Americký teror v bagdádském Sadrově městě
„Na základě soudního vyšetřování a zpráv soudního lékařství se objevily pádné důkazy, že okupační síly použily při bombardování Sadrova města (Madínat as-Sadr) tříštivých bomb,“ prohlásil pro nezávislou agenturu Aswat al-Iráq (Hlas Iráku) Liqá al-Jásín, poslanec iráckého parlamentu za Sadrovo hnutí, jež má 30 z celkového počtu 275 poslanců.
„Když se kontejnerové bomby rozptýlí, zasáhnou tříštivé bomby v nich velký počet terčů, což jasně dokazuje vysoký počet mrtvých a zraněných v Madínat as-Sadr,“ uvedl Jásín, který je také členem parlamentního výboru pro zdraví a životní prostředí.
Mediální poradce tzv. Mnohonárodních sil (MNF) v Iráku Abd al-Latíf Raján naopak Aswat al-Iráq tvrdil, že vznesená obvinění nejsou ničím podložená: „Mířili jsme v Madínat as-Sadr pouze na skupiny ozbrojenců, které vypalují střely na Zelenou zónu v centru Bagdádu.“
Madínat as-Sadr, bašta Sadrovy Mahdího armády, je svědkem ozbrojených střetů od chvíle, kdy premiér Núrí al-Málikí v březnu oznámil zahájení bezpečnostní operace s názvem Saulat al-fursán (Útok nožů) v jihoirácké Basře. Během neustávajících silných bojů byly již zabity či zraněny stovky sádrovců i vládních vojáků.
5. května 2008 přinesla agentura Bádíl al-Iráqí zprávu svého zdroje z Madínat as-Sadr, podle něhož se americké síly chystají zasáhnout Sadrovo město plynem stejného druhu, jaký použili Rusové při zásahu proti čečenským teroristům v moskevském divadle v roce 2002. Podle tohoto zdroje je už připraveno 1 500 plynových bomb k použití do minometů a k bombardování z letadel. K rozhodnutí o nasazení plynu přispělo zjištění útočících sil (tedy americké a irácké vládní armády), že pozemními vojenskými útoky není možno kontrolu nad Madínat as-Sadr získat. Zprávu sice podle listu nebylo možno ověřit, jistým náznakem její pravdivosti však může být fakt, že předchozího dne bylo několik čtvrtí Sadrova města evakuováno.
V posledních dnech začaly z Madínat as-Sadr prchat rodiny, které se postupně uchylují do okolí stadionu v Baladíjatu, který leží na západním okraji města. Rodiny, které žily blízko přední linie bojů a zdi, kterou začala stavět americká armáda, aby čtvrť rozdělila, uvádějí, že utekly proto, že jejich děti děsilo bombardování.
Během několika příštích dnů se podle Abú Wá‘ila, neformálního mluvčího uprchlíků, očekává příchod více než 1 500 rodin. Někteří uprchlíci přišli přede dvěma dny, jiní tu byli už několik let a žili v opuštěných domech. Armáda pro ně opatří stany, ale chybí latríny, kromě toho je pochybné, zda se podaří opatřit dost vody pro zásobování tolika lidí.
Zdroje:
http://www.aswataliraq.info/look/...
http://www.roadstoiraq.com/2008/05/05/source-attacking-forces...