Ústavní soud odročil jednání o Lisabonské smlouvě na zítřek
25.11.2008 Komentáře Témata: Evropská unie, Česká republika 382 slov
U dnešního jednání soudu vystoupil prezident Václav Klaus s překvapivým právním výkladem, ve kterém důkladně užil hlavní argument ve prospěch smlouvy užívaný vládou - proti ní.
Podstata vládní argumentace pro soulad Lisabonské smlouvy s českým ústavním pořádkem před Ústavním soudem byla tzv. doktrína o "materiálním jádru ústavy" - tedy lapidárně řečeno ono pochybné tvrzení, že něco v ústavě je více důležité - na co je třeba brát ohled, a něco méně - na co se ohlížet nemusíme. Prezident odvážně přistoupil na tuto vládní šarádu a argumentaci touto doktrínou naopak výrazně obrátil proti smlouvě - a rozbil tak i za pomoci citací z předchozích nálezů Ústavního soudu důkladně podstatu argumentace vlády. Obrazně řečeno jí vyrazil hlavní esa z ruky - že to vlastní vytáhl z rukávu.
Argumenty, které užil, zásadně zpochybňují nejen soulad Lisabonské smlouvy s literou Ústavy ČR, ale i s tzv. "náležitostmi demokratického právního státu" - které čl. 9 odst. 2 Ústavy ČR považuje za nepřípustné měnit a odst. 3. pak měnit základy demokratického státu pouhým právním výkladem - a tak upozornil, že by ani případnou změnou ústavy - v případě, že by měla být "přizpůsobena" Lisabonské smlouvě - nebylo možné otevřít cestu "usouladnění" Lisabonské smlouvy s českým ústavním pořádkem. Záznam této části vystoupení prezidenta ZDE. Celé vystoupení prezidenta u Ústavního soudu je k přečtení ZDE. Počítám, že ústavní soudci z toho dnes nebudou mít moc lehké spaní - jak vymyslet, aby se koza nažrala a vlk zůstal celý...
Místopředseda vlády Vondra na prezidentovy nové argumenty nebyl schopen nijak argumentačně reagovat a znovu pouze jak kolovrátek zopakoval ona spíše stanoviska vlády - v některých případech navíc mírně řečeno "mylná" - než že by se to dalo vůbec nazývat skutečnými pádnými argumenty ve prospěch souladu Lisabonské smlouvy ústavním pořádkem ČR.
U soudu v neprospěch smlouvy vystoupili také zástupci Senátu - senátoři Šneberger a Sefzig - kteří znovu poukázali na závažné rozpory mezi Lisabonskou smlouvou a ústavním pořádkem ČR. Senátor Sefzig se také ptal, zda v souvislosti s Lisabonskou smlouvou ještě "zůstane Ústavní soud soudním orgánem ochrany ústavnosti?" - když nad právem v EU získá praktickou hegemonii Evropský soudní dvůr.
Všeobecně se víceméně čekalo, že Ústavní soud rozhodne o Lisabonské smlouvě již dnes. Dobře propracovaná argumentace prezidenta však zřejmě natolik zaskočila, že předseda Rychetský jednání soudu odročil na zítřek.
Videozáznam dnešního jednání Ústavního soudu online ZDE.