USA a Rusko si vzájemně vyhrožují vojenskými základnami v Gruzii a v Abcházii
Americká administrativa je znepokojena ruskými snahami o zřízení námořní, vzdušné a dvou pozemních základen v Abcházii. Oficiální mluvčí ministerstva zahraničních věcí Spojených států Matt Bryza řekl, že Spojené státy mohou reagovat svým vlastním proti-plánem a otevřít americké vojenské základny v Gruzii (která sousedí s Abcházií).
Hovory o možnosti americké přítomnosti v Gruzii se zde objevily krátce po podpisu Charty strategické spolupráce ve Washingtonu na začátku 2009. Gruzínská Strana práce k tomu vydala speciální stanovisko, v kterém obviňuje gruzínské vládní činitele ze záměru na bezdůvodné rozmístění vojenských základen na dobu 90 let. Gruzínský ministr Temuri Yakobashvili prohlásil, že těchto plánů si není vědom.
Dále řekl, že „Spojené státy mají v této době novou administrativu a pravděpodobně se zabývají jinými problémy“.
Gruzínský vojenský expert Koba Liklikadze konstatoval, že plány vybudovat vojenskou americkou základnu v Gruzii byly spíše kachnou. Dále prohlásil, že „Spojené státy jsou dokonale obeznámeny se situací, jaká panuje po nedávné válce v Jižní Osetii. Proto k tomuto kroku pravděpodobně nedojde. Není vyloučeno, že vláda Gruzie hraje hru se zbožným přáním díky státem ovládanými médii.“
Matt Bryza, mluvčí amerického ministerstva zahraničních věcí sdělil v neděli agentuře Reuters, že Moskva by neměla postavit v Abcházii základny. Místo toho by Rusko podle něj mělo prodloužit mandát pozorovatelům OSN v regionu.
Mluvčí NATO James Appathurai prohlásil, že aliance je proti vybudování ruských vojenských základen v Abcházii a Jižní Osetii. Dále oznámil, že generální tajemník NATO se bude tímto problémem zabývat s ruským vicepremiérem na setkání Mnichově. Setkání by se mělo konat 6. února. Strany budou diskutovat o problému spolupráce Ruska a NATO, která byla pozastavena Aliancí po konfliktu v Jižní Osetii.
Informace o možném vybudování ruských vojenských základen vypluly na povrch 30. ledna. Rusko bude pravděpodobně trvat na základně v Abcházii s asi 20 letadly (včetně tryskáčů Su-27 a Su-25) a na vybudování námořní základny v jednom z abcházských přístavů pro svou černomořskou flotilu.
Abchazské letiště v Bombory je největším v kavkazském regionu. Bývala zde vojenská vzdušná základna za časů sovětského svazu a nyní k tomu může opět dojít. Nebylo by zde nutné vynaložit nějaké zvláštní náklady, protože infrastrukturu již má. Ranvej základny (4 kilometry dlouhá) má otevřený přístup k moři. Letadla mohou létat hned po startu v nízké výšce, díky čemuž jsou pro radary neodhalitelná.
Abcházie je neklidnou oblastí na východním pobřeží Černého moře. Od vyhlášení nezávislosti na Gruzii v roce 1991 během gruzínsko-abchazského konfliktu je Republika Abcházie částečně uznaným státem. Gruzie považuje Abcházii za část svého území, která se oficiálně člení na provincie, jako samostatná republika.
Republiku Abcházii s hlavním městem Suchumi uznalo Rusko, Nikaragua a de facto nezávislé republiky Jižní Osetie a Transnistrie, zatímco EU, OSCE (Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě) a NATO považují Abcházii za součást území Gruzie.
Článek USA and Russia threaten each other with army bases in Georgia and Abkhazia' vyšel na serveru english.pravda.ru 3. února 2009.