Americký zájem o oblasti kolem Kaspického jezera bude pro Rusko problém
Proč má Amerika takový zájem o oblasti kolem Kaspického moře? Zvláštní vyslanec USA pro energetiku Eurasie Richard Morningstar řekl: „Zdá se, že nafta a zemní plyn kaspických států jsou pro Západ strategicky důležité.“ Znamená to, že se tam brzy objeví americké vojenské základny?
Morningstar říká, že oblast Kaspického jezera bude hrát v energetice důležitou roli desítky let, které přijdou. Oblast je podle Morningstara strategicky důležitým zdrojem energie pro celý svět. „Oblast Kaspického jezera by mohla uspokojovat energetické potřeby světa po dlouhou dobu. Zvýšení těžby v této oblasti je omezeno pouze nedostatkem vhodných exportních cest.“
„V Ázerbájdžánu jsou odhadem dva biliony kubických metrů plynu, naftové rezervy v Kazachstánu představují asi 40 miliard. Turkmenistán má největší zásoby plynu – více jak tři biliony kubických metrů,“ řekl 2. června v hlavním městě Ázerbájdžánu Morningstar.
Vláda Turkmenistánu podpořila snahu více otevřít zemi zahraničním investorům. Mornigstar apeloval na státy kaspické oblasti, aby byly pružnější v přípravě ložisek na pevnině. Zdůraznil, že jeho země vyjádřila souhlas se spoluprácí s Ázerbájdžánem a Turkmenistánem v budování energetických zdrojů v regionu.
„Spojené státy a Evropská unie jsou zneklidněny svým přístupem k energetickým zdrojům. Události v Gruzii a plynová krize mezi Ukrajinou a Ruskem minulého roku učinily Evropu zranitelnější v zabezpečení energie.“
Poznámky Morningstara v podstatě naznačují, že americká administrativa vnímá regiony kolem Kaspického jezera jako oblast strategických zájmů Západů.
Proč se USA starají o místo tak vzdálené, jako je kaspický region?
Německý politický analytik Alexander Rar říká, že Západ a zvláště USA vkládají velké naděje do kaspického regionu. Ve světě je mnoho ložisek nafty a plynu, ale oblast Kaspického jezera nebyla dosud pečlivě probádána. Navíc těžba nafty a plynu z této oblasti není vůbec finančně náročná.
Západ nechce nechat tuto oblast pouze ve sféře vlivu Ruska. Amerika se několikrát pokusila uchytit se v této části země, ale pokaždé byla nucena se stáhnout. Není snadné shodnout se na kompromisu s asijskými zeměmi.
Anatolij Cyganok z Institutu pro politické a vojenské analýzy věří, že by se k americkému zájmu o tuto oblast mělo přistupovat rozdílně.
„Mělo by se k tomu přistupovat z geopolitického pohledu. Pokud američtí politikové otevřeně říkají, že Amerika má na této oblasti zájem, měli bychom si uvědomit, že (americké) ekonomické cíle jdou ruku v ruce s vojenskými akcemi, které organizuje, aby si upevnila svou přítomnost. Skutečnost, že Amerika už souhlasila s používáním radaru v Ázerbájdžánu, je výmluvná sama o sobě. Možná, že Amerika nehodlá použít radar proti Rusku, ale jejich vzkaz je čitelný. Přítomnost USA v kaspické oblasti je pro Rusko silně nežádoucí – jen si stačí vzpomenout válku s Gruzií,“ varuje Cyganok v deníku Pravda.