Středisko pro vyhodnocování hrozeb
23.5.2009 Komentáře Témata: Policejní stát 585 slov
Britská vláda zřídila novou tajnou policejní jednotku ve stylu George Orwella a vybavila ji pravomocí zavřít kohokoliv na libovolnou dobu bez rozhodnutí soudu.
Temná policejní složka byla v tichosti založena v roce 2006 a pojmenována Středisko pro vyhodnocování hrozeb – Fixated Threat Assessment Centre (FTAC). Slouží v ní policejní psychiatři. Proč? Z jednoho a jediného dobrého důvodu: psychiatři mohou operovat mimo zákon. Mohou zavřít kohokoliv a kdykoliv na základě pouhého prohlášení, že dotyčný může být nebezpečný sobě nebo svému okolí.
Jakmile bude dotyčný psychiatry násilím uvězněn, může být legálně držen pod zámkem bez časového omezení a podroben různým formám ohavné „léčby“, jako nasazení psychotropních medikamentů, lobotomii či elektrickým šokům. Nemá nárok na žádný soud a nemusí být nikdy obviněn z nějakých zločinů.
Osoba uvězněna na základě posudku psychiatrů nemá absolutně žádná práva. I Stalin konec konců byl nucen dříve či později postavit každého uvězněného před soud. I ubohým obyvatelům Guantanamo zbývá naděje, že jednoho dne také oni stanou před soudem; naproti tomu „pacienti“ psychiatrických vězení takový luxus nemají.
Mezi zákony demokracie a totalitní diktaturou existuje jen velmi tenká hraniční čára. FTAC tuto čáru překročilo. Naše individuální svobody jsou řadu let kráceny. FTAC vytrhává z organismu maso svobody, co zůstává, jsou holé kosti represe, všichni slušní jedinci se o tom přesvědčí. FTAC nereprezentuje nic jiného než potlačení Habeas Corpus – právo na soud a ochranu před libovůlí státní moci.
Zákon Habeas Corpus předepisuje, že uvězněný musí být postaven před soud a jedině soud může rozhodnout o vině či nevině, o tom, zda bude potrestán nebo propuštěn. Vězeň nebo někdo, kdo jej zastupuje v případě, že dotyčný nechce nebo nemůže jednat sám, může požádat soud nebo soudce o vydání soudního příkazu.
Mimořádná pravomoc FTAC je zdůvodněna – jak jinak? – hrozbou terorismu. Zkušenost ale ukazuje, že FTAC bude brzy zneužito v mnohem širším procentu případů, než si to i ti největší skeptikové dovedou představit. Jakmile je zákon jednou vydán, jeho prostá existence vyvolává respekt a tím také jeho akceptovatelnost.
Společnost řadu let přivírá oči nad naprostým nedostatkem lidských práv pro každého, kdo byl označen „duševně nemocným“, ale ani ve snu nikoho nenapadlo, že jednoho dne se tento pojem může natolik rozšířit, že takové označení může být použito proti komukoliv, kdo je pro vládnoucí elity nebezpečný.
Ve dvacátém prvním století se mentální choroba považuje za běžnou věc a panuje konsensus, že ozdravění se může dostavit teprve po psychiatry nařízené „léčbě“.
Žijeme ve snovém světě, který – zdá se – už překonává svět Georga Orwella.
Bude jedním z úkolu FTAC zastrašování kritiků Jacqui Smithové?
UKColumn (webová stránka, resp. lidé, kteří ji tvoří, pozn. překl.) byla šokována, když se dozvěděla, že člověk, který v dopise ministryni pro vnitřní bezpečnost Jacqui Smithové napsal, že je komunistkou, a kritizoval ji za budování policejního státu, byl předvolán do ordinace svého ošetřujícího lékaře, kde mu bylo navrženo, aby se podrobil hloubkovému vyšetření.
Ten člověk (přeje si zůstat v anonymitě) zůstal úplně ohromen z toho, co mu jeho lékař sdělil. Doktor přiznal, že dostal dopis z vysoce tajného Střediska pro vyhodnocování hrozeb poté, co ministryně osobně FTAC kontaktovala. Ačkoliv byl doktor zahanben tím, co se po něm chce, pochopil z komunikace s FTAC, že jeho úkolem je předvolat si stěžovatele, pohovořit s ním a napsat posudek o jeho „duševním stavu“.
Tento incident je mimořádně vážný, neboť naznačuje, že kdokoliv, kdo se odváží kritizovat ministerstvo pro vnitřní bezpečnost nebo vůbec kteroukoliv vládní složku, může být označen za duševně nemocného. Akce ministryně Smithové byla jasně míněná jako varování a první krok ve snaze označit stěžovatele za duševně nemocného.
Článek Fixated Threat Assessment Centre vyšel 7. května na blogu elementalsblog.blogspot.com. Překlad editor.