Irácký voják zastřelil dva americké vojáky: oficiální verze a realita
Počátkem měsíce jsme se i z českých médií mohli dozvědět, že koncem prosince při společné razii amerických a iráckých vojáků v Mosulu jeden z iráckých vojáků jménem Qajsar Sa‘dí al-Džubúrí zastřelil dva americké kolegy: kapitána Rowdyho Inmana (38) a seržanta Benjamina Portella (27). (Viz Novinky). Tři další Američané byli zraněni, podle sdělení zdroje z iráckých bezpečnostních sil byl zraněn i tlumočník, který je doprovázel.
Podle Američanů a oficiální irácké verze byl Qajsar povstalec, který se infiltroval do irácké armády a pak využil příležitosti a zákeřně začal pálit na své americké druhy ve zbrani. Velitel 2. divize irácké armády generál Habíb al-Chazradží incident popsal takto: „Voják byl 26. prosince součástí společné americko-irácké hlídky zajišťující bezpečnost ve čtvrti Haramát na západě Mosulu. Když se hlídka stala terčem palby, zahájil voják střelbu na americké vojáky a dva z nich zabil.“ V souvislosti s incidentem byli podle Chazradžího zadrženi další dva iráčtí vojáci a jsou v irácké vazbě. Útočník prý pracoval „pro ozbrojenou skupinu“. Jméno údajné skupiny však Chazradží neuvedl. Stejně mluvil i další irácký generál Muta‘a al-Chazradží: „Napadli je (hlídku) ozbrojenci a (irácký) voják zneužil situace a zabil dva vojáky.“ Dodal, že šlo o povstalce, který se do armády infiltroval. Podle původní americké verze byli výše uvedení dva američtí vojáci zabiti nepřátelskou palbou.
Ale jak to bylo doopravdy?
Irácké neoficiální zdroje incident popisují úplně jinak: sunnitská Rada muslimských ulamá (Association of Muslim Scholars in Iraq, AMSI) tvrdí, že Qajsar nebyl „infiltrovaný povstalec“, ale muže se svědomím, který se nevydržel dívat na to, jak okupanti bijí těhotnou ženu: „Vzkypěla v něm krev a žádal okupační vojáky, aby přestali ženu bít. Jejich odpověď prostřednictvím tlumočníka zněla: ‚Budeme si dělat, co chceme.‘ Tak na ně začal střílet.“
Podobně mluví Qajsarův strýc plukovník Házim al-Džubúrí: „Qajsar je profesionální voják, který se vzbouřil proti Američanům, když brutálně tahali ženu za vlasy. Je to příslušník kmene a čestný muž, který nemohl takové chování strpět. Zabil kapitána a seržanta s vědomím, že bude popraven.“
Podle dalšího svědka: „Byl jsem tam, když americký kapitán s vojáky prohledávali čtvrť a začali pokřikovat na ženy, aby jim řekly, kde jsou muži, které hledají. Ženy řekly, že nevědí a že jejich muži neudělali nic špatného, a ze strachu začaly křičet.“ Pak začali vojáci ženy chytat a rvát je za vlasy, „voják, později jsme zjistili, že to byl Qajsar, na ně křičel ‚Ne, ne!‘, ale kapitán ho okřikl. Voják pak zařval: ,Nechte ty ženy, vy čubčí synové‘ a začal na ně střílet.“
Pro Iráčany se Qajsar stal hrdinou
Podle důstojníka irácké armády, který si nepřál být jmenován, byl Qajsarův čin hrdinstvím: „Ti Američani dostali další lekci.“
Vůdce velkého iráckého kmene Baggára Šajch Džuma al-Dawár řekl v Bagdádu IPS: „Qajsar pochází z kmene Džubúr v Qajjáře – kmene s morálkou, které Američané nedokážou rozumět. Džubúríovci a všechny ostatní kmeny jsou na Qajsara hrdé, i na to, co udělal. Teď je hrdina a jeho jméno nebude nikdy zapomenuto.“
Mnoho Iráčanů mluví podobně. Muhammad Násir, nezávislý politik, řekl: „Je to další příklad jednoty iráckého lidu navzdory politickým konspiracím Američanů a jejich slouhů. Qajsara všichni Iráčané milují, modlí se za jeho záchranu a jsou ochotní udělat pro jeho dobro cokoli.“ Libanonský list al-Achbár dodal, že na ulicích Mosulu se na zdech objevila graffiti s textem „Dobře jsi udělal, Qajsare!“. Také lidé ve městě rozdávali letáky se stejným textem.
Qajsarův strýc řekl, že jeho synovec nejprve přistoupil na kolaboraci s Američany, ale pak „zjistil, že pravda je příliš hořká, aby si ji mohl nechat líbit“. Strýc sám: „Pracoval jsem s Američany, protože jsem povoláním armádní důstojník a také proto, že jsem byl přesvědčen, že tak mohu pomoci Iráčanům. Ale stačilo 11 měsíců, abych se přesvědčil, že zemřít hlady je mnohem čestnější než sloužit okupantům.“
Podle nezávislých zdrojů je nyní Qajsar držen na mosulské americké základně Ghazlání a mučen.
Zdroje:
- http://news.xinhuanet.com/english/2008-01/06/content_7374949.htm
- http://news.bbc.co.uk/2/hi/...
- www.roadstoiraq.com/2008/01/03/caesar...
- http://www.ipsnews.net/news.asp..., 7.1.2008 (autoři Alí al-Fádhilí a Dahr al-Džamá‘íl)