Je kapitalismus u konce s dechem?
Zajímavá diskuze se rozběhla na serveru newstatesman.com pod anketou na stejnou otázku (viz titulek). Samotná anketa (v této chvíli říká 35 % ano a 65 % ne) není tak zajímavá, jako vstupy jednotlivých čtenářů.
Čtenář podepsaný jako Carl Jones napsal:
Není.
Otázka je dobrá, ale příliš zjednodušuje. Kapitalismus by měl být u konce s dechem, ale bojím se, že není. Trhy mohou padat a banky se mohou hroutit. Ale ve skutečnosti je to konsolidace moci elit (NWO). Veřejnost byla oloupena, její penzijní fondy vyrabovány a jejich daňové zatížení vylétlo vzhůru. Mnoho lidí ztratilo svá dobře placená místa ve státní správě a na Wall Street. Toto je jen rychlá restrukturalizace, dosáhli ji tím, že hackovali burzovní systémy a falšovali čísla u vytipovaných bank. Jakmile burza reagovala a skutečná hodnota klesla podle toho, co ukazovaly obrazovky makléřů, pokračovalo se další bankou a další.
Minulý týden bylo (některým) americkým kongresmanům zabráněno účastnit se schůzí ve Washingtonu. Jeden z nich řekl, že Amerika je ve stádiu stanného práva a že došlo k převratu... Jsem si jistý, že hovořil o zločinech pokračujících za zavřenými dveřmi.
Kapitalismu může trvat 5 až 10 let, než vstane z nemocničního lůžka. Ale mezitím se může přihodit hodně věcí.
Jedna věc je jistá. Globalizace se zastavila. Udělali to, protože globalizační podvod přestal vyhovovat NWO? Nebo proto, že planeta prostě nemůže být plundrována touto rychlostí za účelem dosažení falešného profitu?
Kapitalismus mě nezajímá, protože věřím, že jde ve skutečnosti o komunismus se stimuly. Nicméně věřím, že vstupujeme do nového, temného věku, do velmi zlověstného období v lidské historii. Vláda tvrdí, daňové zatížení se snížilo, veřejnost je až po uši v dluzích... Tak zbaví se pan Smith své identifikační karty? Zbaví se vláda své nákladné databáze s DNA vzorky nadřazené rasy?
Události minulého roku a to, co se děje poslední týden a půl, by mělo být viděno v kontextu.
Odtržení východního bloku. Ostudná válka s terorizmem. Imperialismus NWO v Iráku, Afghánistánu a Jižní Osetii a teď zmanipulovaný krach financí...
Mimochodem, je toho mnohem víc ke sledování a jsou to fakt temné věci.
Čtenář podepsán jako gnuneo píše:
Ne.
V žádném případě (se kapitalismus nezhroutí). To, co se děje, je že groteskní plundrování lidské produktivity narazilo na svou hranici (jako se to stalo v roce 1920). Příliš mnoho peněz bylo ukradeno lidem z jejich platů a převedeno na účty těch nejbohatších. Toto neodvratně zničí systém. (Lidi si nemohou dovolit koupit si pro sebe věci a služby, které sami poskytují.)
Ale tohle NENÍ kapitalismus. Je to feudální forma kapitalismu – předchůdce správného kapitalismu.
Kapitalismus začal zrušením otroctví a nevolnictví, namísto aby pracovníci byli vlastněni několika jedinci, bylo jim dovoleno vlastnit kapitál. To odstartovalo cyklus masové produkce zboží a osvobodilo ekonomiku od malé skupinky, která rozhodovala.
Bohužel (a zakládající otcové Ameriky na to upozorňovali), jsme vstoupili nikoliv do kapitalismu, ale do jeho feudální formy, kde práce dělníka mu nepatří, ale patří jiným. Dělník dostává malé procento své produktivity zpět ve formě platu a profit jde znovu majiteli továrny či banky. Tahle otročina za plat je lepší než přímá otročina, ale není v souladu s plným kapitalismem, a ponechává možnost, že malá skupinka bude konsolidovat kontrolu ekonomiky do svých rukou a uvrhne nás do recese či deprese.
Kapitalismus jistě není mrtev a existuje dobrá šance, že tato krize jej znovu posílí, až pomine útok neokonzervativců a liberálů probíhajíc posledních několik desetiletí.
Takže co to vlastně je? Komunismus se stimuly? Feudální forma kapitalismu? Mohou nám ty názory připadat mírně dětinské, ale myslím, že každý má trošku pravdu. Jisté je, že to, co máme, kapitalismus není. Já bych to nazval „terorem oligarchie“ a jistě by se našly další přiléhavé definice.
K tomu, zda tato krize byla vyvolána uměle nebo ne, bych ještě připojil několik výňatků z mé soukromé korespondence. Protože nemám svolení druhé strany k uveřejnění (ani jsem o to nežádal), nazvu svého kolegu pouze L.
Poslal jsem mu odkaz na článek, ze kterého jsem zde uvedl předchozí citace. L. odpověděl:
No v plánu to bylo.
Konec kapitalismu to je, ať přijde cokoliv, bude to vypadat jinak.
Otázkou jen je, jestli to načasování je podle zmrdů, nebo to spustil někdo jiný. Rusko s Gruzií dost naštvali a nechali jim tam dost tajných materiálů v těch 5 autech. Takže to vůbec nemusí být v režii zmrdů, ti se snaží jen hasit neplánovaný scénář...
Uvidíme. Ale z Ruska teď chodí zajímavý věci a reakce.
Moje odpověď
Já si také myslím, že se to zmrdům malinko vymklo z ruky. Protože rozjet takovou akci měsíc před US volbami je blbost. Ledaže... ledaže by doufali, že to vyvolá dost nepokojů, aby mohli konečně vyhlásit to stanné právo, zrušit volby a ústavu. Ale na druhé straně proč by to dělali, když stejně mají volby pod kontrolou díky firmě Diebold a dalším. Takže zpět k původnímu názoru. Asi se jim to fakt malinko vymklo z rukou a teď hasí, co se dá.
L:
Tahle lavina už zastavit nejde.
A opravdu to vypadá, že to nespustili oni, ale východ. Za Gruzii a nepokoje v Uigursku. A Freddie a Fannie šly do hajzlu první. Číňane tam měli investováno dost a prostě to hodili ven...
Vypadá to, že timing (načasování) je v režii východu a ne zmrdů. Proto to nemají naprosto pod kontrolou.
A ten Island to jen potvrzuje. Tuhle letadlovou loď si zmrdi pěstili dlouho. A teď jim bude půjčovat medvěd. Dnes to řekl Putin jasně a naplno
Jak vidíte, zdá se, že se částečně shodujeme s L. v názoru na to, zda současná krize byla vyvolána uměle nebo ne. Ani L. ani já si nemyslíme, že je to práce mezinárodních bankéřů. I když na závěry tohoto druhu je ještě brzy, ještě se prach neusadil. L. si myslí, že krizi vyvolal Východ. V tomhle s ním nesouhlasím. Podle mého názoru tato krize vznikla spontánně. Ledovec se obrátil. K tomu často stačí nepatrná síla. Poslední kapka způsobila přelití poháru.
Jak to bude pokračovat? Je fakt, že situace je mimořádně vážná. Dow Jones byl před rokem v říjnu na 13 370, dnes je na 8 579. To je propad o 36 procent. Index S&P klesl za rok o 42 %. Je to hodně, ale zatím to není nejhorší z medvědích trhů (medvědí trh je takový, kdy cena akcií klesne o více jak o 20 % - podívejte se na historická data jedenácti medvědích trhů v minulém století). V průběhu velké deprese v období 1929 až 1932 klesl index S&P o 86 %. Tenkrát to ovšem trvalo tři roky, my máme za sebou teprve první a dno je v nedohlednu. Navíc tenkrát byla deprese víceméně držena v hranicích USA, dnes se propad týká všech industriálních zemí světa, zasažena je Evropa i Asie.
To, co se na nás žene, si zatím nikdo nedovede dobře představit. Ale je vysoká šance, že pokud přežijeme dalších pět až deset let ve zdraví, čeká nás svět úplně jiný a patrně mnohem lepší než ten současný. Teď jen abychom přežili. :-)