Geneticky modifikovaná semena jsou pro pěstitele nebezpečná
6.6.2009 Komentáře Témata: Genetické inženýrství, Ekologie 567 slov
Vidíme obrovský problém s kontaminací z polí, kde pěstitelé vyseli genetický modifikovanou kukuřici, soju a řepku olejnou. Většina soji na americkém trhu je dnes kontaminována geneticky modifikovanými odrůdami. Mnoho organických a konvenčních zemědělců přichází o možnost prodat svou sklizeň, protože v ní byly zjištěny stopy geneticky modifikovaných odrůd. Mnoho odborníků říká, v Kanadě je téměř nemožné najít organickou řepku olejnou z důvodu kontaminací. Obilní pyl má tendenci prostupovat vším ještě více než pyl řepky olejné.
Všechna tato nová GM semena jsou patentována, což znamená, že zemědělci nesmějí používat setbu z předchozího roku. Musí si koupit patentovaná semena každý rok od semenářské firmy. Monsanto dnes prodává 90% veškeré geneticky modifikované setby. Tato korporace momentálně žaluje stovky zemědělců za použití setby z předchozích let, ale mnoho z těch žalovaných si nikdy od Monsanta žádnou setbu nekoupilo. Přesto byla jejich úroda testována pozitivně na GM, patrně vlivem kontaminace pylem GM zaneseného větrem. Kanadský pěstitel řepky Percy Schmeiser byl žalován firmou Monsanto a prohrál. Případ nyní čeká na projednání u Nejvyššího soudu Kanady.
Geneticky modifikovaná semena ohrožují ekonomiku
GM setba představuje pro americký trh s obilím smrtelné nebezpečí. Předpokládá se, že ztráty pro GM kukuřici, soju a řepku dosáhnou tento rok přes 300 milionů dolarů, protože Evropská unie je odmítá nakupovat. (Proto Monsanto tlačí na evropské politiky a „vědce“, jeho snaha se daří. Viz dnešní článek v iDnes Pěstování geneticky modifikované kukuřice je bezpečné, zjistila Akademie věd Pozn. editora). USA je světovým producentem obilí. Mnoho zahraničních firem oznámilo, že nebude kupovat GM obilí a dokonce žádné obilí, pokud bylo v jeho blízkosti pole s GM setbou. Korea je pátým největším importérem amerického obilí. Korejská asociace mlynářů požaduje ke každé dodávce obilí certifikát, že nejde o GM obilí. Cena jařin by mohla klesnout o třetinu, začnou-li v Montaně a Dakotě komerčně pěstovat GM varianty, říká dr. Robert Wisner university v Iowě. To bude mít za následek útlum setby v Severní Americe i v případě, kdy se pěstitelé rozhodnou vyhnout se GM setbě.
Neexistuje nařízení, aby GM obilí procházelo jakoukoliv formou nezávislého výzkumu na svou neškodnost pro konzumaci a životní prostředí.
Poznámka editora
Zařadil jsem ten článek, protože mě naštvalo řiťolezectví české Akademie věd a následné halasné vytrubování neškodnosti GM v iDnes. Jejich názor – pravda – není pro Evropu směrodatný, ale v každém případě je to další kapka rozhlodávající skálu, lámající přirozený odpor veřejnosti a další vítězství pro Monsanto. Jestli těm „vědcům“ stojí za to prodat budoucnost planety za pár stříbrných do vlastní kapsy... Že my, Češi, musíme být vždy v čele zrádců a oportunistů... Ať jde o radar, o kriminalizaci pochybování nebo o GM. Stačí, aby se mocní zaškaredili nebo přihodili par drobných, a hned s hřbety ohnutými plníme jejich požadavky - proti vlastním (nebo všem) lidem.
Ten dvanáctiletý výzkym je bullshit, což by mohlo „vědcům“, kdyby byli opravdoví, dojít samo. Napřel se totiž hned od začátku špatným směrem, respektive příliš omezeným směrem. Jedním z faktorů nebezpečnosti je přece i to, jak může GM kontaminovat prostředí. Existuje velmi vážné nebezpečí, že Monsanto svými produkty zamoří planetu a bude chtít od všech lidí neustále platit. A úměrně s tím, jak stále přibývá plocha osazována GM, bude stále těžší zajistit ochranu polí s normálními plodinami. Přesně na to Monsanto hraje. Svět podle Monsanto: No food shall be grown that we don’t own (Nesmí vznikat potrava, kterou nevlastníme.) Copak to nikdo z mocných nevidí?