Karzáího stoupenci „kupují“ hlasy pro afghánské volby
20.8.2009 Komentáře Témata: Afghánistán 464 slov
KÁBUL – Stoupenci prezidenta Karzáího se chystají v jižních nestabilních částech Afghánistánu zmanipulovat nadcházející prezidentské volby. Podle listu The Times se mezinárodní společenství obává, že se zde volby změní ve frašku řízenou podle některých svědectví nevlastním bratrem prezidenta Ahmedem Walím Karzáím.
Kdyby se ukázalo, že Karzáí hlasy ukradl, mohlo by to ohrozit důvěryhodnost volebního procesu a vyvolat demonstrace na severu země.
Několik kmenových vůdců a místních činitelů v Helmandu popsalo systematickou snahu Karzáího stoupenců o sbírání nebo skupování volebních průkazů od místních lidí.
Kmenový vůdce v helmandském okrese Mardžá tvrdí, že manipulaci s hlasy organizují členové Karzáího rodiny a jejich místní kmenoví spojenci, především bývalý guvernér této provincie Šér Mohammad Áchunzáda. „V Mardžá a dalších okresech se nebude moci pro bezpečnostní problémy hlasovat“ řekl. „Pokračujeme ve skupování hlasů. Pařím mezi lidi zodpovědné za sbírání volebních průkazů v Mardžá. Kupujeme je za 30 dolarů.“
Muž, který si nepřál být jmenován, prohlásil, že i jiní kmenoví starší shromažďují průkazy pro Karzáího. „V pozadí toho je Karzáího bratr a Šér Mohammad Áchunzáda, ti na tom pracují.“
Walí Karzáí a Áchunzáda byli už mnohokrát západními činiteli obviněni z účasti na pašování drog.
Walí Karzáí, který tvrzení o narkotikách tvrdě popírá, je hlavou provinční rady provincie Kandahár, zatímco Áchunzáda je členem horní sněmovny afgánského parlamentu. Źádný z nich nebyl k zastižení.
Další kmenový vůdce v Mardžá tvrdí: „Organizují to kmenoví starší ve všech okresech. Kupují volební průkazy za peníze.“ S ohledem na hrozbu Tálibánu bude podle něho jen málo lidí ze vzdálených okresů moci volit. Britské vojenské velení tvrdí, že 90 procent helmandského obyvatelstva by mělo mít přístup k volebním stanicím, ale v pěti ze 13 okresů Helmandu nejsou vůbec žádné vládní síly.
Britské síly se minulý měsíc snažily před volbami vyčistit od Tálibánu hustě obydlený okres Nád Alí. Z celkové ztráty 22 britských vojáků za měsíc červenec jich bylo v této operaci Panteří dráp zabito deset.
Hadži Mohammad z Mardžá prohlásil, že prodal průkazy všech členů rodiny, protože v oblasti stejně není žádná volební stanice. Dodal, že nechce, aby zvítězil Karzáího rival Abdulláh Abdulláh. „Nemyslím, že se voleb zúčastní většina okresů. I v jiných okresech se budou skupovat hlasy, protože všichni jsou chudí, každý potřebuje peníze a tak svůj hlas prodá. Když přišli ke mně, řekli: ‚Když nebudeš hlasovat, vyhraje dr. Abdulláh.‘ Proto si lidé myslí, že je dobré své hlasy prodat. Chceme, aby volby vyhrál Karzáí.“
Podle odborného analytika Alexe Stricka van Linschoten, se objevily zprávy o podobném dění v několika okresech včetně Zaráí, Pandžwáí a Maiwandu, kde se ho účastní místní policie.
Afghánská nezávislá volební komise určila pro přítomnost ve volebních místnostech 160 000 pozorovatelů. Hlavní monitorovací agentury Afghan Free a Fair Elections Foundation však přiznávají, že z bezpečnostních důvodů budou moci sledovat jen 70 procent stanic.
Podle západních diplomatů preventivní opatření mající zabránit volební frašce nemusejí mít dopad v nejistých oblastech na jihu, kam se pozorovatelé nedostanou.
Článek President Karzai’s supporters ‘buy’ votes for Afghanistan election vyšel na serveru Timesonline.co.uk 12. srpna. Překlad Eva Cironisová