Vojenská pomoc Gruzii je vyhlášením války, říká Moskva v ostře laděném varování Západu
Moskva vznesla nesmírně vážné varování Západu: Bude-li vojenská pomoc Západu Gruzii použita proti Jižní Osetii nebo Abcházii, bude to Rusko vnímat jako „vyhlášení války.“
Extrémně formulovaná rétorika kremelského vyslance NATO přišla v okamžiku, kdy ruský prezident Dimitrij Medveděv zdůraznil, že odpoví vojensky na americkou protiraketovou instalaci ve východní Evropě, což vyvolalo mrazivé zachvění v zemích, jejichž obyvatelé byli jednou za Železnou oponou.
A Rusko rovněž zdůraznilo, že detailně monitoruje to, co nazývá zvyšování bojové moci NATO v Černém moři.
Toto vážné varování vojenskému dobrodružství Západu v Gruzii, kde státy NATO už dlouho hrají roli při výcviku a vybavování tohoto malého státu, zaznělo v interview s Dmitrijem Rogozinem, bývalým nacionalistou a nyní vyslancem u NATO.
„Pokud by NATO pod praporem Gruzie nečekaně zakročilo proti Abcházii a Jižní Osetii, bude to znamenat vypovězení války Rusku,“ řekl Rogozin.
Včera přirovnal současnou světovou krizi k horečnaté atmosféře před první světovou válkou.
Rogozin řekl, že nevěří, že by současná krize vyvrcholila válkou mezi Západem a Ruskem.
Ale použití tak temperamentních slov bude vnímáno jako přilévání oleje do ohně.
Čelní vojenský velitel, generálplukovník Leonid Ivašov, prezident Akademie geopolitických studii v Moskvě, obvinil USA a NATO, že vyzbrojování Gruzie je předkolo budoucích vojenských operací v Íránu.
„Jsme blízko vážnému konfliktu – probíhají přípravy Ameriky a NATO na strategické úrovni. V operaci, kterou Západ uskutečnil na gruzínském území proti Rusku – Jižní Oseťané byli obětí, nebo chcete-li rukojmím této operace – můžeme vidět přípravu na útok na Írán.
Uvádí, že Washington dolaďuje nový způsob boje a že hrozba útoku na Írán přinášející „chaos a nestabilitu“ roste den po dni.
Se skutečným architektem zhoršující se krize v Gruzii – Vladimírem Putinem v pozadí – Medveděv navázal na Rogozinova slova s vyhrůžkou, že použije ruskou vojenskou mašinu v odpovědi na umístění amerického raketového systému v Polsku a v České republice.
Polsko tento týden podepsalo umístění raketového sila na svém území a Moskva už dříve naznačila, že místo se stane cílem jaderného útoku v případě konfliktu.
„Tyto rakety jsou blízko našich hranic a představují pro nás hrozbu,“ řekl Medveděv v rozhovoru pro televizi Al-Jazeera. „Zvýší to napětí a my budeme nuceni na to nějakým způsobem reagovat, přirozeně za použití vojenských prostředků.“
Ruský prezident řekl, že nabídka členství NATO Gruzii a Ukrajině, dvěma bývalým sovětským republikám, jen zhorší situaci.
Moskva konzistentně vyjadřuje nesouhlas s americkým protiraketovým štítem, tvrdí, že ohrožuje její národní bezpečnost.
Amerika oponuje, že štít je navržen jako obrana před raketovým útokem od – jak to nazývá - „darebáckých států“ včetně Íránu.
Rusko, které Západ vnímá jako zemi, která porušuje mezinárodní zákony, mezitím vytáhlo obskurní smlouvou podepsanou před druhou světovou válkou, která omezuje množství válečných lodí v Černém moři, a žádá NATO, aby tuto smlouvo dodržovalo.
„Vzhledem k pokračujícímu nárůstu námořních sil NATO v Černém moři, dostala naše flotila úkol monitorovat jejich aktivitu,“ řekl zástupce generálního štábu, dravý Anatolij Nogovitsyn.
Dohoda zvaná Montreux Convention omezuje váhu vojenských lodí zemí nehraničících s Černým mořem na 45 tisíc tun.
„Může NATO donekonečna zvyšovat množství svých vojenských plavidel v Černém moři? Ukazuje se, že nikoliv,“ řekl Nogovitsyn.
NATO sdělilo, že probíhající cvičení v Černém moři, jehož se účastní USA, Německo, Španělsko a Polsko, bylo předem naplánováno. Další dvě americké válečné lodi míří do Gruzie s humanitární pomoci.
Gruzie je rozhodnuta přerušit diplomatické styky s Ruskem, či je omezit na minimum.
„Drasticky omezíme naše diplomatické styky S Ruskem,“ řekl čelní představitel.
Prezident Michal Saakašvili řekl, že má navštívit sumit EU, ale bojí se opustit Gruzii.
„Když odletím, Rusové zavřou náš letový prostor a zabrání mi v návratu domu,“ řekl.
Rusko usilovalo o podporu Číny, ale komunistický režim v Pekingu - zdá se – není ochoten ji poskytnout. Namísto toho vydali prohlášení, že jsou „znepokojeni“ nedávným vývojem.
NATO vyzvalo Rusko, aby změnilo své rozhodnutí ohledně uznání Abcházie a Osetie, neboť podle mezinárodních zákonů patří tyto oblasti Gruzii.
Ale nový „prezident“ Jižní Osetie, Eduard Kokoyty požádal Rusko o vojenské základny na svém území.
Francouzský ministr zahraničí Bernard Kouchner dnes varoval, že loupežný ruský medvěd by mohl pošlapat další bývalé republiky Sovětského Svazu.
„Tohle je velmi nebezpečná situace,“ řekl ukazuje na Ukrajinu a Moldávii.
Článek Military help for Georgia is a 'declaration of war', says Moscow in extraordinary warning to the West vyšel 28. srpna na serveru thisislondon.co.uk. Překlad editor.