Kudy ven ze začarovaného kruhu?
Pouštím se na velmi tenký led uvažování o něčem, o čem toho moc nevím. Přiznám se, že v oblasti ekonomie jsem laikem a k věci přistupuji selským rozumem. Proto uvítám v diskuzi informace a názory z řad odborníků či lidí, kteří se v dané oblasti vyznají mnohem lépe.
Světem hýbe ekonomická krize a vlivem její ho rozšíření u našich evropských sousedů se už bezprostředně dotýká i nás zde v Čechách. Nejde už jen o pár článků v tisku. Důsledky krize už vidíme přímo kolem nás. Čím dál více lidí v našem okolí ztrácí práci. Jsou zaměstnáni převážně u firem kooperujících nebo fungujících pod zahraničními investory a proto problémy těchto investorů končí u omezování výroby (není poptávka) a následně u propouštění zaměstnanců ve snaze omezit výrobní náklady.
Už tu bylo mnohokrát nastíněno, jak se situace nejspíše bude vyvíjet dál. Propouštění a stagnace mezd společně s růstem životních nákladů zapříčiní snížení koupěschopnosti lidí. To přinese další snížení poptávky po zboží a službách a tedy krizi firem. Krize bank půjde ruku v ruce s krizí věřitelů či vkladatelů neboť lidé nebudou vkládat (nebudou mít co spořit) a nebudou si půjčovat (není zisk z úroků úvěrů). Současný trend dalšího půjčování je takovou poslední křečí motivovanou snahou o předkrizové zajištění. Banky začnou „nahánět“ své neplatiče a neubrání se vybírání vkladů. Ty přestanou být výnosné protože se logicky sníží úroky z vkladů. To je další věc, které si nyní nelze nepovšimnout. Co se stane, až si lidé a firmy nebudou moci půjčit? Začnou spořit? Těžko. Půjdou si půjčit k lichvářům a budou pochopitelně krachovat ještě intenzivněji, protože jejich investice v celkovém prostředí nebudou návratné a jejich závazek u lichvářů bude přílišnou zátěží.
No dost tohoto pesimistického věštění z koule. Možná je čas zamyslet se jak z této situace ven.
Co asi udělá stát? Stát potřebuje INVESTORY. Stát, který již dávno není soběstačný a je ekonomicky, vojensky a ve všech ostatních sférách závislý na okolním světě (korporacích) bude muset zvážit (již zvažuje) jak přítomnost investorů podpořit. Nejdříve musí analyzovat, proč investoři o nás ztrácí zájem. Je to kolísající koruna? Pochybuji. Spíš myslím, že příčinou je stagnace mezd a růst životních nákladů zaměstnanců, kteří požadují kompenzaci. Vyšší mzdy. Na to investoři v době krize nemají, a proto tomuto trendu musí čelit po svém. Mají v podstatě dvě možnosti. Přesunout své fabriky dál na východ či do Afriky za levnou pracovní silou, nebo přivést levnou pracovní sílu do stávajících fabrik u nás. První varianta je v době krize příliš nákladná a proto bude spíše tlak firem směřovat směrem k politikům, kteří podpoří migraci levné pracovní síly do Čech. Ptáte se na důsledky? Budou u nás makat cizinci a firmy nebudou nuceny zvyšovat platy tuzemcům. Tuzemcům porostou náklady, ale platy budou stagnovat. V důsledku krize tak budou tuzemci přicházet dál o práci. Tuzemci přestanou nakupovat a firmy? Krachy! Krachují firmy, protože nemají odbyt. Krachují banky, protože nepůjčují a nikdo do nich nevkládá. O práci přichází i zahraniční pracovníci, nyní už s českým občanstvím neboť se hojně vyskytují jako rodiče v rodných či oddacích listech našich spoluobčanů. Všechny dotuje STÁT - čti - Těch pár lidí, co mají ještě práci a platí daně.
Tudy cesta asi nevede, co myslíte?
Nevím, já osobně si myslím, že injekci potřebuje ekonomika, ale i naši občané. Ti občané, kteří kupují to, co podnikatelská sféra nabízí.
Kde tedy vzít na onu injekci? Od občanů, kteří nic nemají nebo mají čím dál méně? Asi těžko. Tudy asi také cesta nepovede.
Kdo tedy má peníze? Kdo by mohl přispět k vyřešení krize? Přeci ten, kdo krizi způsobil, a koho se paradoxně dotýká nejméně.
Trochu jsem včera diskutoval s jedním makléřem. Zajímalo mě jaké zisky má stát např. z takových spekulací na burze. Docela jsem byl překvapen tím, jak výhodný byznys to pro někoho (jen pro někoho) je. Např. V USA existuje zdanění spekulací ale s nulovou sazbou. Tzn., že celý Wall Street spokojeně točí akcie a stát z jeho zisků nemá ani dolar. Obchodníci lobují a ovlivňují správní systém včetně tvorby legislativy za účelem ovlivňování trhu tak, aby se hodnota akcie hnula tam, kam oni potřebují. Lobbisté vesele využívají i média (stimulační zprávy) aby si v rámci burzovních odhadů zvýšili své šance a zisky a stát ? NIC… ani dolar. Co v případě krize? Co když spekulant prodělá. No zapomněl jsem se zeptat jak v USA ale např. u nás právnická osoba či firma spekulující na burze odepíše ztrátu z daní. Myslím tím z daní placených státu např. za zaměstnance. Normálně tyto subjekty u nás daň ze zisku na burze NEPLATÍ. Kdo platí u nás (na rozdíl od USA) je spekulant z řad fyzických osob. Tento malý človíček je nucen půl roku s prodejem akcie počkat, jinak by platil 15% daň. Je to podobné, jako když zaplatíte výraznou daň za prodej nemovitosti dříve než za 5 let po jejím nabytí. Tady státu teče podíl. Od těch velkých ryb státu neteče nic a když velká ryba leká, tak ji stát (tedy malé rybky) ještě dotují.
Ptám se, proč spekulant neodvádí státu na daních z miliardových kšeftů naprosto nic a běžný človíček musí platit daň pomalu i za dýchání vzduchu? No třeba je to celé jinak a já žiji v bludu. Prosím o odborníky, aby mě uvedli v mé možné neznalosti na pravou míru a tím poučili i spoustu dalších laiků, kteří si kladou podobné otázky.
Na závěr si dovolím malé zamyšlení. Pokud neexistuje danění miliardových pohybů na burze a pokud by se ono opatření zavedlo, jaké by byly důsledky? Co se stane, když se akcie firem vlivem zdanění spekulací přestanou tolik otáčet?
Možná, že vzroste stabilita firmy a odpovědnost jejich vlastníků. Stálejší správní rady firem se budou více soustředit na kvalitu rozvoje svěřené firmy. Výnosy z dividend se stanou ziskovější než okamžité fast-spekulace založené na „otáčení“ akcií ve světě burzy, která je takovým samostatným umělým prostředím odtrženým od ekonomiky. Je to možná hodně laická úvaha. Třeba má na fungování firem burza současného typu i nějaký přínos. Rád se nechám poučit ;)