OSN obviňuje Izrael, že trestá humanitární pracovníky pomáhající v Gaze
Pracovnice OSN, která má na starosti pomoc pro 4,6 milionu palestinských uprchlíků, obvinila Izrael, že do kolektivního trestu pro palestinský národ v pásmu Gaza zahrnul také pracovníky mezinárodních humanitárních organizací.
Karen AbuZayd, která pobývá v Gaze, řekla, že izraelské orgány, aniž by uvedly důvod, znemožnily poslední měsíc pracovníkům OSN vykonávat svou práci. To je v přímém rozporu s mezinárodním právem.
„Nemůžeme odesílat ani přijímat žádnou poštu. Nemyslím, že nám řeknou proč, protože neexistuje možnost, jak to zdůvodnit,“ řekla paní AbuZayd, původem Američanka, která nyní pracuje jako hlavní komisař UNRWA OSN. Tato organizace je pro registrované Palestince, včetně 1,1 milionů obyvatel Gazy, hlavním poskytovatelem základních služeb, jako jsou vzdělání a zdravotnictví.
Před dvěma týdny předložili Izraelci poprvé písemný seznam věcí, které nesmějí být poslány do Gazy pro potřeby humanitárních organizací OSN. Seznam, nad jehož smyslem marně pracovníci OSN bádali, obsahuje takové věci jako kuchyňské koření, kuchyňské nádobí, sklenice, bavlnu, vlnu a papír.
„Trestají mezinárodní komunitu, která je uvnitř,“ říká paní AbuZayd. „Máme potíže udržet naše vlastní kanceláře v chodu, protože nám není dovoleno přivést náhradní díly.“ Automobily OSN jsou nepojízdné z důvodu nedostatku pneumatik a paliva, kancelářským kopírkám chybí papír a počítače nejsou v Gaze dovoleny. „A to máme mít privilegia a imunitu,“ dodává AbuZayd.
Současně s tím, jak byl zákaz rozšířen, je mezinárodnímu tisku bráněno vstupu do Gazy. Novináři se odvolali k Nejvyššímu soudu.
Příští týden se mají setkat hlavní komisař UNRWA a nově dosazený izraelský koordinátor, generál Amos Gilad, aby probrali tyto problémy. Bude to jejich první schůzka od září, kdy byl jmenován do funkce. OSN v tichosti proti zákazům protestuje, rozhodnutí paní AbuZayd hovořit veřejně o této krizi ukazuje míru frustrace humanitárních pracovníků.
Izraelská blokáda Gazy trvající od doby, kdy byl v lednu 2006 zvolen Hamas, se nepřetržitě stupňuje. Izrael odmítl zmírnit opatření a tvrdí, že jsou nutná, neboť palestinští bojovníci pokračují ve vystřelování raket na izraelské území.
Mluvčí izraelské ambasády v Londýně, Lior Ben-Dor, 1. prosince řekl, že zákazy jsou nezbytné z důvodu obavy o bezpečnost. „Nemůžeme mít otevřené přechody, protože nejsme ochotni riskovat životy Izraelců,“ zdůvodnil.
Článek UN accuses Israel of punishing aid workers vyšel 1. prosince na britském Independent. Lze jej nalézt i na tomto blogu.