Biskup hájí své právo zpochybnit holocaust
Britský biskup Richard Williamson říká, že jeho výzkum ho nutí vyhnout se uchýlení k „emocím“ ohledně jeho pochyb ohledně holocaustu. Williamson – který rozčílil židovské komunity svým tvrzením, že nacisté nepoužívali plynové komory k vraždění Židů – v neděli řekl, že se ponoří hlouběji do historických důkazů obklopujících nacistický holocaust Židů za druhé světové války.
„Když vidím tolik upřímných a inteligentních lidí, kteří si myslí něco jiného, musím se znovu podívat na historické důkazy“, citoval ho Der Spiegel v jeho sobotním e-mailu.
„Je to o historických důkazech, ne o emocích. A pokud najdu takové důkazy, opravím se. To ale zabere nějaký čas“, dodal zasloužilý člen kněžské společnosti Saint Pius X.
Williamson trvá na tom, že je přesvědčen o přesnosti svých předchozích komentářů a říká, že jsou zcela podloženy jeho důkladným zkoumáním v osmdesátých letech 20.století.
V rozhovoru pro švédskou televizi v lednu popřel Williamson existenci nacistických plynových komor a prohlásil, že v nacistických koncentračních táborech zahynulo jen 300 000 Židů – místo široce propagovaného čísla 6 milionů.
Jeho lednové poznámky zažehly bouřlivé protesty židovské komunity, která vyzvala papeže Benedikta XVI., aby biskup napravil své kontroverzní názory.
Williamsonova reakce byl slib, že neodvolá svá tvrzení, dokud plně „neprozkoumá důkazy“ o nacistickém holocaustu.
Vztahy Vatikánu s židovskou komunitou ochladly poté, co se papež rozhodl zrušit exkomunikování čtyř vůdců tradicionalistické kněžské společnosti Saint Pius X (SSPX), které je Williamson vůdčí osobností.
Izraelský ministr pro náboženské záležitosti minulý týden pohrozil přerušením vztahů s Vatikánem, protože podporuje „popírače holocaustu a antisemity“.
Otec Floriano Abrahamowicz – člen SSPX – se k aféře přidal a vyvolal nedávnou zuřivost médií tvrzením, že nacistické „plynové komory“ v téboře Osvětim v Polsku existovaly jen k „dezinfekci“ a nikoli k zabíjení.
Článek Bishop defends right to question Holocaust' vyšel na serveru www.presstv.ir 8. února 2009.