Bývalý velitel pákistánské armády: Blackwater byl zapleten do útoků na Bhuttovou a Harírího
6.10.2009 Komentáře Témata: Evropská unie, Současné události 380 slov
Bývalý velitel štábu pákistánské armády, penzionovaný generál Mirza Aslam Beg prohlásil, že americká soukromá bezpečnostní společnost Blackwater (která si později změnila název na Xe) byla přímo zapojena do atentátů na bývalou pákistánskou premiérku Benazir Bhuttovou a bývalého libanonského premiéra Rafíqa Harírího.
Generál pro saúdskoarabský list Al-Watan uvedl, že bývalý pákistánský prezident Parvíz Mušaraf dal Blackwateru zelenou, aby prováděla teroristické operace ve městech Islámábád, Rawalpindí, Péšavár a Kvéta.
Američtí představitelé vždycky udržovali přítomnost Blackwateru v Pákistánu v tajnosti, protože se obávali možných útoků na americkou ambasádu a konzuláty v zemi.
Během rozhovoru pro pákistánskou televizi v neděli 27. září Aslam Beg řekl přímo, že Benazir Bhuttovou zabily Spojené státy, protože se rozhodla vycouvat ze smlouvy, na jejímž základě se po devíti letech exilu vrátila do země. Dodal rovněž, že podle jeho názoru bývalý generální ředitel pákistánské zpravodajské služby ISI nebyl do spiknutí proti Bhuttové zapojen. Bhuttová podle něho byla dobrá politička, nebyla však tak prozíravá jako její otec.
2. září americká velvyslankyně v Islámábádu Anne W. Pattersonová intervenovala u jednoho z největších pákistánských tiskových sdružení The News International, aby ho přiměla zrušit deset let se pravidelně objevující sloupek dr. Širín Mazáríové, v němž tato bývalá ředitelka islámábádského Institutu strategických studií hodlala 3. září otevřít otázku přítomnosti Blackwateru/Xe v Pákistánu. The News International nátlaku podlehl a Mazáríovou propustil. Ta pak přešla jako redaktorka k nezávislejšímu deníku The Nation.
Tam v prvním sloupku 9. září napsala:
„Teď, i kdybychom pominuli obrovské skupování země Spojenými státy, pak v pochybných způsobech, mezi než patří rozšíření americké ambasády a hrozivé tajné aktivity Spojených států i jejich ‚spojence ve zločinu‘ Blackwateru, neregistrované přílety a odlety amerického personálu charterovými lety, je obtížné vidět cokoli jiného než známku sílící americké okupace. Není divu, že se objevil termín Af-Pak: Afghánistán Američané kontrolují přímou okupací volně podpořenou rezolucí OSN, Pákistán okupují díky tomu, že jim minulé i současné vedení ochotně předalo suverenitu.“
Podle listu Al-Watan používal Washington zaměstnance Blackwateru k ochraně svého konzulátu v Péšaváru.
Americký novinář Seymour Hersh kromě toho obvinil z účasti na zavraždění Harírího bývalého amerického viceprezidenta Dicka Cheneyho. Ten byl prý členem tajného týmu, který měl řídit atentáty na přední politiky.
Po vraždě Rafíqa Harírího v roce 2005 Spojené státy a řada dalších zemí obviňovaly Sýrii, i když nikdy nebyly předloženy přesvědčivé důkazy potvrzující její účast na vraždě.
Článek Blackwater involved in Bhutto and Hariri hits: former Pakistani army chief vyšel 14. září na serveru tehrantimes.com. Překlad Eva Cironisová.