Sarkozy pracuje na plánu jak obejít irské referendum
15.6.2008 Komentáře Témata: Evropská unie 538 slov
Francouzský prezident Nicolas Sarkozy už za scénou pracuje s diplomaty Evropské unie na plánu „legálních smluv“, které by umožnily obejít irské referendum.
Sarkozy převezme úřad prezidenta EU v červenci a jeho úkolem bude podruhé oživit návrh Lisabonské smlouvy, poprvé odmítnuté před třemi léty ve formě evropské ústavy referendy ve Francii a v Holandsku.
Diplomaté nemíní dovolit, aby irské NE potopilo plán na posílení evropské moci na světovém politickém kolbišti a na vytvoření úřadu prezidenta Evropy.
Sarkozymu už telefonoval Gordon Brown a sdělil mu, že Britové budou ignorovat Irsko a budou pokračovat v ratifikaci Lisabonské smlouvy.
Francouzský ministr pro Evropu Jean-Pierre naznačil, že Paříž už má právní kličku, jako plány odhalené v Daily Telegraph ve středu, jak udržet evropskou smlouvu při životě.
„To hlavní teď bude, aby ratifikační proces v jiných zemích pokračoval děj se co děj a pak se uvidí, jakou dohodu uděláme s Irskem,“ řekl.
„Nutně musíme pokračovat v rámci plánu na přijetí Lisabonské smlouvy.“
Smlouvu musí ještě ratifikovat osm zemí, ale očekává se, že ve všech osmi ratifikace projde bez problémů a bude hotova do podzimu.
Plán k nalezení cesty, jak udržet Irsko v EU a dočasně mimo Lisabonskou smlouvu, bude předložen na říjnové nebo prosincové schůzce evropských vůdců.
„Irsko nesmí zastavit proces přijetí Lisabonské smlouvy ve zbytku Evropy. Pak (po přijetí smlouvy) můžeme udělat ústupek,“ řekl jeden diplomat zainteresovaný ve vyjednávacím procesu.
Příští čtvrtek se střetnou Brown, Sarkozy a další evropští vůdci na bruselském sumitu a budou proklamovat, že vše jde podle plánu a že smlouva bude přijatá.
Očekává se, že zástupce Irska Brian Cowen podpoří požadavek, aby ratifikace pokračovaly v dalších zemích a bude žádat, aby Irsko nebylo vylučováno.
Nicméně britský premiér bude vzdorovat silnému tlaku doma, aby ratifikace byla zastavena.
Konzervativci obnoví požadavek britského referenda, neboť průzkum veřejného mínění proveden ICM ukázal, že 51 procent Britů je proti Lisabonské smlouvě, pouze 28 procent ji podporuje.
Ředitel pro Otevřenou Evropu Neil O'Brien řekl: „Požadavek pro referendum v Británii je teď velmi silný. Evropští politikové jsou rozhodnuti smlouvu protlačit bez ohledu na přání lidu. Jedině britské referendum to může zastavit.“
Vůdce britské Strany nezávislých Nigel Farage tvrdí, že EU musí irské rozhodnutí respektovat, je to jediné referendum o Lisabonské smlouvě ze všech 27 států Unie.
„Očekávám, že evropští extrémisté budou výsledky referenda prostě ignorovat, jako to udělali v případě Francie a Dánska,“ řekl.
„Třetí čtení ve Sněmovně lordů se nesmí konat, neboť celý projekt je nyní nezákonný.“
V Bruselu existují podrobné plány na „legální můstek“, který umožní, aby bylo Irsko vyňato ze seznamu signatářů Lisabonské smlouvy poté, co ji ostatních 26 států schválí.
Irsko by zůstalo členem EU a všechny předchozí dohody by pro něj platily. Pouze by se nezúčastnilo volby evropského prezidenta a ministra zahraničí, kterýžto proces se uskuteční jak plánováno.
Koncem roku 2009 nebo počátkem roku 2010, když do EU přistoupí Chorvatsko, bude všemi státy podepsaná doplňující „přístupová dohoda“ a tehdy ji podepíšou i v Dublinu.
V této nové dohodě bude několik paragrafů textu umožňujících papírově nepřistoupit na některé kontroverzní body, jako právo uvalovat daně a těsnější vojenská spolupráce.
Irsko, tak jako ostatní evropské země, nepořádá referenda o zvětšených evropských smlouvách a s novým protokolem s možností vyhnout se některým nepopulárním návrhům se v Dublinu může podařit protlačit smlouvu irským parlamentem aniž by se k ní musel vyjádřit irský občan.
Článek Nicolas Sarkozy plans to bypass Irish no vote vyšel na serveru telegraph.co.uk. Překlad editor.