Iráčtí ministři navzdory americkému varování požadují změny ve smlouvě
Iráčtí ministři v úterý 21. října požadovali změny v připravované bezpečnostní smlouvě SOFA s Washingtonem, a to navzdory varování velitele amerických sil, že se jim čas ke schválení smlouvy krátí. Smlouva je už měsíce předmětem nekonečných jednání, plánovalo se, že bude uzavřena ke konci července.
Vláda premiéra Núrího al-Málikího se sešla, aby jednala o smlouvě, která poskytne základnu pro americkou přítomnost v Iráku i po konci letošního roku, ale někteří ministři požadovali změny. Informaci poskytl AFP jeden z iráckých poslanců pod podmínkou zachování anonymity: „Vláda smlouvu prozkoumala a ministři v následujících dnech předloží některé úpravy.“
Poslední vývoj naznačuje, že dojde k podstatnému odkladu podpisu smlouvy, kterou musí po souhlasu ministrů schválit ještě parlament.
K požadavku na nové změny došlo jen několik hodin poté, co velitel amerických sil admirál Michael Mullen bez obalu varoval, že Irák riskuje „závažné důsledky“, pokud smlouvu neschválí.
Mullen také obvinil úhlavního nepřítele USA, Írán, že se usilovně snaží zamezit tomu, aby Irák smlouvu přijal. „Utíká nám čas,“ prohlásil a varoval, že až současný mandát OSN pro zahraniční síly 31. prosince 2008 vyprší, irácká armáda „nebude schopna zajistit bezpečnost. A v tomto ohledu je velká možnost závažných důsledků.“
Navzdory řadě amerických ústupků je smlouva v Iráku stále velmi diskutabilní, v některých případech, především u radikálního šíitského hnutí protiamerického duchovního Muqtady as-Sadra, se setkává se silným odporem.
Irácký ministr zahraničí Hošjar Zibárí upozornil, že nelze očekávat rychlé schválení smlouvy. „Není pravděpodobné, že irácký parlament schválí smlouvu SOFA před americkými prezidentskými volbami 4. listopadu,“ citovala jeho slova webová stránka dubajské televize al-Arabíja.
Podle Zibárího jsou mezi iráckými politickými stranami ohledně smlouvy rozpory: „Protože existují neshody mezi politickými uskupeními, nevěříme, že by smlouva mohla být nyní schválena. Irák doufá, že k podpisu dojde do konce letošního roku.“
Irácká politická rada pro národní bezpečnost studovala smlouvu v neděli a pondělí a pak ji postoupila kabinetu. Pokud ji vláda schválí, bude postoupena 275člennému parlamentu.
Washington učinil Bagdádu ústupky zmírněním některých bodů dotýkajících se jeho suverenity. Podle posledního návrhu by měly irácké soudy pravomoc stíhat americké vojáky a civilisty za zločiny spáchané mimo jejich základny a mimo službu. Washington souhlasil se stažením svých sil z iráckých měst do června 2009 a s úplným odchodem v roce 2011 – osm let po invazi.
Jenže americké ústupky jsou stále vzdáleny požadavkům Sadra a jeho stoupenců, kteří chtějí okamžitý odchod amerických vojáků.
Sunnitská politická uskupení, představující menšinu v převážně šíitském Iráku, jsou brzkým odchodem Američanů znepokojena, ale vyjádřila své výhrady ke smlouvě s poukazem na nutnost respektování suverenity země.
Kurdská menšina, jíž patří 53 z 275 křesel v parlamentu, ale na severu země má autonomii, už naznačila, že poslední návrh smlouvy podpoří.
Článek Iraq ministers seek changes in pact despite US warning vyšel na serveru khaleejtimes.com 21. října. Překlad Eva Cironisová.