Podle tajné zprávy biopaliva vyvolala potravinovou krizi
Biopalivo zvýšilo globální ceny potravin až o 75 % - mnohem více, než bylo původně odhadováno. Tato skutečnost je citována v tajné zprávě Světové banky, kterou obdržel Guardian.
Tato zničující nepublikovaná analýza vychází z dosud nejpodrobnější analýzy potravinové krize, kterou provedl respektovaný ekonom globální finanční skupiny.
Čísla jasně vyvracejí tvrzení americké vlády, že biopaliva se na vysokých cenách potravin podílejí ne více než třemi procenty. Pro evropské vlády a pro Washington, které se přiklonily k biopalivům ve snaze omezit emise skleníkových plynů a snížit svou závislost na importované naftě, bude těžké tato zjištění ignorovat.
Zkušený diplomatický zdroj se domnívá, že zpráva, která byla dokončena v dubnu, byla úmyslně nepublikována, aby se zamezilo poškození pověsti prezidenta George Bushe.
„Vytvořilo by to třecí plochu mezi Světovou bankou a Bílým domem“, řekl včera jeden diplomat.
Zpráva přichází v kritickém okamžiku. Příští týden se mají v japonském Hokaidu setkat vůdci G8, na programu je potravinová krize. Očekává se, že budou intenzivně lobbováni za moratorium na použití rostlin pro výrobu paliva.
Rovněž britská vláda bude vzdorovat tlaku, očekává se totiž zveřejnění její vlastní studie dopadu biopaliv. Jde o Gallagherovu zprávu. Guardina už dříve napsal, že britská zpráva bude konstatovat, že biopaliva hrála důležitou roli v rekordním růstu cen potravin. Očekávalo se, že zpráva bude publikována minulý týden, dosud se tak nestalo.
„Zdá se, že političtí vůdci jsou rozhodnuti potlačit a ignorovat silné důkazy, že biopaliva jsou hlavním důvodem současného růstu cen potravin,“ řekl politický poradce v Oxfamu Robert Bailey. „Je důležité, abychom měli jasný obraz. Zatímco se politikové soustředí na to, aby vyhověli lobbistům, lidé v chudých zemích nemají co jíst.“
Podle odhadu Světové banky způsobilo zvýšení cen potravin, že 100 milionů lidí se dostalo pod hranici chudoby, a vyvolalo rozsáhlé nepokoje od Bangladéše po Egypt. Vládní ministři označili vysoké ceny potravin a benzínu za „první skutečnou ekonomickou krizi globalizace“.
Prezident Bush spojuje vyšší ceny potravin se zvýšenými požadavky Indie a Číny, ale prozrazená studie Světové banky to vyvrací. „Rychlé zvýšení mezd v rozvojových zemích nevedlo k větší spotřebě konzumace obilovin a nebylo hlavním důvodem prudkého nárůstu cen potravin, “ uvádí se v ní.
Dokonce ani následné sucho v Austrálii nemělo velký vliv na cenu potravin, píše se dále ve zprávě. Nikoliv sucho, ale rozhodnutí EU a USA vyrábět biopaliva bylo faktorem, který měl největší dopad na zásoby potravin a jejich cenu.
Počínaje dubnem tohoto roku musí veškerý benzín a nafta v Británii obsahovat 2,5 % biopaliv. Evropská unie plánovala, že do roku 2020 zvýší obsah biopaliv v naftě a benzínu na 10 %, ale nyní musí vzdorovat důkazům, že takové opatření jen dále zvýší ceny potravin.
„Bez zvýšení výroby biopaliv by světové zásoby obilnin a kukuřice zřetelně nepoklesly a ceny zřetelně nevzrostly, neboť další faktory nehrají velkou roli,“ uvádí se ve zprávě. Cena potravinového koše vzrostla mezi rokem 2002 a únorem tohoto roku o 140 %. Zpráva odhaduje, že vyšší cena paliv a hnojiv přidala k ceně potravinového koše jen 15 %, zatímco biopaliva 75 %.
Zpráva dále argumentuje, že biopaliva narušila obchod s potravinami třemi způsoby: (1) Odklonila tok obilnin od potravin k palivům. Více jak třetina úrody kukuřice v USA nyní jde na výrobu etanolu a polovina produkce rostlinného oleje v EU slouží k výrobě bionafty. (2) Farmářům se doporučuje, aby část pozemků vyhradili pro produkci biopaliv. (3) Vyvolala finanční spekulace na trhu s obilninami, což přispělo k dalšímu růstu cen.
Jiné studie potravinové krize pokrývají delší časové období nebo nepropojují tyto tři faktory, takže jejich závěry, co se týče vlivu biopaliv na cenu potravin, bývají mírnější. Ale autor zprávy, Don Mitchell, je senior ekonom v bance a provedl detailní analýzu prudkého růstu cen měsíc po měsíci. To umožnilo podrobnější vyšetření vazeb mezi biopalivy a zásobami potravin.
Zpráva upozorňuje, že biopalivo z cukrové třtiny, na které se specializuje Brazílie, nemělo tak velký vliv na růst cen.
Zastánci biopaliv tvrdí, že jde o zelenou alternativu a méně závislou na naftě a dalších fosilních palivech, ale i toto tvrzení bylo některými odborníky zpochybněno. Tvrdí, že se to netýká americké produkce etanolu z rostlin.
„Je jasné, že některá biopaliva měla obrovský vliv na ceny potravin,“ řekl dr. David King, bývalý vládní poradce a vedoucí vědeckého týmu poradců. „Jediné, co děláme podporou biopaliv je to, že subvencujeme vysoké ceny potravin, ale klimatických změn se ani nedotkneme.“
Článek Secret report: biofuel caused food crisis vyšel 4. července v britském Guardianu. Překlad editor.