protože je tu Tálibán,“ dodal Anwárí.
Před časem zabil Tálibán dva plukovníky afghánské armády, kteří tímto okresem procházeli do práce. Útoky donutily řadu vládních činitelů, aby se ze strachu o život odtud odstěhovali.
Místní lidé minulý týden prohlásili, že podporují Tálibán, protože policii se nepodařilo zlikvidovat zločinecké gangy provozující pašování drog, prostituci a únosy obchodníků.
Minulý měsíc v Tálibánem kontrolované provincii Wardak jižně od Kábulu chytli tálibové čtyři muže obviněné z únosu syna bohatého kábulského obchodníka s čajem. Únosci své oběti nařídili, aby v případě, že cestou do útočiště gangu v odlehlé oblasti někoho potkají, předstírala, že je synovcem jednoho z nich, ale tálibové si na kontrolním stanovišti všimli její drahé obuvi a oblečení.
O několik dnů později se těla těchto únosců houpala na stromě v hlavním městě provincie Majdan Šáhu. Na jedné mrtvole byl připevněn nápis: „Stejný osud čeká na ty, kdo si zvolí únosy jako živobytí.“ Tálibán únosce chytil, mučil je a veřejně popravil. Obchodník s čajem pak věnoval Tálibánu 200 000 dolarů jako dar za osvobození syna.
Zpráva o tom se bleskově rozšířila po okresech kolem dálnice.
„Dokazuje to, že Tálibán nemá žádný problém s obyčejnými Afghánci. Mají problém s těmi Afghánci kteří pracují na vysokých vládních postech, odkud se v tomto městě šíří zločin,“ prohlásil Karímulláh (40), majitel obchodu, v němž prodává květiny, rýži a olej.
„Samozřejmě, že jim pomáhám. Nikdy nás nenutí, abychom je podporovali. Projdou kolem jednou do měsíce a požádají o pomoc. Poskytneme jim ji. Zdejší lidé dávají přednost Tálibánu před vládou a únosci. Tálibánci jsou jediní, kdo nám přinášejí bezpečí.“
Mezi jeho řečí se v ulici objevila Toyota se dvěma muži z kábulské radnice. Karímulláh s opovržením pozoroval, jak vcházejí do obchodů a začínají od jejich majitelů vybírat peníze. „Vidíte,“ vykřikl a ukázal na ně prstem, „berou od nás peníze a nedají nám žádné potvrzení. Mají vybírat daň, ale jde to do jejich kapes!“
Rostoucí spolupráce mezi znechucenými obyvateli Kábulu a Tálibánem připomíná nástup tohoto tvrdého islámského režimu k moci v polovině 90. let, kdy zemí zmítaly boje mezi vojenskými veliteli, korupce, násilí a zločin. Tálibán díky tomuto všeobecnému znechucení získal podporu, rozšířil své řady a v roce 1996 obsadil hlavní město.
Článek Insurgent infiltrators terrorise Kabul's ruling class vyšel na serveru Timesonline.co.uk 13. prosince. Překlad Eva Cironisová.