Vítáme Tě mezi zeměmi Třetího světa, Ameriko
Byl to rychlý pád od ekonomické velmoci až na dno ekonomického koše
Drahá Ameriko, vítáme Tě mezi zeměmi Třetího světa
Nestává se každý den, aby ekonomická velmoc požádala o členství mezi národy Třetího světa a my zde, ve Světové bance a Mezinárodním měnovém fondu chceme být mezi prvními, kteří tě vítají v komunitě států zoufale hledajících mezinárodní ekonomickou pomoc. Sledovali jsme, jak si ve spirále katastrofálního finančního kolapsu klouzala dolů a jsme potěšeni, že můžeme reagovat na žádost Tvého ministerstva financí spolupodílet se na stabilizačním procesu Tvého finančního sektoru. V těchto rozbouřených časech můžeme nabídnout celou sérii našich služeb od pomocných půjček až k expertnímu poradenství. Naši odborníci jsou ochotni provést důkladné vyšetření celého Tvého systému.
Jak víš, některé intervence do Tvé ekonomiky zvenčí jsou nutné. Minulý týden – dokonce ještě před zhroucením Wall Street – třináct bývalých ministrů financí na schůzce na universitě ve Virginii se shodlo, že musíš „svůj zničený finanční systém“ opravit. Peter Costello z Austrálie nedávno poznamenal, že exportuješ na světové trhy nic než chaos a nestabilitu a Jašvant Sinha, bývalý ministr financí z Indie konstatoval, že „čas nadešel.“ Amerika by teď měla přijmout dohled MMF nad svými financemi.
Doufáme, že se necítíš zahanbena tím, že budeme zkoumat stabilitu tvé ekonomiky a navrhovat změny. Pamatuj, nejsi první, mnoho jiných zemí tím také prošlo. Pomohli jsme ekonomikám Argentiny, Brazílie, Indonésie i Jižní Korei. Ale lhostejno, zda naši experti pracují v Sudanu, Bangladéši nebo ve Spojených státech, v každém případě jsou oddáni věci a intervence do národní ekonomiky budou provádět s citem a ohleduplně.
Rovněž bychom rádi ocenili vývoj, kterým proběhla tvá evoluce od ekonomické velmoci na dno ekonomického koše. Normálně takový proces trvá sto i více let. Nicméně s tvou oscilací mezi extrémem volného trhu a znárodněním soukromých firem jsi úspěšně v průběhu několika roků dosáhla mnoha klíčových znaků ekonomik zemí Třetího světa.
Tvoje státní politika bezohledného rušení regulací a omezení v kritických sektorech ti umožnila v rychlém sledu vyrobit současně krizi energetiky, krizi hypoték, krizi kreditů a krizi finančního trhu, doplněnou o (částečně se spolupodílející) impozantní úroveň korupce a spekulací. Zatímco toto probíhalo, tvojí političtí vůdci, kteří měli pravomoci a povinnost zasáhnout, buď spali nebo se bratříčkovali s korporačními lobbisty.
Vezmi si například McCaina, Tvého republikánského kandidáta na prezidenta; v jeho nejzkušenějším týmů pracuje nejméně šest bývalých prominentních lobbistů. Jak se nedávno sám vyjádřil: „byl jsem vedoucí senátní Komise pro obchod, která dozoruje nad každou částí ekonomiky.“ Nelze o tom pochybovat: Neschopnost tvých vůdců vidět škody způsobené nerozumnou deregulací bylo skutečně selhání monumentálních proporcí.
Nyní tedy sklízíš, co jsi zasela. Úměrně s tím, jak bohatí bohatnou, vzrostla disproporce v platech a střední třída zaznamenala zmražení svých příjmů. Méně a méně tvých občanů si může dovolit slušně bydlet za rozumnou cenu, zdravotní péči nebo zabezpečení ve stáří. Dokonce i očekávaná délka života klesla. A když tvá ekonomická bída přešla z chronického stádia do akutního, reagovala jsi – jako tolik jiných zemí Třetího světa – extenzivním programem znárodňování soukromých firem a majetků. Tví hypoteční obři, Fannie Mae a Freddie Mac, jsou nyní vlastněny a kontrolovány státem a tento týden jsi efektivně znárodnila gigantickou pojišťovnu AIG, ve které FED vlastní 80 % akcií této hroutící se firmy.
Někomu to může připomínat socialismus, ale zoufalá doba si žádá zoufalé činy.
Nepochybně tvoje transformace do země Třetího světa ještě zdaleka není dokončena a nebude to bezbolestné. Například ti zpočátku bude připadat těžké zvyknout si na chudinské čtvrti a slumy, které vyrostou na místech, kde se kdysi rozkládaly rezidence a MacSídla, která pomáhala krmit spekulační bublinu nemovitostí. Ale časem se tyto slumy stanou prostě běžným koloritem krajiny. Stejně tak úměrně s tím, jak bude růst armáda nezaměstnatelných mladých, rozlobených mužů, budeš mít zpočátku těžkosti najít pro ně využití. Ale postupně přijdeš na to, že je můžeš rekrutovat k boji v nekonečných řadách ozbrojených konfliktů – řešení, které použily mnohé státy Třetího světa před Tebou. A skutečně – s Tvou válkou v Iráku a Afghánistánu jsi ve skvělé startovní pozici.
Možná Tě tento dopis překvapí, možná si myslíš, že ještě nejsi připravena rozšířit řady zemí Třetího světa. Nenech se tím zneklidňovat. Ačkoliv sis to snad nikdy neuvědomila, připravovala ses na ten okamžik řadu let.
Článek Hey U.S., welcome to the Third World! vyšel na serveru informationclearinghouse.info 19. září. Překlad editor.