Finanční krize v Dubai: Směrem ke katastrofickému scénáři?
Finanční krach v Dubaji není začátkem finančního kolapsu. Zde dominové kostičky nehledejte. Ano, vyvolává závažné otázky o velkém převisu dluhů ve vynořujících se ekonomikách – obzvláště ve východní Evropě. Ale nejde o "státní krach“ v pravém slova smyslu, a ani zde neexistuje žádné velké riziko rozšíření. Na ropu bohaté Abu Dhabi je nacpané likvidními aktivy, možná až ve výši 800 miliard dolarů. Ta by mohla zaplatit směšný dluh Dubai World ve výši 60 miliard bez mrknutí oka. Ale Abu Dhabi chce dát svému marnotratnému mladšímu bratru výchovný pohlavek tím, že Dubai přinutí restrukturalizovat svůj dluh. To znamená, že banky, držitelé dluhopisů a kontraktoři budou muset snížit marže, což není vzhledem ke katastrofálnímu stavu trhu s komerčními nemovitostmi nijak překvapivé.
Vlastníci Dubai World byly chyceni do stejných velkými dluhy poháněných komerčních stavebních orgií, které smetly Spojené státy. Tento problém lze vystopovat zpět k laxním standardům půjčování a nízkým úrokovým sazbám. Nyní se poptávka propadla do propasti a úvěry se stávají nedostupnějšími. Dubai World nemůže svůj dluh přesunout/obnovit, ani splnit své závazky. To se typicky děje v době, kdy praskají úvěrové bubliny.
Ve čtvrtek analytici Bank of America vydali prohlášení: „Nelze vyloučit – jako krajní riziko – že tento případ vyeskaluje do velkého problému státního krachu, což by se pak projevilo ve všech vynořujících se trzích stejně, jak se to projevilo v Argentině počátkem desetiletí nebo v Rusku koncem 90. let.“
To je nesmysl. Nedojde k žádnému státnímu krachu. Abu Dhabi nepošle globální trhy ke dnu, aby zachránilo několik miliard dolarů. BOFA vypouští kouřovou clonu. Ropa již od počátku této krize poklesla o 3 dolary za barel. Pravděpodobně dojde v době, kdy v pondělí trhy otevřou, k dočasnému zklidnění. To neznamená, že z této poslední finanční kalamity se nelze ničemu důležitému přiučit. Lze.
Zaprvé, ilustruje to, že finanční krize neskončila – domácnosti, podniky a země se stále de-leveragují. Tento probíhající proces zpomalí utrácení a zvýší počet krachů, bankrotů a zabavení. Vládní záruky a stimulační programy převažující trend nezvrátí. Lze očekávat více incidentů jako Dubai World. Tyto „úvěrové události“ naruší zotavování a vyvolají větší averzi vůči riziku, která stlačí akcie dolů.
Arnab Das z RGE Monitor to shrnuje takto: „Směřujeme do situace, kdy uvidíme averzi vůči riziku. Situace v Dubaji naznačuje, že ačkoliv hlavní centrální banky na celém světě finanční systém stabilizovaly, nemohou zařídit, aby všechny excesy prostě zmizely. Stále musíme vyřešit tlaky v bilancích. Zotavení probíhá, ale významné výzvy jsou stále před námi.“ (Bloomberg News)
Zadruhé, když dochází k těmto incidentům, dochází pravděpodobně k výrazným kolaterálním škodám u neregulovaných pojistek (kreditních úpadkových swapů, credit default swaps), které tyto dluhopisy upisují. Tyto deriváty CDS se neprodávají na veřejných burzách, takže nikdo neví, kdo je drží, v jakém objemu, nebo zda má emitent dostatek kapitálových rezerv na vyplacení plnění. Měli bychom očekávat opakování AIG neustále dokola (ačkoliv v menším), dokud systém nebude buď regulován, nebo nebudou CDS zakázány. A tím hlavním je, že současná finanční architektura není navržena tak, aby fungovala; je navržena tak, aby učinila hrstku spekulantů velmi bohatými. Tito spekulanti vlastní kongres, Bílý dům a finanční média, což je důvod, proč nedošlo k žádným významnějším změnám v regulaci.
Dubai není Argentina. Dojde ke zklidnění a kontraktoři dostanou zaplaceno, ačkoliv ne „vše“. Ke ztrátám dojde. Velkým ztrátám. Ale ne k rozšíření nákazy.
Zprávy o „zastavení“ plateb Dubaje rozvířily globální trhy, kde byla důvěra investorů již tak velmi malá. Dolar a jen posílily a americké státní dluhopisy vzrostly. „Útěk do bezpečí“ činí pro FED dvojnásob obtížné ceny aktiv reflatovat. Dubaji podobné úvěrové události činí investory nervózními a ti pak sundávají rohy (mizí býčí nálada, od výrazu bull market – byčí trh, znamená zvýšenou důvěru investorů – p.p.). To zvětšuje propad a prohlubuje krizi.
Pokud se bude dubajská krize vléct, dolar posílí a bující carry trade krachne. To znamená, že nafouknuté banky (které mají těžce investováno do vysoce rizikových částí portfolia) opět zhubnou. To je katastrofický scénář.
FED svými pařáty omotal finanční systém a poskytl neomezené záruky za biliony dolarů pochybného kolaterálu. Ale to nemusí stačit.
Článek Financial Crisis in Dubai: Towards a Nightmare Scenario? vyšel na serveru globalresearch.ca 28. listopadu. Překlad L. Janda.